Alaska'daki Kar Yengeçlerinin Tükenmek Üzere Olması Ne Anlama Geliyor?

Alaska balıkçılığı çok fazla avlanma nedeniyle yıl boyunca kapatılmış olsa da, kar yengeci sayılarındaki ani düşüş avlanmadan kaynaklanmıyor.

Alaska'daki kar yengeçlerinin sayısındaki ani ve dramatik düşüş konusunda endişelenmelisiniz. Son verilere 2022 yılında kar yengeçlerinin sayısı beş yıldan kısa bir süre içinde %87'den fazla azalarak 8 milyardan sadece 1 milyara düştü. Durum çok kötü olduğu için, Alaskalı balıkçılar bu kış hiç kar yengeci yakalamayacaklar, böylece yengeçlere toparlanma şansı doğacak. Yerel yetkililer, sayıları belli bir seviyenin altına düştüğünde balıkçıların kabukluları yakalayamayacağını söylüyor. Bu da nüfusun yeniden artmasını sağlayacak.

Bu Alaska balıkçılığı için çok kötü bir haber – kar yengeci hasadı sadece 2020 yılında 132 milyon dolar kazandırdı – ancak tüm insanlık için daha da kötü bir haber olabilir. Bilim insanları kutup ayılarının sayısının azalmasının nedeninin çok fazla balık avlanması değil, kutup okyanuslarının hızla ısınması olduğunu düşünüyor.

Sular Isınmaya Devam Ediyor

Alaska balıkçılığı çok fazla avlanma nedeniyle yıl boyunca kapatılmış olsa da, kar yengeci sayılarındaki ani düşüş avlanmadan kaynaklanmıyor. Kar yengeçleri 1980'lerden bu yana sürekli olarak kuzeye doğru hareket etmektedir. Bunun nedeni büyük olasılıkla suyun ısınmasıdır. Geçen yıl kırmızı kral yengeç sayısında da benzer bir düşüş yaşanmıştı ve bu yıl kırmızı kral yengeç hasadı da durdurulacak.

Yengeçlerin aniden ortadan kaybolması, dünyanın sıcaklığının beklenenden daha hızlı arttığını doğrulayan kanıtlara bir yenisini daha ekliyor. Bu durum özellikle Alaska çevresindeki soğuk denizler için tehlike arz ediyor. 2019 yılında Bering Denizi şimdiye kadar kaydedilen en sıcak sıcaklıklara sahipti. Bilim insanları bunun nedeninin kutup sularının okyanusun diğer bölgelerine göre dört kat daha hızlı ısınması olduğunu düşünüyor. National Geographic, 2035 yılına kadar soğuk kuzeydeki yaz deniz buzunun yok olabileceğini söylüyor.

Alaska'nın İçinde Bulunduğu Tehlike

Kitlesel yok oluşların konuşulacağı COP 27 iklim konferansından birkaç hafta önce sosyal medyada kar yengeci nüfusunun azaldığı haberi yayıldı. Bazı bilim insanları, iklim değişikliği konusunda hiçbir şey yapılmazsa önümüzdeki birkaç yüz yıl içinde dünya denizlerinin kitlesel bir yok oluş yaşayacağını düşünüyor. Bu, birçok canlı türünün tamamen yok olacağı bir felaket olacaktır.

Alaska, ABD'de iklim değişikliğinin etkilerini bir bütün olarak gerçekten hisseden ilk eyaletlerden biri oldu. Alaska'da her zaman donmuş olan (Permafrost) ve Dünya'nın en soğuk yerlerini oluşturan topraklar küçülmeye başladı. Son 60 yılda sıcaklık da eksi 16 derece artmıştır. Bu, yerel ekosistemi büyük ölçüde değiştirmesi muhtemel uzun vadeli bir eğilimin parçası.

Geçimlerini denizden sağlayan pek çok Alaskalı aile yakın gelecekte işlerini kaybedebilir. Kar yengeci sayısı azaldığı için, üçüncü nesil balıkçıların birçoğunun işsiz kalması muhtemel.