Bilim İnsanları Menopozu Süresiz Olarak Geciktirecek İlaç Üzerinde Çalışıyor

Şirketin kurucusu Daisy Robinton Daily Mail'e verdiği demeçte, "Bu ilaç menopozu sadece geciktirmekle kalmayıp, aslında önleyebilir" dedi.

Menopoz

Oviva Therapeutics adlı bir ilaç şirketi şaşırtıcı bir fikir üzerinde çalışıyor: Kadınların menopoza ne zaman gireceklerini —hatta girip girmeyeceklerini— seçmelerini sağlayacak bir ilaç.

Geçen haftaki Livelong Zirvesi'nde yaptığı sunumla ilgili röportajlarda Robinton firması hakkında büyük bir oyundan bahsetti. Şirket 2022 yılında Mass General ile 12 milyon dolarlık bir lisans anlaşması imzaladı, ancak menopoz tedavisi hala fare deneme aşamasında ve bu nedenle herhangi bir potansiyel ürünün pazara girmesine neredeyse kesin olarak yıllar var.

Geçen hafta Palm Beach, Florida'da düzenlenen konferanstaki konuşmasından önce Pharmacy Times'a verdiği demeçte, "Oviva Therapeutics'te yaptığımız çalışma, yumurtalıkları sağlığımız ve refahımız için temel olarak görüyor" dedi ve "yumurtalık fonksiyonunu daha uzun bir süre koruyabilmeyi, böylece kadınlar için sağlık süresini uzatabilmeyi ve menopozu terapötik müdahale yoluyla isteğe bağlı bir şey haline getirebilmeyi amaçlıyor."

Bu oldukça çılgın bir adım: Robinton'un girişimi, menopozu (adet döngülerinin sona ermesiyle ilişkili değişiklikler) beklemek yerine, kadınların ve adet gören diğer insanların bu bedensel değişiklikleri istedikleri kadar geciktirmek için birkaç ayda bir enjeksiyon yaptırabilecekleri bir dünya öneriyor.

İğnelerde anti-Müllerian hormon (AMH) olarak bilinen ve henüz anne karnındayken bir çocuğun cinsiyetini belirlemeye yardımcı olan ve daha sonra hem sperm hem de yumurta büyümesiyle ilişkili olan glikoprotein kullanılacak.

AMH seviyeleri 25 yaşından sonra düşmeye başladığından ve genellikle 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkan menopoz sırasında dibe vurduğundan, Oviva hormon enjeksiyonlarının yumurtalıkları gençleştirebileceği ve menopozu geciktirebileceği konusunda büyük bahis oynuyor.

Oviva'nın kurulmasına yol açan umut verici hayvan deneyleri hakkında Aralık ayında Bloomberg'e verdiği bir röportajda, kurucu ortak ve Mass General moleküler biyoloğu David Pépin, on yıldan daha uzun bir süre önce yumurtalık kanseri için potansiyel bir tedavi olarak AMH'yi araştırırken inanılmaz bir şey keşfettiğini açıkladı: yumurtalık tümörlü sıçanlara hormon enjeksiyonları, zamanı geri döndürüyor ve yumurtalıklarını yeni doğmuş bir bebeğinki gibi gösteriyor gibi görünüyordu.

Pépin Bloomberg'e verdiği demeçte, "Bu aslında Benjamin Button'ın geriye doğru gitmesiydi," dedi. "Tamam, büyük bir şey oluyor' dedim."

Güvenlik bir endişe kaynağı olabilir. Menopoz semptomlarını tedavi etmek için bir hormon replasman tedavisi (HRT) biçimi olarak östrojen enjeksiyonlarına ilişkin önceki araştırmalar, bunların kanser riskinde artışla bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur.

Kâr amaçlı biyomedikal alanındaki her şeyde olduğu gibi, bilimi yatırımcı odaklı konuşmalardan ayırmak her zaman önemlidir – ancak en azından, bedenlerimiz üzerinde her zamankinden daha fazla kontrole sahip olacağımız bir geleceğin büyüleyici bir vizyonudur.