Avrupa Denizlerindeki Batık Şehirler

Hepsi Atlantis ile aynı kaderi paylaştı.

Rungholt

Avrupa'nın pürüzlü, düzensiz kıyı şeridi neredeyse 40.000 kilometre boyunca uzanıyor. Maalesef bu kıyılar hızla küçülüyor. Avrupa genelinde deniz seviyesi yılda ortalama 2 ila 4 milimetre yükseliyor. Bu kulağa çok fazla gelmese de, ihmal edilebilir olmaktan çok uzak: Venedik ve Amsterdam gibi alçak kıyı şehirleri için tehdit gerçek.

Her ne kadar şu anda benzeri görülmemiş ve insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olduğu inkar edilemez olsa da, yükselen deniz seviyesi yeni bir endişe kaynağı değildir. Yüzyıllar ve bin yıllar boyunca deniz, Avrupa'da bu beş antik kent gibi bir dizi kenti sürükleyip götürmüştür.

Akra

Yunan şehri Akra, Karadeniz'in kuzey kıyısında, Kerç Boğazı'nda, Kırım yarımadası açıklarında yer alıyordu. Antik Yunanistan'ın sömürge devleti olan "Boğaziçi Krallığı "nın bir parçasıydı. Batık şehrin kalıntıları 1980'lerde keşfedilmiştir.

Akra, boğaz üzerindeki mükemmel konumu sayesinde hem kara hem de deniz ticaretinden yararlanmıştır. Ancak MÖ 3. yüzyılda Karadeniz'in yükselen suları, birçok kent sakininin bölgeyi terk etmesine neden olmuştur. MS 4. yüzyıla gelindiğinde şehir büyük ölçüde sular altında kalmıştır.

Simena

Batık şehir Simena'nın parçaları
Batık şehir Simena'nın parçaları, Orta Çağ'da köyün üzerinde inşa edilen Bizans kalesinden gelmektedir. Görsel: Wikimedia.

Batık şehir Simena, Türkiye'nin güneybatısındaki Kekova Körfezi'nde yer almaktadır. Başlangıçta küçük bir balıkçı köyü olan kent, daha sonra Rodos Şövalyeleri'nin evi olmuştur. MÖ 2. yüzyılda meydana gelen bir deprem Kekova bölgesini deniz seviyesinin altına indirmiştir.

Bugün ziyaretçiler, kısmen 4 ila 5 metre deniz suyuna batmış yapılar da dahil olmak üzere bu uygarlıkların çeşitli kalıntılarını gözlemleyebilirler.

Agios Petros

1981 yılında Southampton Üniversitesi'nden bir arkeolog, Ege Adaları açıklarındaki batık Agios Petros şehrini keşfetti. MÖ 6,000 yıl önce çiftçiler ve balıkçılar buraya yerleşmişti.

Araştırmacılar şimdiye kadar setler ve ev olabilecek birkaç yapı buldular. Önceki keşif gezilerinde hayvan kemikleri, taş aletler ve seramikler gibi nesneler de ortaya çıkarıldı.

Canope

Mısır'ın Thonis-Heracleion kenti büyük ilgi odağıdır. M.Ö. 8. yüzyılda kurulan bu şehir, Akdeniz'in sularında harabe halinde duran tapınaklarıyla ünlüdür. Ancak Nil deltasının batı kısmında sular altında kalan yakındaki Canope şehri daha az bilinmektedir.

Yine de Canope'nin kalıntıları, Osiris ve Serapis tanrıları için tapınaklar da dahil olmak üzere muhteşem yapılara sahip olduğunu göstermektedir. MS 8. yüzyılda yükselen deniz seviyesi, depremler ve tsunamiler Canope ve Thônis-Héracléion'u yerle bir ederek şehirleri yutmuştur.

Rungholt

Efsanevi Atlantis şehri Akdeniz için neyse, Rungholt da Kuzey Denizi için odur. Bir ticaret merkezi olan kasaba, 1362 yılında "büyük boğulma" olarak bilinen (İngilizce: Saint Marcellus's flood) bir fırtına sırasında güçlü bir dalga tarafından sular altında bırakılmıştır. Efsaneler uzun süre bu kayıp koloninin sakinlerini cezalandırmak için sular altında bırakıldığını iddia etmiştir. Ancak kasabanın kesin yeri uzun süre bilinmiyordu… ta ki 2023 yılına kadar.

Mayıs ayında araştırmacılar, muhtemelen Rungholt'a ait olan batık kalıntılar keşfetti. Südfall adasını çevreleyen çamur düzlüklerinde büyük bir kilisenin kalıntıları bulundu.