Bitkiler Küçük Saksılarda Neden Daha Yavaş Büyür?

Bitki fotosentezi daha küçük saksılarda tıkanır. Ancak bunun nedeni topraktaki su veya besin eksikliği değildir.

Yazar Burcu Kara
Bitkiler Küçük Saksılarda Neden Daha Yavaş Büyür?

Zeytin ağaçları, ebegümeci, balkon gülleri gibi farklı türlerdeki tüm ev bitkilerinin ortak bir noktası vardır: Saksılarının çok küçük olmasından nefret ederler. Kökler hapsedildiklerinde büyümeleri engelleniyor gibi görünür. Peki ne için? Şayet bitki yeterince su alıyorsa, onu engelleyen nedir? Çok fazla büyüdüğü için mi saksı toprağında yeterli besin kalmadı?

Bitki fotosentezi daha küçük saksılarda yetersiz kalır. Bu da bitkilerin yeni bitki dokusu oluşturmak için daha az enerjiye sahip olmasıyla sonuçlanır. Bunun sonucunda bitki daha yavaş büyür. Ancak bunun nedeni topraktaki su ya da besin eksikliği değildir.

Sebep Ne Besin Ne de Su

Yeterli büyüklükteki saksılarda yetiştirilen bitkilerin yapraklarındaki azot seviyelerinin, daha küçük boyutlu saksılarda yetiştirilen bitkilerinkiyle neredeyse aynı olduğu görülmüştür.

Çoğu durumda, bitkinin yeşil kısımlarındaki bu hayati besin maddesinin miktarı, bitkinin ne kadar etkili bir şekilde azotla beslendiğinin bir göstergesi olarak kullanılabilir. Ancak değişim o kadar azdır ki genellikle önemsiz kabul edilir. Yani, evet, daha küçük bir kaptaki bir bitki biraz daha az besin kaynağı elde eder. Ancak bu yine de nispeten küçük büyümesini tam olarak açıklamaz.

Peki ya su yetersizliği? Neticede bitki ihtiyaç duyduğu nemi kökleri aracılığıyla topraktan alıyor, değil mi? Ancak bu kadar çok stolon oluşturamıyorsa belki de yeterince su almıyordur? Aslında, çok küçük saksılardaki bitkiler yeterli su alamaz. Daha küçük topraklar daha fazla su tutamadıkları için daha çabuk kururlar.

Hidroponik bitkiler, garip bir şekilde, saksıları her zaman tamamen suya daldırılmış olsa bile, daha küçük saksılarda önemli ölçüde daha yavaş gelişir. Kuşkusuz bu, mevcut su yetersizliğinden kaynaklanıyor olamaz.

Bitkiler Öngörüde Bulunabilir

Eğer su veya besin eksikliği yoksa, o zaman sorun nedir? Bitkiler, içinde bulundukları kaba uymak için boylarını ve genişliklerini değiştirebilirler. Manyetik rezonans görüntüleme, bilim insanlarının sulandıktan sonra bitkilerin köklerinin nasıl hızla saksının kenarına kadar uzandığını görmelerini sağlamıştır. Aslında bu, gelecekte büyümek için ne kadar alana sahip olacaklarını tahmin etmeye çalışmak gibi bir şey.

Kökte darlık varsa bitkiler büyümelerini yavaşlatır. Bu tepkinin oldukça hızlı olduğu görülüyor. Bir çalışmada Hendrik Poorter adlı bir araştırmacı, bir bitkinin köklerini dar bir saksıya koyduktan sonra ancak 10 dakikalık bir tepki süresi kaydetmiştir; bitkinin yaprakları öncekinden daha yavaş büyümüştür.

Bu, bir bitkinin köklerinin önemli bir kısmı engellenmeden büyümeye devam edemediğinde gönderilen bir sinyal olduğunu gösteriyor. Bitkinin kök sistemi bu alarmı çalar ve bitkinin toprak üzerindeki üst kısımlarına bir mesaj göndererek önlem olarak gelişimlerini kısıtlamalarını söyler.

Her 4,5 Mililitre Bitki Kütlesi İçin Yaklaşık 3,8 Litre Boş Alan Sağlanmalıdır

Peki bir bitkinin ne kadar büyük bir saksıya sahip olması gerekir? Bilim insanları bunun için kabaca bir kılavuz geliştirdiler: Her bir gram bitki biyokütlesi için 1 litre saksı hacmi sağlanmalıdır. Başka bir deyişle, kütlelerinin her 4,5 mililitresi için 3.8 litre boş alan.

Bir bitkinin saksısının boyutunu belirlemek için teorik olarak doğru bir yöntem, bitkiyi tartmaktır. Ancak bu yine de iç mekan bitkileri için genellikle pratik değildir. Çünkü yaklaşık 1 kg ağırlığındaki bir kauçuk ağacının yaklaşık 1.000 litre, yani yaklaşık bir çöp konteyneri büyüklüğünde bir kaba ihtiyacı olacaktır.

Araştırmacılar, saksı boyutundaki küçük ayarlamaların bile bitki büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor. Buna göre, saksı boyutunu sadece yarı yarıya artırmak bitki büyümesinde yüzde 20'lik bir artışa neden oluyor.