Ching Shih: Çin'in en büyük korsan kraliçesi

Ching Shih

Qing Hanedanlığı döneminde yaşamış ve yağmacılık yapmış olan müthiş kadın korsan Ching Shih (Zheng Yi Sao), tarihteki en başarılı korsan olarak kabul edilmektedir.

Fakirlik içinde doğup seks işçisi olmasının ardından, kötü nam salmış bir korsan olan ve Güney Çin Denizi'nde faal olan I. Cheng tarafından nispeten bilinmezlikten çekip çıkarılmıştır. Göz korkutucu Kızıl Bayrak Filosu'nun komutanı olarak 1.800'den fazla geminin ve tahminen 80.000 civarında korsanın idaresini elinde tutuyordu. Aynı yüzyılda Karasakal (Edward Teach) dört gemiye ve 300 korsana hükmediyordu.

Bizim onu bildiğimiz adı basitçe 'Cheng'in dul eşi' manasına gelse de, arkasında bıraktığı miras kocasına ait olanı kat kat aşmış ve Karayip Korsanları film serisindeki dokuz korsan lordundan biri olan etkileyici Mistress Ching gibi şahsiyetlere esin kaynağı olmuştur.

İşte tarihin en başarılı korsanı Ching Shih


Sefalet içinde doğdu

Ching Shih olarak da Zheng Yi Sao
Ching Shih olarak da Zheng Yi Sao

Ching Shih, 1775 yılında Çin'in güneydoğusundaki Guangdong eyaletinin sefalete sürüklenmiş halkında Shih Yang ismiyle dünyaya geldi. Yetişkinliğe adım attıktan sonra aile bütçesine takviye sağlamak için zorla seks işçiliği yapmaya başladı. Kanton liman kentinde yüzen ve çiçek teknesi olarak da tanınan bir genelevde işe başladı.

Genç kız güzelliği, zarafeti, kıvrak zekası ve ağırbaşlılığı neticesinde çevrede tanınır hale geldi. Bundan dolayı kraliyet saray mensupları, askeri komutanlar ve zengin tüccarlar gibi birçok yüksek profilli müşterinin gözdesi oldu.

Korsan bir komutanla evlendi

Azılı korsan komutanı Zheng Yi 1801 yılında 26 yaşındaki Ching Shih ile Guangdong'da tanıştı. Kadının güzelliği ve nüfuzlu müşterileri arasında sır alışverişi yaparak gücünü kullanma becerisi onu cezbetmişti. Farklı kaynaklar Ching Shih'in evlilik teklifini isteyerek kabul ettiğini ya da Zheng Yi'nin adamlarının onu zorla alıkoyduğunu yazmaktadır.

Kesin olan şudur ki, Zheng Yi'ye ancak kendisine kazancının %50'sini ve korsan filosunun belli bir bölümünün kontrolünü vermesi durumunda evlenebileceğini belirtmiştir. Zheng Yi bunu kabul etti ve çift evlendi. Bu evlilikten iki oğulları olmuştur.

Kızıl Bayrak Filosu'nda reform çalışmaları yürüttü

Güney Çin Denizi'nin 18. yüzyıl sonu haritası.
Güney Çin Denizi'nin 18. yüzyıl sonu haritası.

Ching Shih, Kızıl Bayrak Filosu'nda kocasının korsanlık ve gizli ilişkilerine tamamıyla iştirak etti. Birçok kuralı yürürlüğe soktu. Bunlar arasında emirlere uymayı reddedenlerin derhal idam edilmesi, kadın esirlere zorla tecavüz edenlerin idam edilmesi, evlilikte sadakatsizlik gösterenlerin idam edilmesi ve evlilik dışı cinsel ilişkiye giren erkeklerin idam edilmesi sayılabilir.

Ayrıca kadın esirlere daha nazik davranılıyor, zayıf, cazibesiz ya da hamile olanlar olabildiğince çabuk salıverilirken, alımlı olanlar satılıyor ya da iki tarafın da rızası varsa bir korsanla evlilik izni veriliyordu. Sadakat ve dürüstlük ise fazlasıyla ödüllendiriliyor ve filo uyumlu bir bütün olarak çalışmaya ikna ediliyordu.

Kızıl Bayrak Filosu yeryüzünün en büyük korsan filosu olmuştu

Zheng Yi ve Ching Shih'in ortak komutası altında Kızıl Bayrak Filosu büyüklük ve zenginlik anlamında sıçrama yaptı. Kuralların sert ama aynı zamanda adil olması ve bunun ödül sistemiyle desteklenmesi, civardaki pek çok korsan grubunun Kızıl Bayrak Filosuyla kaynaşmasına zemin hazırladı.

Zheng Yi ve Ching Shih'in evlendiği sırada 200 gemi olan filo, takip eden birkaç ay içinde 1800 gemiye kadar büyümüştür. Bunun neticesinde dünya üzerindeki en büyük korsan filosu haline geldi.

Önce evlat edindi, sonra oğluyla evlendi

Güney Çin Denizi'nde ticaret gemilerine saldıran korsanları gösteren bir Qing Hanedanlığı (1636-1912) çizimi. Qing Parşömeni'nden. (Denizcilik Müzesi, Hong Kong)
Güney Çin Denizi'nde ticaret gemilerine saldıran korsanları gösteren bir Qing Hanedanlığı (1636-1912) illüstrasyonu. Qing Parşömeni'nden. (Denizcilik Müzesi, Hong Kong)

Zheng Yi ve Ching Shih, 20'li yaşlarının ortalarında, civardaki bir sahil köyünden Cheung Po adında genç bir denizciyi himayelerine aldılar. Böylece Cheung Po, Zheng Yi'nin ikinci adamı oldu. Zheng Yi ya da Ching Shih'in Cheung Po ile gayri-meşru ilişkiler kurduğu çeşitli söylentiler arasındadır.

