Marilyn Monroe ve patates çuvalından elbisesi

Her şey Marilyn Monroe'nun Beverly Hills Oteli'ndeki cüretkar kırmızı kıyafetiyle başladı.

Marilyn Monroe'nun anında tanınabilir olan birkaç fotoğrafı ve pozu vardır. Bunlardan bazıları bir mumu üflemesi ve elbisesi dalgalanırken bir mazgalın üzerinde durması olarak açıklanabilir. Çuval bezinden yapılmış bir çanta giymiş gibi görünen fotoğraflarının, en sadık takipçileri dışında kimse tarafından hatırlanması pek olası değildir. Elbette bu muhteşem fotoğraf çekiminin ardındaki gizem de hayli enteresandır.

Marilyn Monroe ve patates çuvalından elbisesi
Marilyn Monroe patates çuvalından yapılmış elbisesiyle, 1951.

Marilyn Monroe'nun Beverly Hills Oteli'ndeki cüretkar kırmızı kıyafetinin bazı negatif tepkiler çektiğine dair bir söylenti var.

Monroe, etkinlikte bulunan bir kadın gazetecinin elbiseden dolayı dehşete düştüğünü ve düşük dekoltesi nedeniyle kendisine "ucuz ve iğrenç" dediğini iddia etmiştir. Ayrıca kırmızı kıyafet yerine patates çuvalı içinde daha iyi görünebileceğini de söylemiştir.

Her zaman reklamın efendisi olan 20th Century Fox, bu durumdan en iyi şekilde yararlanarak Marilyn Monroe'nun tam ölçülerine göre kesilmiş bir patates çuvalının içinde poz verdiği o meşhur fotoğraf çekimini düzenledi. Monroe'nun patates çuvalı içinde çarpıcı göründüğü fotoğraflar ülke çapında gazeteler tarafından basıldı.

Muhtemel bir açıklamaya göre, söz konusu eleştiriyi yapan aslında bir kadın gazeteci değildi. Birisi Monroe'nun çok çekici olduğunu ve çuvalların bile ona çok yakıştığını söyleyerek iltifatta bulunmuştur.

Fotoğraf çekiminin 20th Century Fox'a bu yorumun yapılmasının ardından planlandığı belirtiliyor. Koşullar ne olursa olsun, görüntüler Monroe'nun daha eğlenceli bir yanını ortaya çıkardığı için paha biçilemez.