Bilim İnsanları Okyanus Sıcaklıklarındaki Artıştan Endişeli

Araştırmacılar genel olarak okyanus ısınmasına şaşırmış değiller. Dünya okyanusları, fosil yakıtların yanarken saldığı sera gazlarının bir sonucu olarak onlarca yıldır ısınıyor.

Yazar Burcu Kara
okyanus sıcaklıkları
Kaynak: evrenatlasi.com

The New York Times'ın haberine göre, geçen yıl rekor kıran okyanus sıcaklıkları yavaşlamayı reddederken, dünyanın dört bir yanında ısınan sular bilim insanlarını endişelendirmeye devam ediyor.

Miami Üniversitesi Rosenstiel Deniz, Atmosfer ve Yer Bilimleri Okulu'nda kıdemli araştırmacı ve kasırga oluşum uzmanı olan Brian McNoldy yaptığı açıklamada, "Kuzey Atlantik neredeyse bir yıldır rekor derecede sıcak" dedi. "Bu çok şaşırtıcı. Gerçek dışı görünüyor."

Arktik buz seviyelerini inceleyen Cambridge, İngiltere merkezli deniz jeofizikçisi Rob Larter, "Bu oldukça korkutucu, çünkü neden böyle bir sapma yaşadığımıza dair ikna edici bir açıklaması olan herhangi bir bilim insanı duymadım" diye ekledi. "Olayları oldukça iyi bir şekilde ele almaya alışkınız."

"NYT'ye göre Larter sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak şu anki izlenim, işlerin beklediğimizden daha ileri ve daha hızlı gittiği yönünde. "Bu bir bilim insanı olarak rahatsız edici bir durum."

Rekor Kırıldı

Açık olmak gerekirse, bu araştırmacılar genel olarak okyanus ısınmasına şaşırmış değiller. Dünya okyanusları, fosil yakıtların yanarken saldığı sera gazlarının bir sonucu olarak onlarca yıldır ısınıyor.

Rapora göre bilim insanları için şaşırtıcı olan, okyanus ısınmasının devam etme hızı. Devam eden El Niño akıntısı göz önünde bulundurulduğunda bile, mevcut okyanus sıcaklığının bilim insanlarının tahminlerini aştığı görülüyor — ki bu tahminler kimsenin yenildiğini görmek isteyeceği tahminler değil.

NYT'ye konuşan Larter, "Hepimiz özellikle son birkaç on yılda hızlı bir ısınma olduğunu biliyoruz. Ancak son 18 ayda, beklediğimizin ötesinde bir artış gösterdi." demiştir.

Araştırmacıların hızla ısınan sıcaklıklar için ortaya attığı teorilerden biri, okyanus üzerindeki aerosol kirliliğinin azalması. Kulağa mantığa aykırı gelse de, bilim insanları yeni 2020 nakliye düzenlemelerinin konteyner gemisi yakıtında kullanılabilecek sülfür dioksit miktarını sınırlamasından önce, okyanus üzerinde Güneş ısısının bir kısmının okyanus yüzeyine ulaşmasını engelleyecek kadar aerosol bulunduğunu açıkladılar. (Uyarı: aerosoller hala çok zararlıdır.)

McNoldy verdiği demeçte, "Bu aerosoller nakliye yollarının üzerinde gökyüzündeyken, bir bulut örtüsü oluşturmaya yardımcı oldular ve şimdi çok daha az var" dedi.

Evet, doğru. İnsanlar Dünya'yı o kadar kötü bir hale getirdi ki, gezegenimizde yarattığımız yıkıcı kirliliğin bir kısmını başarıyla ortadan kaldırmak daha da fazla soruna neden olabilir. Her ne kadar daha fazla umut ışığı olmasını dilesek de, araştırmacıların şaşkınlığı göz önüne alındığında, okyanusun durumu her zamanki gibi vahim görünüyor.