Nvidia Dünyanın Bir Kopyasını Simüle Ediyor

Nvidia, gelişmiş iklim tahmini için Earth-2 platformunu piyasaya sürüyor.

Nvidia Dünyanın Bir Kopyası

Bir basın açıklamasına göre, çip üreticisi Nvidia, meteorologların küresel hava modellerini "benzeri görülmemiş bir ölçekte" simüle etmelerine ve görselleştirmelerine yardımcı olabilecek tüm gezegenimizin bir klonunu gösterdi.

Earth-2 olarak adlandırılan "Dünya iklimi dijital ikizi", iklim değişikliği kaynaklı aşırı hava koşullarının neden olduğu ekonomik kayıpların bir kısmının telafi edilmesine yardımcı olmak için tasarlandı.

Müşteriler dijital ikize bir API aracılığıyla erişerek "hemen her kullanıcının küresel atmosfer ve yerel bulut örtüsünden tayfun ve türbülansa kadar uzanan etkileşimli, yüksek çözünürlüklü simülasyonların sunumunu hızlandırmak için yapay zeka destekli emülasyonlar oluşturmasına" olanak tanıyor.

Şirket, doğal afetler için erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesine ve hava durumu tahminlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmayı umuyor — ve "geleneksel CPU odaklı modellemede dakikalar veya saatler" değil, birkaç saniye içinde.

Nvidia, yeni platformun hem mevcut modellere göre öngörülü görüntüler oluşturmada 1.000 daha hızlı olduğunu hem de CorrDiff adı verilen — tahmin ettiğiniz gibi — üretken bir yapay zeka modeli sayesinde 3.000 kat daha enerji verimli olduğunu iddia ediyor.

Nvidia'nın kurucusu ve CEO'su Jensen Huang yaptığı açıklamada "İklim felaketleri artık normal — tarihi kuraklıklar, yıkıcı kasırgalar ve nesiller boyu süren seller endişe verici sıklıkta haberlerde yer alıyor" dedi. "Earth-2 bulut API'leri, aşırı hava koşullarına daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olmaya ve aşırı hava koşullarını hafifletmek için harekete geçmemize ilham vermeye çalışıyor."

Earth-2

Hükümet yetkilileri şimdiden aşırı hava modellemelerini geliştirmek için Earth-2'den yararlanmayı planlıyor. Örneğin Tayvan Merkezi Hava İdaresi, tayfunların karaya çıkacağı kesin yerleri tahmin etmek için platformu kullanmak istiyor.

The Weather Company de hava koşullarının etkisini görselleştirmek için bu aracı kullanmayı taahhüt etti.

Platform, Nvidia'nın yükselişinin en son işaretidir. Özellikle üretken yapay zeka araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, teknoloji dünyası Nvidia'nın yalnızca bu modellere değil, Earth-2 gibi platformlara da güç veren grafik kartları veya GPU'ları için açgözlü hale geldi.

Nvidia, dikkatini iklim değişikliğine ve aşırı hava koşullarının feci sonuçlarına çevirerek, yapay zeka teknolojisini yakın gelecekte daha da büyüyecek bir mücadele için silahlandırıyor. Tek bir soru var; uzun vadede isabetli olup olmayacağı.