Ching Shih'in kocası büyük olasılıkla bir tsunamide ya da Vietnam'da cinayete kurban gittiği için 1807 yılında 42 yaşındayken ölmüştür. Her halükarda bu durum Ching Shih'in yönetiminin tehlikeli bir pozisyonda kalmasına yol açtı. Ching Shih, kendi iş zekasını ve Zheng Yi'nin ilişkilerini kullanarak diğer gemilerdeki iktidara susamış savaşçı kaptanları yola getirmeyi başarmış ve evlat edindiği oğlunu filonun komutanı olarak atamıştır.

Kocasının ölümünün üzerinden iki hafta geçmeden Zheng Yi evlatlık oğluyla yapacağı evliliği ilan etti. Çok geçmeden birbirlerine aşık oldular ve Cheung Po'nun ona olan sadakati, Ching Shih'in Kızıl Bayrak Filosunu verimli bir şekilde yönetmesi sonucunu doğurdu.

Kızıl Bayrak Filosu Güney Çin Denizi'ne egemendi

Ching Shih'in liderliğinde Kızıl Bayrak Filosu kıyıda yeni yerleşim yerlerini ele geçirdi ve Güney Çin Denizi üzerinde mutlak bir hakimiyet kurdu. Bütün köyler filo için çalışıyor, filoya mal ve yiyecek sağlıyor ve Güney Çin Denizi'nden geçmek isteyen her gemi vergi veriyordu. Aynı zamanda İngiliz ve Fransız sömürgeci gemilerini de düzenli olarak yağmalamışlardır.

Doğu Hindistan Şirketi'nin Richard Glasspoole adlı bir memuru 1809 yılında esir alınmış ve 4 ay boyunca filo tarafından burada tutulmuştur. Glasspoole daha sonra Ching Shih'in komutası altında 80.000 korsan olduğunu hesaplamıştır.

Qing Hanedanlığını hezimete uğrattı

Bir Çin Jong gemisinin 1804 tarihli baskısı. Sığ sularda ya da okyanus yolculuklarında kullanılabilen jong, yüzyıllar boyunca Asya'da tüccar ve korsan gemiciliğinin temel dayanaklarından biri olmuştur.
Bir Çin Jong gemisinin 1804 tarihli baskısı. Sığ sularda ya da okyanus yolculuklarında kullanılabilen jong, yüzyıllar boyunca Asya'da tüccar ve korsan gemiciliğinin temel dayanaklarından biri olmuştur.

Qing Hanedanlığı Kızıl Bayrak Filosuna elbette bir çözüm bulmak istiyordu. Güney Çin Denizi'ndeki Kızıl Bayrak Filosu ile yüzleşmeleri için Mandarin donanmasına ait gemiler bölgeye gönderildi.

Ancak sadece saatler içinde Mandarin donanması Kızıl Bayrak Filosu tarafından bozguna uğratıldı. Ching Shih bu durumdan fırsat bilerek Mandarin tayfasının Kızıl Bayrak Filosuna katılmaları halinde kesinlikle cezalandırılmayacağını bildirdi. Neticede Kızıl Bayrak Filosu gittikçe büyüdü ve Qing Hanedanlığı filosunun büyük bir kısmın yitirdi.

Portekizliler tarafından nihai olarak hezimete uğratıldı

Ancak Çin İmparatoru, bir ülkenin kendisine bağlı olan kara, deniz, nüfus ve kaynaklarının muazzam bir bölümünü bir kadının elinde tutuyor olmasından dolayı küçük düşmüştü. İmparator, Kızıl Bayrak Filosu'ndaki tüm korsanlara genel af teklif ederek sulh teşebbüsünde bulundu.

Ancak bu sırada filo Portekiz donanmasının hücumuna uğradı. Her ne kadar Portekizliler bundan önce iki kez mağlup olsalar da, çok güçlü gemiler ve silahlarla hazırlıklı biçimde geldiler. Bunların sonucunda Kızıl Bayrak Filosu perişan oldu.

Ching Shih üç yıl süren ününün sonunda 1810 yılında Çin hükümetinin sunduğu af teklifini değerlendirerek geri çekildi.

Kızıl Bayrak Filosu barış içinde son buldu

Kızıl Bayrak Filosu tayfasının neredeyse tamamı teslim olmak mecburiyetinde kaldı. Buna rağmen teslim olma şartları hayli iyiydi: Bütün ganimetler kendilerine bırakıldı ve korsanların birçoğuna orduda ve Çin hükümetinde istihdam hakkı verildi. Hatta Ching Shih'in evlatlık oğlu Cheung Po sonradan Qing Hanedanlığı'nın Guangdong donanmasının başına geçti.

Kumarhane ve genelev açtı

1813'te Ching Shih'in bir oğlu ve ardından bir kızı oldu. İkinci kocası 1822 yılında deniz kazasında hayatını kaybetmiştir. Çocuklarıyla birlikte Makao'ya taşınan zengin Ching Shih, kumarhane açmış ve tuz ticaretiyle meşgul olmuştur. Hayatının sonlarına doğru Makao'da bir genelev açtı.

Huzur içinde, 69 yaşında, ailesi tarafından sarmalanmış olarak vefat etti. Soyundan gelenlerin bugün aynı bölgede benzeri kumar ve genelev işletmelerini yürüttüğü rivayet edilmektedir ve tarihteki en korkutucu ve başarılı korsanlardan biri olarak film, televizyon, manga ve masallarda yaygın bir şekilde anılmaktadır.