Araba Klimasından Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

İdrar kokusundan yanan plastik kokularına kadar birçok farklı senaryo için çözüm önerileri.

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak arabanızın havalandırma sistemini yılın her günü, sadece yazın, sadece kışın veya arada bir kullanıyor olabilirsiniz. Ancak, arabanızdaki ısıtıcı veya klimayı ne sıklıkla kullanıyor olursanız olun, havalandırmayı açmak ve havanın iğrenç bir kokuyla yüzünüze çarptığını görmek gibisi yoktur. Bu yazımızda araba klimasından gelen kötü koku nasıl giderilir açıkladık.

Havalandırmadan gelen kötü koku ve bunların çözümleri

Isıtıcınız veya A/C'niz tatlı, bayat, yanan kauçuk gibi keskin veya daha farklı kokuda olsun, bu birbirinden garip araba havalandırma kokuları aslında çoğu zaman belirli bir nedenle meydana gelir. Her kokuyu tanımlamak mümkün olmasa da, probleminizi çözmenize yardımcı olması adına bazı en yaygın örneklere yer verdik. İşte en bilinen kötü araba kokuları ve bunlarla ilgili yapabilecekleriniz.

Akçaağaç şurubu kokusu

klimadan gelen kötü koku
Akçaağaç şurubu kötü kokmaz ancak bir arabaya ait gibi de değildir
 • Olası neden: Sızdıran ısıtıcı çekirdeği
 • Alternatif neden: Birinin arka koltukta krem peynir yemesi

HVAC ya da havalandırma sisteminden alabileceğiniz en yaygın kötü araç kokularından biridir ve aslında her zaman nahoş değildir. Bazıları genel olarak şurup gibi koktuğunu bazıları ise acı ve tatlı karışımı olduğunu söylüyor. Akçaağaç şurubuna benzemesine rağmen bu özel kokunun tatsız bulunması oldukça yaygındır.

Havalandırma ya da klima deliklerinden tatlı bir şey kokladığınızda, bunun suçlusu genellikle sızdıran ısıtıcı ünite olmaktadır. Antifriz tatlı kokar ve ısıtıcı kutusuna sızarsa bu kötü koku arabanıza yayılır. Şanssızsanız, bu sorun camlarınızın buğulanmasına dahi neden olabilir. Şanssız olmanızın nedeni, antifrizin ön cam üzerinde temizlemesi zor bir tabaka oluşturmasıdır.

Çözüm: Isıtıcı üniteniz sızdırıyorsa, yapabileceğiniz tek şey değiştirmektir. Onarımın ne kadar pahalı olabileceğine bağlı olarak, ısıtıcı ünitesini tamir ettirmek yerine, elektrikli araba ısıtıcısı kullanmak işe yarayabilecek geçici bir önlemdir.


Küf kokusu

klimadan gelen kötü koku
Bilgisayarlara göre küflerin görüntüsü. Böyle görünen bir şeyin arabanızda kokmasını istemezsiniz.
 • Muhtemel neden: Isıtıcı kutusunda su birikmesi
 • Alternatif neden: Arabanızın başka bir yerden sızdırması (ör. Ön cam, kaporta tapası vb.)

En yaygın araç havalandırma kokuları arasındadır. Isıtıcı kutusu kurumadığında ve nemli kaldığında küfler oluşmaya başlar. Isıtıcı kutular tipik olarak, yoğunlaşmayı sağlayan drenaj boruları ile tasarlanmıştır. Aracınızın altında, özellikle klima çalışırken bir su birikintisi fark ederseniz muhtemelen ısıtıcı kutusundan damlamıştır.

Klimanın düzgün bir şekilde boşalması önlenmişse, su birikmeye başlar ve küflü bir koku aracı çevreler. Tıkanıklığı gidermek genellikle sorunu çözecektir. Bununla birlikte, kokuyu araçtan arıtmak ekstra çaba isteyebilir.

Çözüm: Isıtıcı kutusunun fişini çekin veya sızıntıyı giderin, her şeyin kurumasını bekleyin ve en iyisini umun. Kötü koku kaybolmazsa, küflerden kurtulmak için artık ek önlemler almanız gerekebilir.


Yanan plastik kokusu

araç klimasında yanma kokusu
Yanan bir plastiğin kokusu her zaman aynıdır
 • Muhtemel neden: Fan motoru
 • Alternatif neden: Fan resistörü, diğer elektronikler, yanan yağ, debriyaj veya fren

Yalnızca havalandırmayı açtıktan hemen sonra yanan bir plastik veya lastik kokusu alırsanız genellikle fan motoru, resistör veya diğer ilgili elektronik cihazların ısınması ile ilgilidir.

