Çin İç Savaşı: Modern Tarihin En Kanlı Olayı

Çin, 20. yüzyılın ilk yarısında siyasi çalkantılarla boğuştu. En kanlılarından biri de Çin İç Savaşı'ydı.

Çin İç Savaşı'nda Mao Zedong uzun yürüyüş

Çin'de 1927'den 1949'a kadar kanlı bir iç savaş yaşandı. İki ana taraf olan Kuomintang (KMT) ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ideolojik olarak karşıttı ve ülkenin nasıl yönetileceği konusunda farklı fikirlere sahipti. Tibetliler, Kırgızlar ve Uygurlar gibi farklı etnik azınlıklar bu ideolojik grupların yanında savaştı. Savaşan taraflar yerel savaş ağalarından da destek aldı. İşte Çin İç Savaşı'nın neden geçen yüzyıldaki en kanlı iç mücadele olduğunu gösteren onlarca olgunun listesi.

Çin İç Savaşı'nın nedenleri

Sun Yat-sen (1866-1925) Kuomintang'ın kurucusuydu
Sun Yat-sen (1866-1925) Kuomintang'ın kurucusuydu.

1911 Devrimi'nden sonra Çin istikrarlı bir hükümet kuramadı. Ulusal birliği sağlamaya yönelik tüm çabalar siyasi elitlerin anlaşmazlığı nedeniyle sekteye uğradı.

Çin genelinde, ülkenin siyasi öngörülemezliğinin bir sonucu olarak yerel savaş ağaları ortaya çıktı. Sun Yat-sen liderliğindeki Kuomintang Partisi (KMT) Çin'e barış getirmek için çabaladı ama sonunda başarısız oldu. Buna ek olarak Sun, Batılı ülkelerin desteğini alamadığı için Sovyetler Birliği'nden yardım istedi ve Sovyetler Birliği de bunu memnuniyetle karşıladı.

Sovyet yetkililer 1923'ten 1927'ye kadar Kuomintang'a eğitim ve askeri yardım sağlarken aynı zamanda yeni kurulan Çin Komünist Partisi'ni (ÇKP) de destekledi. Sonuç olarak, Çin'in birleşik ulus yapısını koruma taahhüdünü paylaştıkları için Kuomintang'ın yanında yer aldılar.

Ancak Kuomintang, Sun'un 1925'teki ölümünden sonra kademeli olarak ideolojik çizgide ayrışmaya başladı. Çan Kay Şek sürekli olarak KMT'nin sağ kanadının başına geçerken, KMT'nin sol kanadının bazı üyeleri Çan'ın sert politikalarını protesto etmek için Çin Komünist Partisi'ne iltica etti. İki hizip arasında bir çatlak oluştu ve iki yıl sonra yirminci yüzyılın en kötü iç savaşı başladı.

Çin İç Savaşı'nda tüm taraflar büyük katliamlar yaptı

Çan Key Şek (31 Ekim 1887 - 5 Nisan 1975), Chiang Chung-cheng ve Jiang Jieshi olarak da bilinir.
Çan Key Şek (31 Ekim 1887 – 5 Nisan 1975), Chiang Chung-cheng ve Jiang Jieshi olarak da bilinir.

Mezalim hem KMT hem de ÇKP tarafından işlendi. Milliyetçiler ve komünistler karşı tarafın yanında yer alan hiç kimseye merhamet göstermediler. Bunun da ötesinde, iki ordu düzenli olarak toplu katliamlar ve insan öldürme eylemlerine girişti. İki grup, soğuk pratiklik ve kendi fikirlerine körü körüne bağlılığın bir kombinasyonuyla yönettikleri bölgelerde bir terör saltanatı uyguladılar. Çatışmanın bir diğer katılımcısı olan Doğu Türkistan Türk İslam Cumhuriyeti de aktif olduğu kısa süre boyunca (1933-1934) kendi payına düşen suçları işledi.

Çin, 1927'den 1949'a kadar kendi iç savaşının içinde kalmış, ancak Japon işgali yıllarında (1937-1945) geçici bir ateşkes ilan edilmiştir. Çatışmanın sonunda yaklaşık 1,8-3,5 milyon sivil öldürülmüştür. Sonuç olarak, iki dünya savaşından sonra 20. yüzyılın en ölümcül üçüncü mücadelesi olmuştur. Tüm çatışma boyunca KMT ve ÇKP tarafından bir avuç dolusu insanlık dışı eylem düzenlenmiştir.

Şangay katliamı ve Kuomintang'ın tasfiyesi

Şanghay'da bir komünistin kafasının kesilmesi
Şanghay'da bir komünistin kafasının kesilme anı.

