Ay'da Yetişen İlk Bitki Muhtemelen Öldü

Ay'da yetişen ilk bitki sıcak havaya yenildi

Ay'da yetişen ilk bitki büyük olasılıkla sıcaklık sorunlarından dolayı öldü. Chang'e 4 uzay görevinin bir parçası olan çalışma, bir süre önce ilk "filizini" vermişti. Ancak aktarılan yeni bilgilere bakılırsa, Çinli bilim adamları sıcaklık komplikasyonlarını takiben kurdukları sistemi uzaktan kapatarak bu biyolojik deneye son verdiklerini açıkladı. Ay'a inen üçüncü ülke Çin bu anlamda önemli bir bitki yetiştirme projesini yürütüyordu.

Ay'da yetişen ilk bitki sıcak havaya yenildi

Bu haftanın başlarında Çin, Chang'e 4 uzay aracındaki pamuk tohumunu başarıyla çimlendirdiğini açıklayarak bunun uzayda bitki yetiştirmede önemli bir dönüm noktası olduğunu duyurdu. Araçtaki kendi kendine yeten bir biyosferde bulunan bu küçük tohumun, bilim adamlarına Ay'ın yüzeyinde daha fazla bitki yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini belirlemede yardımcı olması gerekiyordu.

Ne yazık ki bu hedefe tam anlamıyla ulaşılamadı. Deneyin fikir babası olan Chongqing Üniversitesi profesörü olan Xie Gengxin, verdiği röportajda biyosferin sıcaklığının aşırı düzensiz oluşunun, tohumların, bitkilerin ve meyve sineği yumurtaları gibi diğer organizmaların ölmesine neden olduğunu söyledi. Deneme 100 güne kadar sürecek şekilde planlandığı için sıcaklık sorununa neyin neden olduğu bilinmiyor.

Profesör Gengxin, "İki sıcaklık kontrol plakasına sahip olmamıza rağmen, sıcaklık hala saat 10.30 civarında 30 derece Santigrat'ın üzerindeydi" dedi. "Herkesin bildiği gibi, birçok bitki o sıcaklıkta filizlenemez."

Ayda yetişen ilk bitki muhtemelen öldü
Uzay aracı Ay'ın diğer yüzünü ilk kez fotoğrafladı

Bu soruna rağmen, Chang'e 4'ün diğer Ay görevleri başarılı şekilde devam ediyor. Bunlar arasında düşük frekanslı radyo astronomik gözlemi yapmak, Ay yer şekillerini araştırmak ve Ay'ın uzak tarafını yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla kaydetmek bulunuyor.

Çin bundan birkaç hafta önce ilk kez Ay'ın karanlık yüzüne iniş yaparak insanlık adına bir ilki başarmıştı. Lander türündeki özel bir uzay aracı ile Ay'a inen Çin iniş noktası olarak, meteor çarpmasıyla oluştuğu düşünülen oldukça derin bir krateri seçti. Kendileri böylece Ay'a iniş yapan üçüncü ülke oldu.

Ay'ın karanlık tarafına inmek teoride oldukça zor. Ay'ın bu yüzeyi Dünya'dan asla görünmüyor. Bu da herhangi bir robot başarılı bir şekilde indirilse dahi iletişim kurmayı imkansız hale getiriyor. Ancak Çin bunun için bir çözüm geliştirdi. Ay'ın karanlık tarafına bakan bir uydu, Dünya'dan gelen sinyallerin robota iletilmesini sağlıyor.

Ayda yetişen ilk bitki muhtemelen öldü yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/bilim