Üzerinde Mantar Yetişen Bir Kurbağa Bulundu

Hindistan'ın güneybatısındaki Karnataka'nın vahşi doğasında bir kurbağa gerçekten arsız bir aksesuarla görüldü.

mantarlı kurbağa
Görsel: Maliye & Y.T., Reptil. amphib., 2024.

Bugüne kadar görülmüş en gulyabani şey olsa gerek, bilim insanları ilk kez derisinden mantar fışkıran canlı bir amfibiyi kayıt altına aldı: Bir Rao Orta Altın Sırtlı Kurbağa (Hylarana intermedia) ve bir Bonnet Mantarı (Mycena cinsinden).

Bu eşleşme gerçekten ikonikti.

Reptiles & Amphibians dergisinde yayınlanan nispeten kısa bir makalede, amatör doğa bilimci Chinmay Maliye ve Hindistan Dünya Doğayı Koruma Vakfı'ndan sulak alan uzmanı Lohit Y.T., moda amfibi ile karşılaşmalarını belgeledi.

İlk başta, vahşi yaşam araştırması oldukça sıradan bir keşif gezisiydi. Ta ki 40 kadar altın sırtlı kurbağanın oynaştığı yol kenarındaki küçük bir gölette mola verene kadar. Bir dalın üzerine tünemiş bir kurbağaya yakından baktıklarında fazladan bir uzantıya benzeyen bir şey gördüler.

Bu kendi başına o kadar da tuhaf olmayabilir. Kurbağaların fazladan arka bacak geliştirmesine neden olan kurbağa mutasyonuna uğramış yassı solucan (Ribeiroia ondatrae) adlı bir parazit var. Ancak bu kurbağa R. ondatrae tarafından parazitlenmiyordu.

Kurbağanın bize göre sağ tarafında büyüyen mantar.

Aksine, kurbağanın üzerindeki yolcu, mikologların daha sonra bir Mycena türü olarak tanımladıkları sevimli küçük bir mantardı.

Aslında mantarla enfekte olmuş kurbağalar bulmak o kadar da garip değil. Batrachochytrium dendrobatidis adı verilen mantar – amfibi chytrid mantarı – kurbağalarda chytridiomycosis adı verilen ölümcül bir bulaşıcı hastalığa neden olan bir mantardır. Dünya genelinde 700'den fazla amfibi türünde bulunmuştur ve amfibi popülasyonlarını tahrip ederek yerel kitlesel yok oluşlara neden olabilir.

Bonnet mantarlarının canlı hayvanları enfekte ettiği veya canlı hayvanlar üzerinde büyüdüğü bilinmemektedir. Saprotrofiktirler ve yaprak çöpünde ve çürüyen odun üzerinde büyürler, organik maddenin çürümesiyle beslenirler ve orman tabanının geri dönüşümünde hayati bir rol oynarlar.

Böyle bir mantarın, normal ve sağlıklı görünen canlı bir kurbağanın böğründe nasıl ve neden gelişebildiği tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar numuneyi toplamadıkları için mantarın daha detaylı bir tanımlamasını yapamadılar ya da kurbağanın üzerinde nasıl filizlendiğini çözemediler.

Ayrıca, eğer varsa, bu yolcunun kurbağa üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu ve büyümesinin kurbağada herhangi bir kötü sağlık etkisine neden olup olmadığını da belirleyemediler.

Bu nedenle, nemli ormanlık alanlarda gezinirken aksesuar takma konusunda becerikli bir kurbağaya rastlarsanız, buluşmayı belgeleyin ve bazı bilim insanlarına haber verin. Meraklı zihinlerin pek çok sorusu var.