Bilişsel Testlerde Primatlar Kadar Yüksek Puan Alan Kuşlar

Sadece bazı hayvanların nesne kalıcılığını - bir şeyin gözden kaybolduğunda bile hala var olduğu fikrini - kavrayabildiği bilinmektedir.

boynuzgaga zeka testi kuş
Deney düzeneğinin fotoğrafı. Bu fotoğraf, kullanılan bardak türlerinin ve seçicinin bir göstergesidir. Gerçek deneyde üç bardak kullanılmıştır.

Yeni bir çalışma, Doğu alaca boynuzgagalarının (Anthracoceros albirostris) gelişmiş bir anlayışa sahip birkaç hayvandan biri olduğunu doğruluyor. Bu zekice beceri, yuva yapan dişiler ağaç kovuklarında kendilerini gözden uzak bir yere kapatarak eşlerinin onlara yiyecek getirmesine güvendiklerinde işe yarıyor.

Dişi Doğu alaca boynuzgagaları, yumurtalarını güvenli bir şekilde bırakmak ve onlara bakmak için sığınaklarını çamur, dışkı, tükürük, meyve ve ağaç kabuğu ile kaplarlar. Erkeklerin yiyecek sevkiyatı için sadece dar bir yarık bırakırlar.

İçerideki yavruların hayatta kalabilmesi için erkek boynuzgagaların, eşlerini göremeseler bile onların hala var olduğunu anlamaları gerekir.

Singapur Ulusal Üniversitesi psikologları Ruitong Yao ve Elias Garcia-Pelegrin yeni bir makalede, "Evrimsel bir bakış açısıyla, diğer hayvanları ve nesneleri gözden uzak olduklarında temsil etme yeteneği, yiyecek arama ve avlanmadan kaçınma gibi faaliyetlerde büyük uyarlanabilir avantajlar sağlar" diyor.

Yine de, meşhur zeki yırtıcı kuşlar ve arsızca akıllı papağanlar dışında, daha önce hiçbir kuşun primatlarla aynı ölçüde nesne kalıcılığına sahip olduğu bilinmiyordu. Diğer kuş türleri test edilmiş olsa da, insan çocuklarında görülen altı gelişim aşamasından yalnızca dördüncü aşamaya ulaşabilmişlerdir.

Yao ve Garcia-Pelegrin, boynuzgagaların nesne kalıcılığı becerilerinin ne kadar gelişmiş olduğunu görmek için altı büyük gagalı kuşu teste tabi tuttu.

Boynuzgagalara, görünür bir ödülün nerede olduğunu gagalayarak göstermeyi öğrettiler. Ardından kuşlar, nesne kalıcılığının giderek zorlaşan seviyelerini test eden bir dizi zorluğa tabi tutuldu.

Beşinci aşamada, kuşlar bir ödülün bir bardağın altına yerleştirilmesini izledikten sonra başka bir bardağa geçtiler. Kuşlar ödülün hangi bardağa konduğunu göstererek görünür yer değiştirmeyi anladıklarını gösterdiler.

Araştırmacılar tarafından test edilen altı kuşun hepsi bu düzeyde nesne kalıcılığına ulaşarak ödülü hak edilmiş bir ödül olarak aldı.

Ancak boynuzgagalardan sadece üçü altıncı aşamaya geçebildi: Görünmez yer değiştirme. Bu aşamada kuşlar ödülün bir kaptan diğerine geçtiğini göremedi. Bunun yerine, ödül küçük, kırmızı bir kutunun altına gizlendi ve daha sonra daha büyük bir kabın altına taşındı. Kırmızı kutu fincanın altından çıkarılıp boş olduğu gösterildiğinde, bazı kuşlar doğrudan görmemiş olsalar da ödülün son fincanın altında kalmış olması gerektiğini anladılar.

Yao ve Garcia-Pelegrin, "Görünmez yer değiştirmeyi anlamak daha karmaşıktır ve hafıza, uzamsal muhakeme ve mantıksal çıkarım dahil olmak üzere çeşitli bilişsel becerilerin entegrasyonunu içerir" diye yazıyor.

İlginç bir şekilde, nesne kalıcılığının beşinci aşamasını geçemeyen üç kuşun üreme deneyimi yoktu. Sadece altı kuş test edildiği için bu sadece bir tesadüf olabilir ya da daha ileri nesne kalıcılığı seviyelerinin bir eşten beslenme veya yiyecek alma deneyiminden öğrenilebileceğini gösterebilir.

Yao ve Garcia-Pelegrin, "Bildiğimiz kadarıyla, Doğu alaca boynuzgagaları, maymunlarla karşılaştırılabilir nesne kalıcılığı seviyeleri sergileyen corvid ve papağan aileleri dışındaki ilk kuş türüdür" diyor.

Ekibin bulguları, boynuzgagaların son derece zeki kuş türlerinin gözden kaçan bir grubu olabileceğini düşündürüyor. Bu kuş türünün papağan ve yaban ördeklerine rakip başka bilişsel yeteneklere de sahip olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.