Cecil Chubb: Sevdiği Kadın İçin Stonehenge Anıtını Satın Alan Adam

Yedi dünya harikasından birini hediye olarak satın almak gerçekten mümkün mü?

Cecil Chubb

Bir adamla evli olduğunuzu düşünün, paranızla size aslında istemediğiniz eşsiz ve pahalı bir hediye alsın ve kısa bir süre sonra da bunu halka açıklasın. İngiliz bir avukat olan Cecil Chubb, 15 Eylül 1915'te karısına perde almak için Salisbury, Wiltshire, İngiltere'deki bir açık artırmaya gitti. Eve karısının istediği şeyi getirmedi. Aksine, 100.000 sterlinlik servetinin 6.600 sterliniyle bir hevesle Stonehenge'i satın aldı. Mary Chubb'ın bu romantik jestten pek memnun olmadığı söylenmektedir. Bunun nedeni, fiyatın bugünün parasıyla 680.000 £ kadar olması olabilir ve ayrıca tek parmağa takılamayan bir grup gri taşla ne yapacaktı ki?

Eşi benzeri olmayan bir hediye

Cecil Chubb
Cecil Chubb.

Stonehenge 1968 yılından beri dünya mirası listesinde yer almaktadır. UNESCO'ya göre, "dünyanın mimari açıdan en sofistike tarih öncesi taş çemberi "dir. Stonehenge İngiltere'nin güneyindedir ve büyük dikili taşlardan oluşan bir çemberden oluşur. English Heritage'da bölgeyle ilgilenen kişiler, ilk yapının 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edildiğini ve taş çemberin Neolitik dönemin sonlarında, MÖ 2500 civarında inşa edildiğini söylüyorlar.

Stonehenge Orta Çağ'dan beri özel mülkiyete aittir. 1800'lerin başından beri Antrobus ailesi tarafından işletilmektedir. Mülkün varisi I. Dünya Savaşı sırasında öldüğünde, mülk açık artırmaya çıkarıldı. Müzayede kataloğunda arazinin adı "Lot 15: Stonehenge ile yaklaşık 30 dönüm, 2 çubuk, 37 perçem bitişik arazi" olarak geçiyordu.

Müzayededen önce, zengin bir yabancının Stonehenge'i satın alabileceği, parçalara ayırabileceği ve başka bir ülkeye taşıyabileceği konuşuluyordu. Bay Chubb'ın çılgın alışveriş tutkusu romantizmden ziyade bu simgesel yapıyı İngiliz tarihinin bir parçası olarak tutma arzusundan kaynaklanıyor olabilir. Anıtı karısına hediye etmek için satın almış olsa da Chubb, anıtın çarpıcı güzelliği ve gizemli çekiciliğinin tadını çıkaracak ve hayran kalacak tek kişinin Mary Chubb olmasını istemedi. Anıtı 1918 yılında, insanların ziyaret başına bir şilinden fazla ödeme yapmaması ve bölgede yaşayanların ücretsiz ziyaret edebilmesini öngören bir bağış senediyle hükümete verdi. Günümüzde yetişkin ziyaretçiler 14.50 sterlin ödüyor, ancak bölgede yaşayanlar hala ücretsiz girebiliyor.

Cecil Chubb, Stonehenge'i satın aldığında tarih içinde bir yere ve süslü bir unvana sahip oldu. O dönemde başbakan olan David Lloyd George, satın alma işleminden bir yıl sonra ona bir unvan verdi. Sir Cecil Chubb, Stonehenge'in İlk Baroneti oldu.

Hala gizemini koruyan bir hediye

1915 yılında Sir Cecil Chubb, Salisbury'deki bir emlak müzayedesine girdi ve bir hevesle karısına üstteki hediyeyi satın aldı. Sonuç olarak 6.600 sterlin daha fakir ve Stonehenge'in sahibi olarak salondan ayrıldı. Ne yazık ki, görünüşe göre kadın burayı beğenmemiş, o da Kraliyet'e hediye etmiş ve bugün mülkün yaklaşık 100 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Tarihçiler ve arkeologlar yüzlerce yıldır Stonehenge'in neden orada olduğunu ve onu kimin inşa ettiğini anlamaya çalıştılar. Ancak hala kesin olarak bilmiyorlar.

Pek çok modern bilim insanı Stonehenge'in bir zamanlar mezarlık olduğu konusunda hemfikir, ancak başka ne için kullanıldığını henüz çözebilmiş değiller. En ilginç soru, modern teknolojiye ve hatta tekerleğe (MÖ 4. binyılda Mezopotamya'da, şimdiki Irak'ta icat edilmiştir) sahip olmayan bir toplumun böylesine devasa bir yapıyı nasıl inşa edip ortaya koyduğudur.

Daha da gizemli olan ise nasıl inşa edildiğidir. Dış halkasını oluşturan kumtaşı levhalar yakındaki taş ocaklarından, iç halkasını oluşturan mavi taşlar ise Stonehenge'den yaklaşık 200 mil uzaklıktaki Galler'deki Preseli Tepeleri'nden gelmiştir. Geçmişte modern aletlere ya da mühendislik becerilerine sahip olmayan insanlar 4 ton ağırlığındaki kayaları bu kadar uzun mesafelere nasıl taşımışlardır? Ortaya atılan birkaç fikir var.

1100'lü yıllarda yaşamış olan ve Kral Arthur hakkındaki hikayesi ve İngiliz tarihinin efsanevi anlatımıyla tanınan Monmouth'lu Geoffrey, Stonehenge'i Büyücü Merlin'in inşa ettiğini söyler. Kral Aureoles Ambrosias, ölen halkı için bir anıt inşa etmek istemiştir. Devlerin, İrlanda'da bir taş çemberi olan Devler Halkası'nı inşa etmek için Afrika'nın büyülü mavi taşlarını kullandıklarını duymuştu. Ambrosias'ın askerleri İrlandalıları yendi ama taşları yerinden oynatamadılar. Merlin imdada yetişmiş ve sihrini kullanarak taşları denizin ötesine taşımış ve ölen kahramanların toplu mezarının üzerine dikmiş. Rivayete göre Ambrosias ve Kral Arthur'un babası olan kardeşi Uther burada gömülüdür. Bu teoriyle ilgili sorun, Stonehenge'in Merlin'den ya da ona ilham verdiği söylenen gerçek hayattaki insanlardan birkaç bin yıl önce inşa edilmiş olmasıdır.

1600'lerde John Aubrey adlı bir arkeolog Stonehenge'in inşasından Druidlerin sorumlu olduğunu söylemiştir. Ancak radyokarbon tarihleme, Stonehenge'in Keltlerin bölgeye taşınmasından bin yıldan fazla bir süre önce inşa edildiğini gösterdi.

1960'larda astronom Gerald Hawkins, megalitik taş grubunun astronomik bir takvim olarak çalıştığını ve farklı noktaların gündönümleri, ekinokslar ve tutulmalar gibi astrolojik olaylara karşılık geldiğini öne sürdü.

Gizem hala devam ediyor. Stonehenge dünyanın en ünlü ve tanınmış yerlerinden biridir ve her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Cecil Chub, Salisbury'de yaşayan insanların burayı istedikleri sıklıkta ve ücretsiz olarak ziyaret edebilmelerini mümkün kılmıştır.