Bitcoin Milyarderi Winklevoss İkizleri Müşterilerine 1,1 Milyar Dolar Geri Verecek

Gemini'nin New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı ile yaptığı anlaşmanın bir parçası.

Yazar Ali Artur
Winklevoss ikizleri
Kaynak: TechCrunch, Wikimedia, CC BY 2.0

Bir milyon dolar vermekten daha havalı ne olabilir? Bir milyar dolar vermek. 2010'da Facebook'un kuruluşunu dramatize eden The Social Network filmiyle popüler kültürde şöhrete kavuşan Winklevoss ikizleri Cameron ve Tyler, kripto para borsaları Gemini'nin müşterilerine 1,1 milyar doları geri vermek üzere New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) ile Çarşamba günü (28 Şubat) bir anlaşmaya vardı.

New York, Ekim ayında Gemini'ye dava açmış ve şirketin kullanıcı fonlarını Gemini Earn adlı bir program aracılığıyla geçtiğimiz Ocak ayında iflas eden bir kripto para kredi firması olan Genesis Global Capital'e özensiz bir şekilde aktardığını iddia etmişti. Gemini kullanıcılarına, varlıklarını Genesis'e ödünç vermeleri halinde %8 "düşük riskli" getiri vaat edilmiş ve Genesis de parayı başka bir yere ödünç vermişti. Getirilerin aslında çok yüksek riskli olduğu ortaya çıktı: Genesis, 2022'nin sonlarında kitlesel olarak patlayan lanetli kripto para borsası FTX'in büyük bir müşterisiydi.

NYFDS, anlaşmayı duyuran bir açıklamada, "Gemini'nin GGC hakkında yeterli ve sürekli durum tespiti yapmaması ve Earn'in ömrü boyunca yeterli rezerv tutmaması, Gemini'nin kendisine önemli itibar ve parasal zarar verdi ve bugüne kadar yaklaşık 30.000 New Yorklu da dahil olmak üzere 200.000'den fazla Earn müşterisi sanal para birimlerine erişemedi" dedi.

Facebook Limonlarından Bitcoin Limonatası Yapmak

Winklevoss ikizleri Harvard'dan eski sınıf arkadaşları ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'e sosyal ağın büyük başarısından kendilerine pay vermediği için dava açmıştı. Anlaşma olarak 20 milyon dolarlık Facebook hissesi aldılar ve şimdi Meta olan Facebook halka açıldığında bu hisselerin değeri 200 milyon dolar oldu.

İkizler bu paranın bir kısmını, o zamanlar tanesi yaklaşık 10 dolardan işlem gören dünyadaki tüm bitcoinlerin %1'ini satın almak için kullandılar. Bitcoinler şu anda 60.000 doların üzerinde işlem görüyor. İkinci talih kuşu onları süper zengin yaptı ve 29 Şubat Perşembe sabahı itibariyle Forbes'un en zenginler listesinde 2107 (Cameron) ve 2108 (Tyler) numaralarda yer aldılar ve her birinin net serveti 1,4 milyar dolar. Anlaşmanın bu sıralamaları nasıl etkileyeceği belli değil.

Daha sonra, kripto para birimi evangelistleri haline geldiler ve her türlü Wall Street kurumunu kategoriye yatırımın demokratikleştirilmesi konusunda onlarla birlikte hareket etmeye ittiler. Ayrıca siyasi iktidarın salonlarında da propaganda yaptılar: İkizler, 2018 ABD valilik seçimleri sırasında New York'tan Andrew Cuomo ve Kaliforniya'dan Gavin Newsom'un kampanyalarına 100.000'er dolardan fazla bağışta bulundu.