Bikini nasıl ortaya çıktı? Atom bombasından doğan mayo

5 Temmuz 1946'da Louis Réard adlı bir Fransız tasarımcı, Paris'te popüler bir yüzme havuzu olan Piscine Molitor'da iki parçalı iddialı bir mayo tasarımını insanlara sundu. Réard o hafta başlarında Pasifik Okyanusu'ndaki Bikini Adası'nda gerçekleşen bir ABD atom bombası testinden esinlenerek yeni mayo tasarımına "bikini" adını vermişti. Giysiyi Parisli bir dansçı kız olan Micheline Bernardini sergiledi. Mayo o denli ses getirdi ki iki Avrupa ülkesi tarafından yasaklandı ve ABD'de yıllarca giyilmekten kaçınıldı.

Bikini adlı bir giysi tanıtılır

Micheline Bernardini ilk bikiniyi sergiler.
Micheline Bernardini ilk bikiniyi sergiler.

Avrupalı ​​kadınlar ilk kez 1930'larda askılı üst ve şorttan oluşan iki parçalı mayolar giymeye başladılar. Ancak diyaframın sadece bir kısmı açıkta olur ve göbek daima kapatılırdı. Bu mütevazı mayo Amerika Birleşik Devletleri'ne II. Dünya Savaşı'nda kumaşın savaş zamanı tayınlaması sonucu etek ve diğer gereksiz malzemelerin mayodan atılmasıyla doğmuştu. Bu zamanda Avrupa'daki kıyı şeritleri ve Müttefik saldırıları savaş sırasında sahil yaşamını kısıtlamış ve askeri olmayan her şey gibi mayo geliştirme durma noktasına gelmişti.

1946'da Batı Avrupalılar yıllar sonra ilk savaşsız yazı geçirmenin sevincini yaşadılar ve Fransız tasarımcılar insanların özgür ruh haline uygun modalar üretmeye koyuldu. İki Fransız tasarımcı, Jacques Heim ve Louis Réard rakip mayo prototipleri geliştiriyordu. Heim kendi tasarımına "atom" adını verip "dünyanın en küçük mayosu" olarak insanlara tanıttı. Réard'nın sutyen üst ve iple birbirine bağlanmış iki ters üçgen kumaştan oluşan mayosu aslında ondan çok daha küçüktü. Réard 75 cm gibi yetersiz bir kumaştan yapılan tasarımını "dünyanın en küçük mayosundan daha küçük" sloganıyla duyurdu. Réard mayosunun adını ABD'nin Bikini Atolü'nde yaptığı nükleer bomba testi haberlerini duyarak seçmişti (Marshall dilinde Pikinni, kelime anlamıyla "Hindistan cevizi toprakları" demektir).

Réard, "bikini" dediği bu yeni mayosunun sergilenmesini üstlenecek profesyonel bir model bulmakta zorlandı. Çünkü mayo sıra dışı biçimde cılız iki parçadan oluşuyordu. Sonunda Casino de Paris'te herkesin içinde neredeyse çıplak görünmekten çekinmeyen egzotik bir dansçı olan Micheline Bernardini'yi buldu. Bernardini'nin 5 Temmuz'da Piscine Molitor'da giydiği bikininin üzerine gazete yazıları yazdırdı. Bikini özellikle erkekler tarafından çok beğenildi ve söylentiye göre Bernardini yaklaşık 50.000 hayran mektubu aldı.

Bikini yasaklanır

Bikini adlı bu giysi çok geçmeden dünyayı sarstı ve bikinili cesur genç kadınlar Akdeniz kıyılarında sansasyon yarattı. İspanya ve İtalya halk plajlarında bikini giyilmesini yasakladı. Ancak mayo 1950'lerde Avrupa plajlarında o denli yaygınlaştı ki sonunda pes edildi. Réard ünlendi. Tasarımını iddialı reklamlarla canlı tuttu.

Daha namuslu geçinen Amerika'da 1960'ların başına dek bikini giyilmesine direnildi. 1960'ların başında bikiniye gençliğin özgürleşmesine yapılan yeni bir vurgu olarak bakılınca ABD sahilleri birden bikiniyle doldu. Brian Hyland, Annette Funicello, Beach Boys ve Frankie Avalon gibi şarkıcı ve oyuncular bikiniyi Amerikan kültürüyle özdeşleştirdi. Bikini, Amerikan kültürünün etkisiyle kısa süre sonra Türkiye'ye adım attı. O zamandan beri bikininin dünyadaki popülaritesi artmaya devam ediyor ve bugün kadın mayosu ile eş anlamlı hale gelen bir sözcük olmuş durumda.