Çin'deki Üç Boğaz Barajı'nın Dünya'nın Dönüş Hızına Etkisi

Üç Boğaz Barajı, Çin'deki Yangtze Nehri üzerinde bulunan bir hidroelektrik barajıdır. Modern tarihin en büyük ve en tartışmalı altyapı projelerinden biridir.

Üç Boğaz Projesi, 2003 yılında tamamlanmasından bu yana dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olarak kabul edilmektedir. Projenin kökleri, Çin'in hızla artan nüfusunun ve hızla gelişen ekonomisinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha temiz ve daha verimli bir enerji üretim yolu bulmaya başladığı 1994 yılına kadar uzanmaktadır.

Bu barajın inşa edilmesinin bir başka önemli nedeni daha vardı. Milyonlarca insan, özellikle yağmur mevsiminde Yangtze Nehri'nin devasa büyüklüğü nedeniyle sel riski altında olan bölgelerde yaşıyordu. Barajın Hubei Eyaleti'ndeki insanların yaşamlarını iyileştirmesi amaçlanmıştı, ancak bunun yerine koşulları kötüleştirdi ve gezegenin dönüşünü yavaşlattı.

Bir Baraj Gezegenin Hızını Nasıl Yavaşlatabilir?

Bu olayı ilk kez duyduğunuzda muhtemelen uzun uzun düşünüp başınızı kaşıyacaksınız. Barajın inşası sırasında mevcut olan en verimli hidro türbinler kurulmuştur.

Nehir deniz seviyesinden 175 metre yükseklikte olmasına rağmen baraj mühendisliği sayesinde 39 trilyon kilo su depolayabiliyor. Suyun kütlesinin havada asılı kalması, eylemsizlik momenti olarak bilinen bir olguya neden olmuştur. Barajdan yönlendirilen büyük hacimli su nedeniyle, gezegen dönme momentumunda küçük bir kayıp yaşamaktadır. Dünyanın dört bir yanında akan muazzam bir su kütlesi, bu mevcut olaydan büyük ölçüde sorumludur.

NASA'nın tahminlerine göre, baraj Dünya'nın dönüşünde sadece 0.06 mikrosaniyelik bir yavaşlamaya neden oluyor ki bu da çok belirgin değil. Dünya'nın dönüşü, Ay'ın yörüngesi, depremler ve hatta iklim değişikliğinin yeni ortaya çıkan etkileri gibi nedenlerle sık sık yavaşlamaktadır.

Daha da ilgi çekici olan, Dünya'nın dönüşünün zamanı da etkilediği gerçeğidir. Bir günün uzunluğunun her beş yılda bir milisaniye artacağı tahmin edilmektedir; sonunda bu birkaç saate kadar çıkabilir. Bu da Kuzey Kutbu'nun iki milimetre hareket etmesine neden olmuştur.

Baraj Buna Değer miydi?

Yatırımlar söz konusu olduğunda bu, Çin'in o dönemde bu ölçekte gerçekleştirdiği en büyük projeydi. Barajın inşası için yaklaşık 28 milyar dolar harcandı. Barajın devasa su rezervinin bir sonucu olarak Çin'in batı kesiminde küçük depremler meydana geldi.

Barajın neden olduğu depremlerin öngörülemezliği nedeniyle, Çin halkının güvenliğini sağlamak için 1,3 milyon kişinin bölgeden taşınması gerekti. Barajın inşası sadece insanları evlerini terk etmeye zorlamakla kalmadı, aynı zamanda tarihi eserlerin yok olmasına ve birçok hayvan türünün yaşam alanlarının bozulmasına neden olarak neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına yol açtı.

CNN'de yayınlanan makalede yazar, barajın inşasının ve sonrasında Hubei eyaleti sakinleri üzerindeki etkilerinin bölgeye zarar verdiğini ikna edici bir şekilde savunuyor.

Baraj nedeniyle üç şehir, 114 kasaba ve 1.680 köy sular altında kalmıştır. Baraja direnmek için büyük çaba sarf edenler, o dönemde Çin'i yöneten komünist hükümet tarafından öldürüldü.

https://www.youtube.com/watch?v=lsiN_AckQgE

Barajın nasıl kurulduğunu ve şimdi nasıl kullanıldığını görmek için barajla ilgili eski bir belgeselden alınan bu klibi izleyin.

Üç Boğaz Hakkında Sık Sorulanlar

Üç Boğaz Barajı nedir?

Üç Boğaz Barajı, Çin'deki Yangtze Nehri üzerinde yer alan bir hidroelektrik barajıdır. Kurulu güç bakımından 22,5 GW'lık kapasitesiyle dünyanın en büyük elektrik santralidir. Baraj elektrik üretmek, taşkınları kontrol etmek ve Yangtze Nehri boyunca seyrüseferi iyileştirmek amacıyla inşa edilmiştir.

Üç Boğaz Barajı ne zaman inşa edildi?

Üç Boğaz Barajı'nın inşasına 1994 yılında başlandı ve 2012 yılında tamamlandı. Proje, 1 milyondan fazla insanın yerinden edilmesini ve arkeolojik alanların ve doğal yaşam alanlarının sular altında kalmasını içerdiği için başından beri tartışmalıydı.

Üç Boğaz Barajı'nın çevresel ve sosyal etkilerinden bazıları nelerdir?

Üç Boğaz Barajı'nın çevre ve bölgedeki topluluklar üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Baraj, birçoğu yeterli altyapı ve hizmetlerden yoksun yeni kasaba ve şehirlere yerleştirilen 1 milyondan fazla insanın yerinden edilmesine neden olmuştur. Baraj ayrıca ormanların, sulak alanların ve yaban hayatı habitatının kaybı ve nehirde artan erozyon ve sedimantasyon da dahil olmak üzere önemli ekolojik hasara neden olmuştur.

Üç Boğaz Barajı'nın faydaları nelerdir?

Tartışmalara ve olumsuz etkilerine rağmen, Üç Boğaz Barajı bölgeye ve bir bütün olarak ülkeye önemli faydalar da sağlamıştır. Baraj, Çin'in fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmaya ve bölgedeki hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan temiz enerji üretmektedir. Baraj ayrıca, tarihsel olarak yıkıcı sellere eğilimli olan Yangtze Nehri boyunca sel riskini de azaltmıştır.