Yarış Atları Yarıştıklarının Bilincinde mi?

At davranışları konusunda bir uzmanın cevabı var.

at yarışı koşan atlar

Bir at yarışı sırasında spor yorumcuları genellikle favori atın "kazanma isteğinden" bahseder. Peki atlar bir yarışta olduklarını biliyorlar mı? Gerçekten kazanma arzuları var mı? At davranışı uzmanı Cathrynne Henshall, bu sorunun cevabının büyük olasılıkla hayır olduğunu söylüyor.

Atın bakış açısına göre, bir yarışı kazanmanın herhangi bir ödülü yoktur. Bitiş çizgisini geçmek bir baskıdan kurtulmaya denk gelir: elbette, nihayet dörtnala koşmayı bırakabilirler ve artık jokey tarafından kamçılanmazlar. Ancak bu durum yarışı bitirdikten sonra tüm atlar için geçerlidir. Dolayısıyla, atı birinciliğe ulaşmak için gönüllü olarak daha hızlı dörtnala koşmaya motive edecek çok az doğrudan fayda vardır.

Kazanmak Hayvansı Bir Şey Değildir

Cathrynne Henshall, dörtnala koşmanın tipik bir at davranışı olduğunu ve atların yarışmasalar bile genellikle gruplar halinde koştuklarını, yani sosyal hayvanlar olduklarını söylüyor. Dolayısıyla, vahşi doğada yırtıcılara maruz kalmalarını en aza indirmek için hareketlerini senkronize ederler.

Bu senkronizasyon, gruptaki diğer atlarınkine benzer bir hızı korumayı (uyumu korumak için), aralarında çarpışmaları önlemek için daha dikkatli olmayı ve hızlarını çevreye uyarlamayı içerir. Kazanmak", atı gruptan uzaklaştırarak yırtıcılara maruz bıraktığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

At Eğitimi Doğuştan Gelen Yetenekleri Ortadan Kaldırıyor

Bir at yarışı sırasında iki faktör devreye girer: Atın doğuştan gelen hemcinsleriyle senkronize olma eğilimi (yukarıda görüldüğü gibi) ve jokey tarafından verilen sinyallere yanıt olarak aynı eğilimi göz ardı etme yeteneği. Jokey, atın doğuştan gelen tepkilerini eğitim yoluyla etkisiz hale getirir.

Yani atlar bir yarış sırasında ne yapmaları gerektiğini eğitim, zaman ve deneyimle öğrenirler. Cathrynne Henshall, atların meşhur "kazanma arzusu" konusunda kesin konuşuyor: Dörtnala koşmalarının amacının pistte belli bir noktaya diğer atlardan önce varmak olduğunu muhtemelen bilmiyorlar.