Kuomintang'ın lideri Çan Kay Şek, partinin bölünmesini ve ÇKP'nin kurulmasını engellemek için sert bir önlem aldı. Çan'ın destekçileri 12 Nisan 1927'de Şangay'da komünistleri acımasızca bastırdı. Sağ eğilimli birlikler üç gün boyunca şehrin sendikalarındaki 5.000 ila 10.000 komünist savaşçıyı katletti. Daha sonra Guangzhou ve Changsha'da yapılan katliamlarda on bin komünist ve destekçisi öldürüldü.

Bunun ardından Sovyetler Birliği, Çin Komünist Partisi'ne işlevsel bir ordu kurması için yardım etti. Sonuç olarak Çin İç Savaşı resmen başlamış oldu. Bununla birlikte, ÇKP savaşın ilk aylarında güçlü olduğu yerlerin çoğundan geri püskürtüldü. Savaş uzadıkça her iki taraf da giderek daha acımasız eylemlerde bulundu.

Kuomintang tarafından sayısız Anti-Komünist katliam gerçekleştirildi

Şanghay'daki katliamın hemen ardından Kuomintang, Çin genelinde komünistlere karşı sert bir zulüm kampanyası başlattı. Milliyetçiler bir savaşı kazandıklarında, genellikle solculara yönelik katliamlar ve toplu öldürmeler gerçekleştirirlerdi.

Şanghay'daki olaylardan sonra Kanton, Xiamen, Fuzhou, Ningbo, Nanjing, Hangzhou ve Changsha gibi şehirlerde on binden fazla komünist destekçisi hapsedildi ve öldürüldü. Sadece bu da değil, çatışmaların ilk ayındaki yoğun çatışmalar nedeniyle Hunan Eyaletinde yaklaşık 380.000 kişi hayatını kaybetti. KMT'nin acımasızlığı sınır tanımıyordu. Milliyetçiler o yıl yaklaşık 310.000 kişinin ölüm emrini verdi.

Jiangxi-Fujian Sovyeti'nin tahakkümü

Çin Komünist Partisi savaşın ilk yıllarında zor günler geçirdi ama sonunda Jiangxi ve Fujian Eyaletlerinde hakimiyetini kurdu. Kasım 1931'de Sovyetler Birliği tarafından desteklenen komünistler bölgede bağımsız bir yönetim kurdu. Bu yönetim, kendisine Jiangxi-Fujian Sovyeti adını verdiği için açıkça Sovyetler Birliği'nden etkilenmişti.

Bölgedeki komünist yetkililer tarafından birkaç şiddetli kampanya başlatıldı. ÇKP'ye karşı konuşanlar veya eyaletlere gitmeye çalışanlar acımasızca öldürüldü. Rejim muhaliflerinin malları ellerinden alındı ve ağır işçi taburlarında çalıştırıldılar.

Jiangxi-Fujian Sovyeti 1934 yılında Kuomintang tarafından fethedildiğinde 700.000'den fazla kişinin komünist yetkililer tarafından katledildiğine inanılmaktadır. Sovyet zulmünün kurbanlarının itibarı 1983 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Sivil İşler Bakanlığı tarafından resmen iade edilmiştir.

Kızıl ve Kaşgar katliamları

bir savaşın içindeydi. Qing Hanedanlığı'nın son dönemlerinde Çin'de hala özerklik için mücadele eden etnik azınlıklar da vardı. Tibet ve Doğu Türkistan Türk İslam Cumhuriyeti bunlardan ikisiydi.

1933 yılında Doğu Türkistan Ulusal Ordusu'nun Uygur ve Kırgız kuvvetleri, Kaşgar şehrine kaçan Hui Çinli askerleri ve sivilleri korumak için Kuomintang ile bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya rağmen, Haziran ayında bağımsızlık savaşçıları geri çekilen birlikleri pusuya düşürerek 800 kadar kişiyi öldürdü. Kızıl Katliamı tarih kitaplarında bu saldırıya verilen isimdir.

KMT askerleri Kaşgar şehrinde sıkışıp kaldı ve birkaç ay sonra aynı Uygur ve Kırgız güçleri saldırıya geçti. Doğu Türkistan Ulusal Ordusu, 1934 yılının Ocak ve Şubat aylarında şehri ısrarla kuşatmış, ancak arkalarından gelen bir kurtarma ordusu tarafından püskürtülmüştür. Bu zaferin ardından Hui ve Han Çinli askerler öfkelerini şehrin Uygur ve Kırgız sakinlerinden çıkardılar ve Kızıl'daki cinayete misilleme olarak 2.000 ila 8.000 arasında kişiyi öldürdüler.

Uzun Yürüyüş

Mao Zedong 1944 yılında bir grup takipçisine hitap ederken.
Mao Zedong 1944 yılında bir grup takipçisine hitap ederken. Kaynak: Fox Photos/Hulton Archive/.

