Arjantin Bayrağının Hikayesi

Arjantin bayrağındaki renkler ve sembol ne anlama geliyor? Cevap, sorduğunuz kişiye göre değişir.

Yazar Burcu Kara
arjantin bayrağı

Güney Amerika'nın futbolla yoğrulmuş ülkesi Arjantin, 18 Aralık 2022'de FIFA Dünya Kupası'nı kazanarak bu kupayı üçüncü kez müzesine götürdü. Lionel Messi'nin efsanevi futbol kariyeri için mükemmel bir son oldu; Messi artık Diego Maradona'ya her düzeyde üstünlük kuran ve dünya şampiyonluğu kupasını eve getirmeye katkıda bulunan Arjantinli futbol efsaneleri olarak eşlik ediyor.

Arjantinliler, ülkenin bayrağını onurlandırmak için dikey bebek mavisi ve beyaz çizgiler içeren ikonik kıyafetleriyle zafere ulaştı (çizgiler dikey değil yataydır, ama bunu önemsemeyin). Bayrak, diğer birçok ülkenin bayrağı gibi, ülkenin sömürge yönetimine karşı verdiği bağımsızlık mücadelesine ve Avrupalılar gelmeden önce bölgede yaşayan yerli halklara atıflar da dahil olmak üzere kültürel ve tarihi sembolizmle yüklüdür.

Arjantin'in Bağımsızlığının Kısa Tarihi

Arjantin Bayrağı tutan Manuel Belgrano
Arjantin Bayrağı tutan Manuel Belgrano.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Avrupa tarafından sömürgeleştirilen ve sonunda başka bir bölgesel güçle savaşarak özgürlüğünü kazanan bir Yeni Dünya ülkesinin en bilinen örneği olduğu doğrudur. Gerçekte, Batı Yarımküre'deki çok sayıda ülke Arjantin'in bağımsızlık yolunu izlemiştir.

16. yüzyılın başlarında İspanyollar kıtayı ilk kez keşfederek iki yüzyıl sürecek fetih, keşif ve ne yazık ki katliam dönemini başlattılar. Koloniciler 1800'lerin başında kendilerine uygulanan yüksek vergiler nedeniyle hükümete karşı isyan etmeye başladı. Arjantin Bağımsızlık Savaşı, 1810 yılında Buenos Aires'te yapılan bir savaşın ardından resmen başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, yıllar süren çatışmaların ardından 1816'da Arjantin'in nihayet İspanya'dan bağımsızlığını kazandığını belirtmektedir. Bundan sonra yaşananlar karmaşıktır, ancak kısaca, tüm bölgelerin tek bir ulus olarak birleştirilmesi 1860 yılına kadar sürmüştür.

Her devrimci çatışma, özellikle de zafere ulaşmış bir çatışma, merkezi bir figüre, bir kahramana ihtiyaç duyar. George Washington Amerika Birleşik Devletleri'ni temsil ederken, Manuel Belgrano Arjantin'i temsil etmektedir.

Manuel Belgrano

Manuel Belgrano
Belgrano'nun İngiliz başkentindeki diplomatik görevi sırasında poz verdiği Fransız sanatçı Francois Casimir Carbonnier tarafından Londra'da yapılan Manuel Belgrano portresi (1815).

George Washington ilk başkan ve "ABD'nin Kurucu Babası" olabilir ve kararlı ve riskli taktiklerle (sarhoş düşman paralı askerlerine saldırmak için Delaware Nehri'ni gece yarısı geçmek gibi) ABD Bağımsızlık Savaşı zaferinde kilit bir rol oynamış olabilir, ancak bayrağımızın tasarımından o sorumlu değildi.

Neyse ki Manuel Belgrano için durum böyle değildi. Kendisi hem orijinal askeri amblemi hem de onun ortaya çıkardığı bayrağı tasarlamakla tanınır. Belgrano, Arjantin ordusu için, başın üstüne takılan bir yay veya kurdele düğümü olan bir kokart tasarladı. Kokartı, ortasında mavi bir nokta bulunan beyaz bir daire, bebek mavisi bir dış daire ve ortasında mavi bir noktadan oluşuyordu. Belgrano bu kokarttan o kadar memnun kalmıştı ki, birkaç gün sonra yeni ulusun bayrağının temeli olarak bu kokartı kullandı. Onun kokartından esinlenen Arjantinliler kısa süre sonra uluslarının iki mavi yatay çubuk ve ortada beyaz bir çubuktan oluşan çağdaş bayrağının bir prototipi altında savaşmaya başladılar.

Arjantin Bayrağındaki Parlayan Güneş Sonradan Eklendi

arjantin bayrağı güneş
Yatay çizgili mavi-beyaz-mavi ulusal bayrak, kahverengi bordürlü merkezi altın bir güneşe sahiptir. En/boy oranı 5'e 8'dir.

Arjantin birkaç yıl boyunca, merkezinde şu anda ikonik olan yükselen güneşin bulunmadığı bir bayrakla idare etmeyi başardı. Arjantin bayrağındaki Mayıs Güneşi (ya da İspanyolca adıyla Sol de Mayo) çok sonraları kutlamalara dahil edilmiştir. Arjantinlilerin bayraklarında güneşin neden yer aldığına dair bir geçmişleri olsa da (bu konuya birazdan değineceğiz), bu sembol ulusal amblem olarak kabul edilmeden çok daha önce de vardı.

Güney Amerika'daki İnkalar güneşe bir tanrı olarak taparlardı çünkü güneş oradaki tüm yaşamın kökeniydi. İnka soyundan gelen Juan de Dios Tupac Amaru, 1813'ten önce İnka güneş tanrısı İnti'nin resmini çizmiştir. O zamana kadar, güneş Arjantin para birimine girmişti ve daha az ışınlı olmasına rağmen benzer bir güneşin komşu Uruguay bayrağında da göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz.

Tüm Bu Semboller Ne Anlama Geliyor?

Peki Arjantin bayrağındaki renkler ve sembol ne anlama geliyor? Cevap, sorduğunuz kişiye göre değişir. Arjantin bayrağındaki mavi şeritlere "celestes" denir. Peki Arjantin bayrağındaki renkler ve sembol ne anlama geliyor? Cevap sorduğunuz kişiye göre değişir. Google Translate'e göre, "celeste" gök mavisi için kullanılan İspanyolca bir terim olduğu için "celestes" Arjantin bayrağındaki mavileri ifade ediyor. Birkaç yıl sonra güneşin gelişi oyuna gökyüzünü de dahil etmiştir, bu nedenle mavi şeritlerin gökyüzünü temsil etmesi mantıklıdır. Bu mümkün; ama olmaması da mümkün. Mavinin olası bir anlamı İspanyol Bourbon Hanedanlığı ile bir bağlantı ya da Río de la Plata'nın bir sembolü olabilir. Beyaz rengin ise genellikle gümüşü sembolize ettiği düşünülür.

Bu durumda güneşin durumu belirsizlikten daha uzak görünüyor. Çünkü Gettysburg Flag Works'e göre, Arjantin'in bağımsızlığı lehine ilk büyük çaplı protestolar 25 Mayıs 1810'da gerçekleşti. Güneş, bulutlu gökyüzüne rağmen bulutların arkasından çıkmayı başarmıştı. Zaten ülke tarihinin ve kültürünün ayrılmaz bir parçası olan güneşi, ülkenin bağımsızlık mücadelesinin bir sembolü olarak bayrağa dahil etmek son derece mantıklıydı.