Yine de benzer bir kokuya neden olabilecek pek çok şey vardır ancak bunların hepsinin araç klimanızla ilgisi yoktur. Örneğin yağın, egzoz manifolduna temasıyla çıkan yanma kokusu veya sıkışmış frenlerden, kayan debriyaja kadar çıkan kokular aracınızın içine taze hava ile birlikte girebilir.

Bir otomobilin içindeki ve çevresindeki yanma kokusunun en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Aşırı ısınmış frenler veya debriyaj
 • Yanan yağ
 • Erimiş veya yanmış vakum hattı ya da hortumu

Çözüm: Isınan veya arızalı olan bileşeni bulun ve değiştirin.


Plastik olmayan yanma kokusu

araba klimasında plastik olmayan kötü yanma kokusu
Havalandırma deliklerinden çıkan duman veya yanan organik madde kokusu ısıtıcı kutunuzdaki küçük bir ateşe işaret edebilir
 • Muhtemel neden: Isıtıcı kutunuzun içindeki yaprakların veya başka malzemelerin yanması
 • Alternatif neden: Aracın içinde sigara içen yolcu

Çok yaygın olmasa da, yabancı maddelerin ısıtıcı kutunuzun içine girmesi mümkündür. Yapraklar temiz hava ızgarasından girer ve ısıtıcı kutusunda birikir. Kabin hava filtresi kullanan daha yeni araçlar bunun gerçekleşmesini önler. Ancak birçok eski araçta mümkündür.

Isıtıcı kutusunda nem yoksa, yapraklar veya diğer malzemeler tutuşacak kadar kuru kalabilir ve bu da ısıtıcı kutusunun içinde küçük bir yangına neden olabilir. Bu pek güvenli bir şey değildir. Bu yüzden yanık kokusu alıp havalandırma deliklerinden çıkan dumanı görürseniz, endişelenmeniz gerekir.

Çözüm: Isıtıcı kutusunu çıkarın ve temizleyin.


Yumurta kokusu

araba klimasında yumurta kokusu
En kolay ayırt edilen kokulardan biridir
 • Muhtemel neden: Koku yayan katalitik konvertör
 • Alternatif neden: Eski dişli yağı

Isıtıcı menfezinizden çürük yumurta kokusu almak mümkün olsa da, bu kötü koku neredeyse her zaman yolcu bölmesinin dışından gelir. Hidrojen sülfür kokusunu içinize çektiğinizde kokunun geldiği noktaya dikkat edin. Kokuyu sadece havalandırma açıkken alıyorsanız ki muhtemelen böyle olacaktır, o zaman dışarıdan arabaya çekiliyor demektir.

Bu tip bir kokunun en yaygın sebebi, arızalı katalitik konvertörden gelen hidrojen sülfür kokusu veya yakıtın karışması problemidir. Diğer muhtemel sebep, manuel şanzıman veya diferansiyeldeki eski dişli yağıdır ve bunlar kükürt gibi kokar. Her iki durumda da, sorunu çözene kadar temiz hava girişini kapalı bırakmak kokunun dışarıda kalmasına yardımcı olacaktır.

Çözüm: Temiz hava girişini, kokunun nedeni buluna kadar kapalı tutun.


İdrar kokusu

araba klimasında idrar kokusu
Arabanızdan idrar kokusu alıyorsanız, muhtemelen sadece idrardır. Yine de Rocky'yi suçlamayın. Muhtemelen ısıtıcı kutunuza yerleşmiş bir sincap veya faredir
 • Muhtemel neden: Bazı canlıların havalandırmaya idrar yapmış olması
 • Alternatif neden: Söylenmese daha iyi

Zarif kelimelerin faydası yok. Kış ayında, dışarısı soğukken, sadece araç ısıtıcınızı açıp biraz ısınmak istiyorsunuz. Ama açtığınız anda o berbat kokuyla karşılaşırsınız. Dünyada daha kötü ne olabilir? Eğer katalitik konvertör çürük yumurta gibi kokuyorsa o halde idrar gibi kokan bir bileşen de vardır, değil mi?

Ne yazık ki konu araba ısıtıcınıza gelince idrar genellikle sadece idrar anlamına gelir. En yaygın suçlu, temiz hava girişinden sızan ve muhtemelen ısıtıcı kutusunda ısınırken idrarını yapan sincap veya kemirgen gibi küçük yaratıklardır.

Çözüm: Her şeyi parçalara ayırın ve temizleyin, bunun tekrar olmasını önlemek için bir çeşit ağ yerleştirmeyi düşünün.