Jiangxi-Fujian Sovyeti çöktüğünde Çin Komünist Partisinin elinde hiçbir kale kalmamıştı. Bu ezici gerilemenin bir sonucu olarak ÇKP Güney Çin'den Kuzey Çin'in Şensi Eyaletine doğru büyük bir geri çekilme operasyonu başlattı.

Artık komünist ordu içinde iki grup vardı. Zhang Guotao'nun liderliğindeki birinci grup en kalabalık olanıydı ve kuzey yürüyüşüne geçmişti. Karşı grubun başında bulunan Mao Zedong ise güneye doğru dönerek geri çekildi. Kuomintang askerlerinin ve KMT'ye bağlı savaş ağalarının sürekli tacizleri, Ekim 1934'te kuzeye doğru yürüyüşün başlangıcı oldu.

ilgili:

Çan Kay Şek başlangıçta Zhang Guotao'nun en büyük ordusu üzerinde yoğunlaşmaya karar verdi. Zhang'ın adamları bir dizi çatışmada yok edildi ve KMT'yi Mao'nun ordusuyla karşı karşıya bıraktı.

Ekim 1935'e gelindiğinde, diğer ÇKP ordusu Kuomintang ile herhangi bir büyük çatışmaya girmeden Şensi'ye ulaşmıştı. Uzun Yürüyüş'ün bir yıllık süresi boyunca Ekim 1934'te 69,000 olan komünist kuvvetler Ekim 1935'te 7,000'e düşürüldü. Büyük ölçüde bu stratejik askeri operasyon sayesinde Mao Zedong Çin Komünist Partisi başkanlığına yükseldi.

Yan'an Reform Hareketi

Uzun Yürüyüş'ten kurtulanlara seslenen bir Komünist lider
Uzun Yürüyüş'te hayatta kalanlara hitap eden bir Komünist kadro lideri.

Japonların 1937'de Çin'i işgal etmesinden sonra Çin'deki milliyetçiler ve komünistler aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakıp işgalcileri püskürtmek için birlikte çalışmak zorunda kaldılar. ÇKP ve KMT Tokyo'ya karşı toplam sekiz yıl boyunca birlikte savaştı. Ancak düşman Çin'den çıkarıldıktan sonra iç savaşın devam edeceği tüm taraflar için açıktı.

ÇKP Japonya ile savaş boyunca sakin bir dönem yaşadı. Bu dönemde, 1942'den 1945'e kadar, Mao Zedong şimdi Yan'an Reform (veya Düzeltme) Hareketi olarak bilinen bir dizi iç düzenleme başlattı.

Bu süre zarfında Mao kendisini partinin tek lideri olarak konumlandırdı ve Sovyetler Birliği'nin komünist ideolojisinden uzaklaşmaya başladı. Ayrıca parti içindeki olası iç direnişleri de ortadan kaldırdı. Bu kişisel temizlik nedeniyle 10 bin kişi hayatını kaybetti. Kuomintang ya da Japon Ordusu için casusluk yaptığından şüphelenilenler hapse atıldı ve işkence gördü. Bu zulüm turunun amacı ülkedeki herkesin ÇKP'nin yeni Maoist çizgisine uymasını sağlamaktı.

28 Şubat 1947 Olayı

Birinci Çin-Japon Savaşı 1895 yılında sona erdikten sonra Japonya, 1945 yılında II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Kore ve Tayvan'ı elinde tutmuştur. Tayvan Çin'e iade edilirken, birincisi Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasında paylaştırıldı. Kuomintang adanın kontrolünü ele geçirmek için hızla harekete geçti. Anakaradaki çatışma bir yıl sonra yeniden başladı.

Tayvan vatandaşları, usulsüz uygulamaları nedeniyle KMT'ye öfkeliydi. Pek çok insan siyasette söz sahibi olmadıklarını ve mülklerine el konulduğunu ya da kötü yönetildiğini düşünüyordu.

Taipei Times gazetesinin 27 Şubat 1947 tarihli haberine göre, ada ülkesinde polis yasadışı sigara sattığından şüphelendiği bir kadına saldırdı. Bu durum, askerlere ateş açarak tepki gösteren izleyicileri çileden çıkardı. Ertesi gün, protestocular Taipei sokaklarında saldırgan bir şekilde yürüdüler ve bir radyo istasyonunu işgal ederek ayaklanmayı tüm adaya yayınladılar.

Yerel Kuomintang valisi Chen Yi, Çan Kay Şek'ten asker talep etti ve aldı. Halk hareketinin acımasızca bastırılmasının ardından, Tayvan halkı tam iki ay boyunca sert bir baskıya maruz kaldı. KMT'nin vahşetinin 20.000 ila 80.000 arasında insanı öldürdüğü söylenmektedir. Bu felaketin bir sonucu olarak Tayvan'da 1987 yılına kadar sürecek sıkıyönetim ilan edildi. Beyaz Terör başlamıştı.

