Bilgisayar Kullanımı Erektil Disfonksiyon ile Yakından İlişkili

Bilgisayar oyuncularının dikkatine!

oyun oynayan çocuk
Görsel: evrenatlasi.com

Andrology bilim dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın üstü kapalı mesajı bu: Çin'den bilim insanları, 220.000'den fazla denekten elde edilen veriler üzerinde yapılan genetik ve istatistiksel analizlere dayanarak " eğlence için uzun süreli bilgisayar kullanımı" ile erektil disfonksiyon gelişme riski arasında güçlü bir ilişki buldular.

Özellikle, erkeklerin bilgisayar başında geçirdikleri günde her 1,2 saat için erektil disfonksiyon yaşama şanslarının 3,57 kat arttığını tespit etmişlerdir.

Araştırmacılar, "Orta düzeyde fiziksel aktivite, işlev bozukluğunu düzeltmeye yardımcı olabilir" diye yazıyor.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar erektil disfonksiyon ile TV izlemek veya araba kullanmak gibi diğer hareketsiz boş zaman aktiviteleri arasında bir ilişki bulamadılar.

Yine de, bilim insanları sonuçlarını geniş ölçekli bir anketten çıkardıkları için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Daha titiz bir çalışma, bir bilgisayarın önünde oturan ve geri bildirimde bulunan bir denek grubuna sahip olacaktır.

Ancak bu durum, World of Warcraft bağımlılığı olanları kesinlikle düşündürüyor.

Çalışmayla ilgili düşüncelerini The Independent'a aktaran Manchester Üniversitesi androloji profesörü Allan Pacey, "Bu çalışma kesinlikle neden-sonuç ilişkisini göstermese de, erektil fonksiyonları konusunda endişe duyan erkeklerin belki de bilgisayar başından kalkıp daha aktif olmaları gerektiğini gösteriyor" dedi. "Çalışmalar düzenli egzersizin erektil fonksiyonu iyileştirebileceğini zaten göstermiştir." Bu çalışmanın tartışılmayan bir başka yönü de Çin'in video oyuncularına, özellikle de çocuklara yönelik baskı çabaları üzerindeki etkileridir — ancak son zamanlarda ülke bu pozisyondan geri çekilmiş gibi görünüyor. Ancak ülke liderleri bu çalışmayı ciddiye alırsa, özellikle de Çin'de düşen doğum oranları ışığında, Çin'in video oyunlarına bir kez daha sert bir şekilde karşı çıkmasını bekleyebiliriz.