Kyoto kenti atom bombasıyla yok olmaktan nasıl kurtuldu?

Kyoto'yu yok olmaktan kurtardığı için teşekkür etmemiz gereken tek bir kişi var: ABD Savaş Bakanı Henry Stimson.

Günümüzde Kyoto, hiç şüphesiz tüm Japonya'da en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. İkonik Kinkaku-ji (altın tapınak) ve Ginkaku-ji (gümüş tapınak), Kiyomizudera (büyük dağ tapınağı) ve Fushimi-inari'ye (kırmızı Japon kapıları rotası) ek olarak, şehir hem yabancı ziyaretçiler hem de yerli Japon turistler için görülmesi gereken diğer cazibe merkezleriyle doludur. Kyoto'da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tanınan 17 şaşırtıcı alan bulunabilir. Sadece bunlar değil, Kyoto'nun tarihi mahallelerini keşfetmek de çok keyiflidir. Ziyaretçiler her şeyi görmek istiyorlarsa burada en az iki gün geçirmeyi planlamalı ya da tek bir yoğun günün ardından tamamen bitkin düşmeye hazır olmalıdır. Ancak, çarpıcı ve korkunç gerçek şudur ki, son tapınağa kadar her şey II. Dünya Savaşı'nın sonunda yok olmaya tehlikeli bir şekilde yaklaşmıştır.

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri, Japonya'da II. Dünya Savaşı'nı bitirmek için iki nükleer silah kullanmıştır. 6 Ağustos 1945'te Little Boy atom bombası Hiroşima'ya, 9 Ağustos'ta ise Fat Man bombası Nagasaki'ye atıldı. İki şehirde 200.000 kadar insanın bombalar ve bombaların oluşturduğu ateş nedeniyle öldüğüne inanılmaktadır. Bombalar çorak arazileri radyasyona maruz bıraktı, şehirleri yerle bir etti ve Japonya'nın ruh halini geri dönülmez bir şekilde değiştirdi. Bir hafta sonra İmparator Hirohito ülkeyi terk etme kararı aldı. Nagasaki'nin değil ama Kyoto'nun yok olmanın eşiğine geldiğinin pek çok kişi farkında değildir.

Stratejik değere sahip şehirler

Nagazaki: Nasıl bombalandı ve neler yaşandı?
Nagasaki: Öncesi ve sonrası.

ABD'li yetkililerin "büyük stratejik öneme" sahip olduğu düşünülen Japon şehirlerine atom bombası atmayı düşündükleri bildirildi. Nükleer silahlarının tüm "yıkıcı gücünü" göstermek istediklerinden, daha önce ABD bombardıman uçakları tarafından vurulmamış şehirleri hedef aldılar. Büyük nüfusa ve en az beş kilometrelik sınırlara sahip şehirler bu taktik için özellikle hedef olarak seçildi, böylece mümkün olduğunca çok insan ölecek ya da yaralanacaktı.

Askeri birlikler tarafından 1945 yılının Nisan ve Haziran ayları arasında olası yerlerin bir listesi hazırlandı. Hiroşima, Niigata, Kokura ve Kyoto üç şartı da yerine getiren son dört şehirdi.

Nagasaki, sarp arazisi atom silahının etkisini azaltacağı için listeye dahil edilmemiştir. Ayrıca, savaş esiri kampı olarak hizmet veriyordu. Ancak, her ikisi de Japon silahlı kuvvetlerine önemli katkılarda bulunan Mitsubishi-Urakami Torpido Fabrikası ile Mitsubishi Çelik ve Silah Fabrikası'na ev sahipliği yapıyordu. Japon Donanması II. Dünya Savaşı sırasında buradaki liman ve tersaneyi kullanmıştır.

Bu da şu soruyu akla getiriyor: Kyoto buna kıyasla ne gibi bir "stratejik değer" sağlıyordu? Askeri açıdan bakıldığında bu değer neredeyse yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte, 645'ten 1868'e kadar neredeyse bin yıl boyunca Japonya'nın başkenti olarak neredeyse ölçülemez bir kültürel ve tarihi değere sahipti. Bu nedenle, ironik bir şekilde, o zamana kadar bombardımandan kurtulmuştu. BBC'ye göre Amerika Birleşik Devletleri Kyoto'yu bir milyon kişiye ev sahipliği yaptığı için seçti. Askeri personelin bir toplantısından alınan bir notta da Kyoto halkının " böylesine bir silahın anlamını kavramaya daha yatkın" olduğu belirtilmektedir.

Son dakikada hedef değişikliği

kyoto

Sonuçta Kyoto'yu yok olmaktan kurtardığı için teşekkür etmemiz gereken tek bir kişi var: ABD Savaş Bakanı Henry Stimson. Kyoto şehri, Little Boy ve Fat Man saldırılarından sadece birkaç gün önce bizzat Stimson tarafından boşaltılmıştı. Fat Man'in Nagasaki üzerinde patlamasından neredeyse iki hafta önce, 24 Temmuz tarihli el yazısıyla yazılmış bir notta Kyoto yerine "ve Nagasaki" kelimeleri yer almaktadır. O tarihte Nagasaki, Kyoto'yu geçerek ABD'nin en çok bombalanabilecek dördüncü şehri haline gelmiş ve Kyoto hemen listeden çıkarılmıştı. Stimson'ın 1920'lerde Kyoto'yu ziyaret ettiği -belki de balayı için- ve şehrin bu nedenle kurtarıldığı söyleniyordu. Bu durumda, Kyoto büyüsü o zamanlar bile tam olarak işlevsel olmalıydı.

Kyoto bugün hala güzel ve iyi korunmuş bir şehirken, Hiroşima ve Nagasaki yeniden inşa edilerek gelişen çağdaş şehirler haline gelmiştir. Nagasaki Vilayeti'nin resmi web sitesine göre, Nagasaki hoş ve sevimli bir şehirken, Hiroşima ağır sanayisiyle bilinmektedir.

Atom saldırılarında ölmekten kurtulan insanlar hala hayatta. Bu insanların birçoğu, "Hayat denen bu şey için sadece bir şansınız var, bu yüzden elinizdeyken tadını çıkarın ve başkalarına ve kendinize saygılı davranmak için elinizden gelenin en iyisini yapın" ve "Farklılıklarımızdan dolayı üzülmek yerine birbirimizi onurlandırma yeteneğini geliştirebilseydik harika olurdu" gibi şeyler söylemiştir. Hiroşima Barış Anıtı Parkı ve Nagasaki Barış Parkı atom bombası kurbanlarının anısına hizmet vermektedir.