Cırcır Böceklerinin Sıcaklık Tahmininde Kullanılması

Cırcır böcekleri soğukkanlı olduklarından, aktivite seviyeleri doğrudan sıcaklıkla ilişkilidir.

Cırcır Böcekleri

Hava durumunu izleyen uyduların ve akıllı telefon uygulamalarının yokluğunda, insanlar hava durumunu tahmin etmek için kendi yöntemlerini geliştirmiştir. Hava durumunu tahmin etme yöntemleri, bulutları izlemek gibi şu anda bildiklerimizden, kedilerin yağmur yağmadan hemen önce kulaklarını sildiklerine dair anlatılan kocakarı hikayesi gibi şu anda bildiklerimize kadar çeşitlilik gösteriyordu. Bir cırcır böceğinin belirli bir süre içinde çıkardığı cırlama sayısını saymak, dışarıdaki sıcaklığı şaşırtıcı bir hassasiyetle tahmin etmek için kullanılan bu tür bir hava durumu göstergesidir.

Sıcaklık, bir cırcır böceğinin ne sıklıkla öteceğini etkiler. Eğer cırcır böceklerini 15 saniye boyunca dinlerseniz, duyduğunuz cırcır böceği sesine 40 ekleyerek sıcaklığı kabaca tahmin edebilirsiniz. Elde edilen değer, Fahrenhayt cinsinden mevcut dış sıcaklığın yaklaşık bir değeridir. Cırcır böceklerinin sıcaklık arttıkça cırlama hızlarını artırmaları gibi basit bir nedenden dolayı bu yöntem etkilidir. Aslında bu teknik o kadar güvenilirdir ki, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi hava durumunu ölçmeyi daha da kolaylaştırmak için bir cırcır böceği sesi dönüştürücüsü aracı sunmaktadır. Fahrenhayt dışında Celcius olarak da hesaplama yapabilirsiniz.

Cırcır Böcekleri Soğukkanlı Olmaları Nedeniyle Sıcak Havalarda Daha Fazla Cırlıyor

Cırcır böceklerinin sıcaklığı tahmin etmek için kullanılabilmesinin nedeni soğukkanlı olmalarıdır. Soğukkanlı hayvanlar kendi vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler ve bu nedenle aşırı sıcaklığa sıcakkanlı hayvanlar kadar tahammül edemedikleri için çevredeki sıcaklığın daha fazla farkında olmaları gerekir. Tüm hayvanlarda vücut fonksiyonlarını çalıştıran kimyasal reaksiyonlar havanın çok soğuması halinde yavaşlar, bu da kendilerini sıcak tutamayan soğukkanlı hayvanları soğuk havalarda özellikle yavaşlatır.

Cırcır böcekleri soğukkanlı olduklarından, aktivite seviyeleri doğrudan sıcaklıkla ilişkilidir. Daha soğuk sıcaklıklar cırcır böceklerinin ve diğer soğukkanlı hayvanların aktif olmasını engeller. Bu da bir cırcır böceğinin çıkardığı cıvıltı sayısının soğuk havalarda azalmasına, sıcak havalarda ise artmasına neden olur. Daha yüksek sıcaklıklar cırcır böceklerinin ötmesini kolaylaştırır, bu nedenle havalar ısındığında cırcır böceklerinin ötme sıklığı doğal olarak artar.

Bazı Hayvanlar Kış Şartlarında Hareket Etmeyi Durdurur

Vücut sıcaklıklarını düzenleyememeleri nedeniyle, cırcır böceği gibi soğukkanlı türler daha soğuk ortamlarda yaşamaktan kaçınırlar. Sıcaklık yeterince düşerse kış uykusuna çekilebilirler. Kışın hayatta kalmak istiyorlarsa, kaplumbağalar ve kurbağalar gibi amfibiler ve sürüngenler çamurda kış uykusuna yatmalıdır.

Vücut ısılarının yetersizliği nedeniyle cırcır böcekleri sıcaklık düştükçe cıvıldamayı bırakır. 100 Fahrenhayt (38 Santigrat) derecenin üzerinde veya 55 Fahrenhayt (13 Santigrat) derecenin altında, cırcır böcekleri genellikle ayırt edici cıvıltı seslerini çıkarmayı bırakır. Aşırı soğuklar cırcır böceklerinin kış uykusuna yatmasına neden olurken, aşırı sıcaklar aşırı ısınmalarına ve ölmelerine neden olabilir. Bu durum, cırcır böceklerinin ağır koşullar altında sıcaklık göstergesi olarak kullanışlılığını kısıtlar, ancak gerçekten bu kadar sert bir hava yaşıyorsanız, muhtemelen sizi bilgilendirmek için bir böceğe ihtiyacınız olmayacaktır.

Ek okuma: How to Measure Temperature Using a Cricket or a Grasshopper? – Scivus