Bir Ağacın Ulaşabileceği Maksimum Yükseklik Nedir?

Dünyanın en uzun ağaçları 100 metreyi ancak aşıyor. Peki ama sonsuza kadar büyümelerini engelleyen nedir? Neden hiçbir zaman 200 metre boyunda bir köknar ağacı göremeyeceğinizi açıklıyoruz.

dünyanın en uzun ağacı

İnsanların aksine, ağaçlar ömürleri boyunca kesintisiz olarak büyüme gösterirler. Bilimsel bir teknik olan dendrokronoloji ile büyüme halkalarının sayısı ölçülerek bir ağacın yaşı kesin olarak belirlenebilir. Bunlar arasında en yüksek ağaç olan sahil sekoyası (Sequoia sempervirens) yıllık ortalama 25 cm büyüme gösterir. Doğrulanmış en yüksek örnek 115,55 metre ile dikkat çekicidir ve şimdiye kadar 120 metreyi aşan hiçbir ağaç gün ışığına çıkmamıştır.

Ağaç Yüksekliği: Ne Kadar Uzunsa Emboli Riski O Kadar Yüksektir

Su ve temel besin maddelerini köklerden yapraklara taşımak için ağaç iki mekanizma kullanır: Su moleküllerini yapraklara çeken bir süreç olan evapotranspirasyon ve kılcallık. Ham özsu, suyun yukarı doğru hareketini kolaylaştıran kapakçıklarla donatılmış cansız hücreler olan trakeidler boyunca ilerler. Bununla birlikte, ağacın yüksekliği arttıkça, yerçekimi etkileri nedeniyle bu trakeidlerin içindeki basınç azalır. Bu basınç düştükçe, ağaç "ksilem embolisi" olarak bilinen ve damarlarda hava kabarcıklarının oluşarak özsu akışını engellediği bir fenomenle mücadele eder.

Bu potansiyel kavitasyona karşı koymak için ağaç, hücreler içindeki basıncı artırmak amacıyla üst segmentlerdeki trakeidlerin boyutlarını küçültür. Ancak bu daralmanın bir bedeli vardır: Yapraklara ulaşan su hacminin azalması fotosentezin, büyümenin ve evapotranspirasyonun azalmasına neden olur. Belirli bir eşiğin ötesinde, hücreler o kadar daralır ki su damlacıkları bile dallara ulaşamaz ve kuruyup ölmelerine neden olur.

En Uzun Ağaçlar

General Sherman Ağacı, Sequoia Ulusal Parkı'nda: Dünyanın en büyük canlı organizması.
General Sherman Ağacı, Sequoia Ulusal Parkı'nda: Dünyanın en büyük canlı organizması. Görsel: Flickr.

Nature dergisinde 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada, dev bir sekoya ağacının maksimum yüksekliğinin 122 veya 130 metre ile sınırlı olduğu tahmin edilmiştir. PNAS'ta 2008 yılında yayınlanan bir başka çalışma ise rekor yüksekliklere ulaşabilen bir başka kozalaklı ağaç olan Douglas göknarına odaklanmıştır; teorik olarak maksimum 138 metre yüksekliğe ulaşmaktadır (hata payı hesaba katıldığında 131 metre ile 145 metre arasında). Coos County, Oregon'da (ABD) bulunan bilinen en uzun Douglas göknarı şu anda 99,7 metre yüksekliğindedir. Avustralya'nın Arve Vadisi'nde bulunan Centurion, yaşayan en uzun okaliptüs olup 99,8 metre yüksekliğindedir.

Kapak görseli: Redwoods in Richardson Grove State Park.