Google, İzin Almadan Haber Makaleleri ile Yapay Zekayı Eğittiği İçin Büyük Para Cezasına Çarptırıldı

Bu ceza, teknoloji şirketlerinin birçok hizmet ve ürün üzerinde nasıl tekel oluşturduğuna dair Fransa ile Google --- ve dolayısıyla Avrupa Birliği --- arasında yıllardır süregelen anlaşmazlığın bir parçası.

Yazar Ali Artur
google yapay zeka içerik hırsızlığı
Görsel: evrenatlasi.com

The New York Times'ın haberine göre, Fransız yetkililerin teknoloji devini, amiral gemisi yapay zeka sohbet robotu Gemini'yi eğitmek için medya şirketlerinden makaleleri — diğer ihlallerin yanı sıra bu yayıncıları ya da Fransız hükümetini bilgilendirmeden — vakumlamaktan suçlu bulmasının ardından Google 270 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya.

Bu ceza, teknoloji şirketlerinin birçok hizmet ve ürün üzerinde nasıl tekel oluşturduğuna dair Fransa ile Google — ve dolayısıyla Avrupa Birliği — arasında yıllardır süregelen anlaşmazlığın bir parçası.

Bu son karar ve para cezası, 2020 yılında teknoloji şirketiyle ilk kez karşı karşıya geldiğinden beri Google'ı kararlarına uymaya zorlayan ülkenin anti-tröst devlet kurumu olan Fransa'nın Autorité de la concurrence'den geldi.

O yıl Autorité Google'a "yayıncılar ve haber ajanslarıyla, korunan içeriklerinin yeniden kullanımı için ücretlendirme konusunda iyi niyetle müzakereler yürütmesini" söyledi.

Bir sonraki yıl Autorité, Google'a uymadığı için 500 milyon dolardan fazla para cezası verdi ve bu da şirketin sonunda Fransa'ya itaat edeceğine dair yemin etmesine ve ayrıca uyulduğundan emin olmak için çalışmalarını dışarıdan bir gözlemcinin denetlemesine neden oldu.

Başka bir deyişle, bu son karar — ve çeyrek milyar dolarlık göz yaşartıcı cezası — Google için iyi bir görünüm değil.

Kötü Niyet

Ajans, Google'ın medya şirketleriyle adil bir ücretlendirme konusunda "iyi niyetle müzakere etmediğini" ve medya şirketlerine, içeriklerini kullandıkları için Google'dan ne kadar alacaklı olduklarını değerlendirebilmeleri için anlamlı veriler sağlamadığını bir kez daha tespit etti.

Fransız ajansı ayrıca, Google'ın artık Gemini olarak adlandırılan yapay zekalı sohbet robotu Bard'ın, dahil edilmesine izin verilmeyen ve vazgeçme seçeneği sunulmayan medya şirketlerinin makaleleri üzerinde nasıl eğitildiğini de belirtti.

Ceza, teknoloji şirketleri, hükümetler, medya şirketleri ve nihayetinde kullanıcılar arasındaki daha büyük, varoluşsal bir bilmecenin parçası: İnternette gördüğünüz içerik ve verilerin sahibi kim ve bunlardan kim kar elde edecek?

Çoğunlukla, internetteki içerik ve verilerden elde edilen kârın aslan payını, genellikle reklam gelir akışlarını ve insanların dikkatini medya şirketlerinin elinden alarak teknoloji şirketleri elde etti.

Universal Music Group'un (UMG) müzik kataloğunu TikTok'tan almasının nedeni budur. Sanatçıların ve içerik üreten diğer kişi ya da kuruluşların yapay zeka devrimi nedeniyle alarma geçtiğini görmenizin nedeni de bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Google son kararla ilgili olarak "Uzlaşmaya vardık" dedi, "çünkü yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi ve yayıncılarla yaptığımız sayısız anlaşmanın da kanıtladığı gibi, İnternet kullanıcılarını kaliteli içerikle buluşturmak ve yayıncılarla yapıcı bir şekilde çalışmak için sürdürülebilir yaklaşımlara odaklanmak istiyoruz."