Toprak Reformu Hareketi

Çin Komünist askerleri Mançurya kırsalını işgal etmek için kuzeye yürüyor, 1945.
Çin Komünist askerleri Mançurya kırsalını işgal etmek için kuzeye yürüyor, 1945.

1946 yılında Çin İç Savaşı yeniden kızıştığında, Çin Komünist Partisi ülkenin ekilebilir topraklarının çoğuna sahip olan çiftçilere karşı aşırı bir saldırı başlattı.

Temmuz ayındaki kampanyanın başlangıcında toprak sahiplerinin ve zengin köylülerin mal varlıklarına el konuldu ve elde edilen gelir yoksullara dağıtıldı. ÇKP tarafından yönetilen her toplulukta yaşayanlar toprak ağaları, zenginler, orta sınıf, yoksullar ya da topraksızlar olarak sınıflandırıldı. 1947 yılının Ekim ayında işler kızışmaya başladı. Toprak sahipleri ve zengin köylüler ÇKP tarafından zorla gözaltına alındı. Suçlu bulunanlar canlı canlı gömülme, parçalanma, boğularak öldürülme ve kurşuna dizilme gibi çeşitli yöntemler kullanılarak idam edildi.

Büyük infaz kampanyasına karşı bir önlem olarak Kuomintang katliamdan kaçan toprak ağalarından bir "Eve Dönüş Lejyonu" oluşturmaya çalıştı. Bu yeni savaş gücü 1949'da anakara Çin'deki iç savaş sona erene kadar askeri operasyonlarda yer aldı ve ÇKP'ye karşı gerilla savaşı yürüttü.

Çin İç Savaşı'nın son büyük vahşeti: Changchun Kuşatması

Mao Zedong'un 1949 yılında Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan ediyor.
Mao Zedong'un 1949 yılında Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan ediyor.

Sovyetler Birliği II. Dünya Savaşı'nın sonunda Mançurya'yı ele geçirmişti. Çin İç Savaşı'nda çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte Kızıl Ordu bölgeden çekildi.

Topraklarını hızla genişleten Kuomintang askerleri kısa sürede Mançurya'nın büyük bölümünü kontrol altına aldı. Ancak 1947 kışına gelindiğinde durum Çin Komünist Partisi lehine değişmeye başladı. Birkaç ay süren çatışmalardan sonra ÇKP milliyetçileri Çin anakarasının büyük bir kısmından çıkardı. Milliyetçiler Mart 1948'de komünistler tarafından Mançurya'nın büyük bir kısmından sürüldüler. Changchun KMT'nin kalan son kalelerinden biriydi.

Mayıs ayında ÇKP güçleri şehri kuşattı ve dış dünya ile tüm iletişimi kesti. Komünist askerler Changchun'a malzeme ulaşmasını engellemek için şehrin havaalanını bile tahrip etti ve buraya bir garnizon yerleştirdi. Aşırı erzak kıtlığı nedeniyle birkaç hafta içinde yiyeceklere ordu tarafından el konuldu. Şiddetli gıda kıtlığının doğrudan bir sonucu olarak 120.000 ila 160.000 arasında insan hayatını kaybetti.

Bu noktadan sonra, daha fazla tabur ÇKP'ye iltica ettiği için şehrin savunması hızla çöktü. Changchun şehri garnizonun teslim olmasından sonra 19 Ekim 1948'de komünistlerin eline geçti.

Çin Komünist Partisi aylar boyunca Kuomintang'ı anakaradan sürdü. Mao Zedong Ekim 1949'da Pekin'de Çin Halk Cumhuriyeti'ni kurdu. Çan Kay Şek anakara Çin'den ayrıldığında iki milyondan fazla asker onu Tayvan'a kadar takip etti. Aralık ayında ÇKP nihayet Çin milliyetçilerinin anakarada kalan son kalesini de fethetti. Düşmanlıkların sona ermesine rağmen, çatışmaları sona erdirecek ya da uzlaşma sağlayacak herhangi bir anlaşmaya varılamadı. Halen, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tayvan'daki Çin Cumhuriyeti'ni tanımaması nedeniyle çatışma gerçek bir olasılık olmaya devam etmektedir.


Kaynaklar:

  1. Nasca, David S. Western Influence on the Chinese National Revolutionary Army from 1925 to 1937. (Marine Corps Command And Staff Coll Quantico Va, 2013). çevrimiçi pdf
  2. Westad, Odd Arne (2003). Decisive Encounters: The Chinese Civil War, 1946–1950. Stanford University Press. ISBN 9780804744843.
  3. Pepper, Suzanne. Civil war in China: the political struggle 1945–1949 (Rowman & Littlefield, 1999).