Çoğunlukla Yeraltında Yaşayan Kalamar Benzeri Bitki

Yaklaşık bir asır sonra ilk kez Japonya'da yeni bir bitki türü keşfedildi, ancak bu bitki bir bitkiden çok bir kalamar ya da uzaylıya benziyor.

Relictithismia kimotsukiensis
Yeni tanımlanan bitki Relictithemia kimotsukiensis yılda yalnızca birkaç gün toprak üstünde ortaya çıkıyor

Mantarla beslenen ve pigment içermeyen küçük bir bitki, 1930'dan bu yana Japonya'dan gelen ilk yeni bitki cinsi olarak adlandırıldı.

Haziran 2022'de amatör bir botanikçi tarafından Kyushu adasındaki Kimotsuki dağlarında bulundu, ancak benzersiz statüsünün teyit edilmesi şimdiye kadar sürdü. Araştırmacılar şimdiye kadar tek bir yerde sadece beş birey buldular ve toplam popülasyonun 50 kadar az olabileceğini tahmin ediyorlar.

Boyu 3 santimetreye, eni ise 2 santimetreye ulaşan bitki, her yıl bir hafta kadar kısa bir süre için yüzeye çıkıyor. Peri fenerleri olarak bilinen bir bitki grubuna aittir ve Relictithismia kimotsukiensis bilimsel adı verilmiştir.

Diğer birçok bitkinin aksine, peri fenerleri fotosentez için gerekli olan yeşil pigment klorofil üretmezler. Bunun yerine enerjilerini mantarlardan alırlar. Yeni türü tanımlayan bilim insanlarından biri olan Japonya'daki Kobe Üniversitesi'nden Kenji Suetsugu, "Bu adaptasyon, daha tanıdık, fotosentetik bitkilerle karşılaştırıldığında yabancı görünebilecek görünümlere neden oluyor" diyor.

"Bu yeni bitki türünün benzersiz görünümü, mürekkep balıkları veya dünya dışı varlıkların görüntülerini çağrıştırıyor, bu da onu botanik dünyasına gerçekten sıra dışı ve büyüleyici bir katkı haline getiriyor."

Suetsugu, bitki için "rakun köpeğinin mumluğu" anlamına gelen mujina-no-shokudai adlı Japonca bir isim önerdi.

Suetsugu'nun bitkiyi ilk duyduktan sonra büyümekte olduğunu görmesi neredeyse bir yıl sürmüş. Bunun bir "sevinç ve rahatlama" anı olduğunu söylüyor, çünkü bitkiyi düzgün bir şekilde tanımlamak için gereken örnekleri toplamanın on yıl sürebileceğinden korkuyordu.

Japon hükümetinin bitkilere nesli tükenmekte olan tür koruması vermesini ve bir yola yakın olduğu için popülasyonu korumak için adımlar atmasını bekliyor.

Suetsugu, "[Keşif] yeni türlerin yalnızca uzak veya keşfedilmemiş bölgelerde bulunabileceği fikrine meydan okuyor, bunun yerine iyi çalışılmış bölgelerin bile keşfedilmemiş botanik hazineleri barındırabileceğini gösteriyor" diyor.