Musluk Suyunu Kaynatmak Mikroplastikler İçin Çözüm Olabilir

Musluk suyu küçük plastik parçacıkları içeriyor ve bunların sağlığımızı nasıl etkilediğini bilmiyoruz --- şimdi suyu 5 dakika kaynatmak bunların çoğunu ortadan kaldırabilir gibi görünüyor.

Yazar Burcu Kara
kaynar su

Musluk suyunu kullanmadan önce kaynatmak, içerdiği küçük, potansiyel olarak zararlı plastik parçacıkların en az yüzde 80'ini ortadan kaldırabilir.

Nanoplastik ve mikroplastikler (NMP'ler) polistiren, politen ve polipropilen gibi çapı 0,001 ila 5 milimetre arasında değişen plastik parçalarıdır. Sağlık üzerindeki etkileri halen araştırılmaktadır, ancak araştırmacılar insanlara zarar verdiklerinden şüphelenmektedir.

Çin'deki Jinan Üniversitesi'nden Eddy Zeng ve meslektaşları musluk suyu örnekleri alarak NMP seviyelerini ölçmüş ve litre başına ortalama 1 miligram konsantrasyon bulmuşlardır. Daha sonra örnekleri soğumaya bırakmadan önce 5 dakika kaynattılar. NMP seviyeleri daha sonra yeniden ölçülmüş ve yüzde 80'den fazla azaldığı görülmüştür.

Zeng, "Kaynatılmış su tüketimi yoluyla NMP alımının, günlük olarak musluk suyu yoluyla alınandan iki ila beş kat daha az olduğunu tahmin ediyoruz" diyor. "Bu basit ama etkili kaynar su stratejisi, NMP'leri evlerdeki musluk suyundan 'arındırabilir' ve insanların su tüketimi yoluyla NMP'lere maruz kalmasını zararsız bir şekilde hafifletme potansiyeline sahiptir."

Zeng, NMP'lerin sudaki kalsiyumdan oluşan kirecin kristal yapılarına hapsolmak suretiyle uzaklaştırıldığını söylüyor. Yüksek düzeyde kalsiyum içeren "sert" sudan, daha düşük düzeyde kalsiyum içeren "yumuşak" suya kıyasla daha fazla partikül uzaklaştırıldı.

Suyun kaynama noktasına ulaşmasına izin vermek, bu kristal yapıların ne kadar verimli bir şekilde oluşturulduğuna katkıda bulunan önemli bir faktördü. "Suyu kaynatmanın bakteri ve parazitleri öldürmek ve eser miktardaki ağır metalleri uzaklaştırmak gibi başka faydaları da var" diyor.

İngiltere'deki Glasgow Üniversitesi'nden Caroline Gauchotte-Lindsay, "Kaynatma işlemi sırasında maddelerin nasıl biriktiğini gösterme şekilleri güzeldi" diyor. Bununla birlikte, dünyanın içme suyundaki mikroplastik sorununu evlere ulaşmadan çok önce çözmeye çalışması gerektiğini de sözlerine ekliyor. "İçme suyu arıtma tesislerini mikroplastikleri temizleyecek şekilde değiştirmeyi düşünmeliyiz" diyor.