Çift Gökkuşağı Oluşumu

İkinci gökkuşağı yayı, birincil gökkuşağı için 42 derece yerine her zaman 51 derecede oluşur. Peki tüm bunlar nasıl oluyor?

Lower Mammoth'tan görülen çifte gökkuşağı.
Double rainbow seen from Lower Mammoth. Original public domain image from Flickr

Çift veya ikili gökkuşağı nasıl oluşur? Birlikte var olma, bütünlük ve aynı zamanda doğal dünyanın koruyuculuğu kavramları gökkuşağının renk spektrumuyla temsil edilir. Bu karakteristik renk dizisinin nasıl ortaya çıktığı uzun zamandır biliniyor olsa da, ışık kemeri bizim için sembolik gücünden hiçbir şey kaybetmedi ve bizi cezbetme yeteneğini yitirmedi. Gökyüzünde çifte gökkuşağı oluştuğu zaman, bu görülmeye değer güzellikte bir manzaradır. Peki ama bu çoğalma nasıl gerçekleşiyor?

Tek Bir Gökkuşağının Oluşumu

tek gökkuşağı
Normal gökkuşağı. Görsel: Earth Science Stack Exchange.

Büyüleyici doğa olaylarından biri olan gökkuşaklarına karşı herkesin bir zaafı vardır. Yağmur damlalarından yansıyan güneş ışığı sayesinde çoğunlukla yağmurdan sonra ortaya çıkarlar. Yağmur damlası görünür ışık spektrumunun çoğunu emer ve sadece bir kısmını yansıtır. Yağmur damlasının küre şeklindeki yapısı, bu yansımaları Güneş'ten 138 derece uzakta bir yönde yoğunlaştırır. Bu güçlü ışık demeti daha sonra bir gökkuşağı gösterecektir.

Doğal bir gökkuşağının yayını görebilmek için yağmur damlalarına güneş yönünden 138 derecelik bir açıyla ya da antisolar noktadan 42 derecelik bir açıyla bakıyor olmamız gerekmektedir.

Işık havada ve sonra da suda ilerlerken kırılmaya ya da bükülmeye uğrar. Güneş ışığının tüm renkleri su damlalarından geçtikten sonra biraz farklı görünür.

Dağılma, gökkuşağının renklerinin birbirinden uzaklaşmasına neden olan süreçtir. Damlacıkların içinden geçerken, güneş ışığının farklı renkleri biraz farklı şekillerde bükülür. Işığın spektral dağılımı sayesinde standart renk spektrumunu ayırt edebiliyoruz. Mavi ışık daha kısa bir dalga boyuna sahip olduğundan ve su damlacıklarında daha güçlü bir şekilde kırıldığından, mavi bant gökkuşağı sıralamasında ilk renktir, kırmızı bant ise en dıştaki renktir ve onu sarı, yeşil ve mavi şeritler takip eder.

42 Derecenin Nedeni

Yağmur damlalarının güneşten gelen ışığı bükme ve yansıtma yeteneği sade bir gökkuşağının oluşmasına neden olur. Tüm gökkuşakları, güneşin tam karşısındaki nokta etrafında her zaman 42 derecelik bir açısal mesafede görünür.

Bu 42 derecelik açının birincil gökkuşağı için ortalama bir değer olduğuna dikkat etmek önemlidir. Daha soluk olan ve renkleri tersine dönen ikincil gökkuşakları, yaklaşık 51 derecelik biraz farklı bir açıda oluşur. Kesin açılar, su damlacıklarının boyutu ve güneş ışığının açısı gibi faktörlere bağlı olarak biraz değişebilir, ancak tipik olarak bu değerlere yakındır.

normal bir gökkuşağı, ortada ikili bir gökkuşağı ve sağda üçlü bir gökkuşağı.
Damlacıkların içindeki ışık yolları. Bir gökkuşağının sırası ve açısı, yüzey kırılması ve iç yansımaların miktarı ile belirlenir: Solda normal bir gökkuşağı, ortada ikili bir gökkuşağı ve sağda üçlü bir gökkuşağı. Görsel: ISTA.

Ancak, nesnelerin şekline ilişkin fizik yasaları nedeniyle, 42 dereceden daha fazla bir yansıma düşünülemez. Bunun yerine 42 dereceden daha uzağa yansıtılması gereken tüm ışık ışınları bu sınır değerde yoğunlaşır.

Öğle vakti gökkuşağı görmek mümkün değildir çünkü gökkuşağı oluşturmak için gerekli olan güneşin karşısındaki nokta, güneş gökyüzünde yüksekteyken ufkun altında yer alır. Güneş gökyüzünde yüksekte olduğunda gökkuşağı daha yataydır, ancak güneş gökyüzünde alçakta olduğunda, konumuyla orantılı bir şekilde yay çizer.

Çift Gökkuşağının Oluşumu

çifte gökkuşağı
Çifte gökkuşağı. Görsel: Pixabay.

Çoğu durumda, birincil yayın yanı sıra, daha uzakta daha soluk bir ikincil yay da görebiliriz. Bu ikincil gökkuşağı yayı, renk diziliminin birincil yayın tam tersi olması nedeniyle neredeyse birincil yayın ayna görüntüsüdür. İkincil gökkuşağı yayından gelen ışık, tıpkı "normal" gökkuşağından gelen ışık gibi, yağmur damlalarında kırılır.

Ancak, ışık demeti damlacığa belirli bir geliş açısıyla girdiğinde, bir kısmı bir kez değil, damlacık içindeki sınır tabakasında iki kez yansıtılır. Bu senaryoda, ikinci yayın açısı için azami kabul edilebilir değer 42 yerine 51 derecedir. Başka bir deyişle, ikinci gökkuşağı yayı her zaman 51 derecede oluşur.

İki kez yansıtılan ışık ışınlarının sayısı, tek kez yansıtılan ışık ışınlarının sayısından daha azdır, bu nedenle ikincil gökkuşağı yayı her zaman çok daha zayıf görünür.