Denizin Tuzlu Olmasının Nedeni

Dünya okyanuslarındaki tüm tuz, Amerika Birleşik Devletleri'ni yaklaşık 5,33 metre yüksekliğe kadar örtebilir. Peki ama neden denizler tuzludur?

deniz neden tuzludur

Sahile bir gezi yapmayı düşündüğünüzde, muhtemelen aklınıza denizin rahatlatıcı sesi, güneşin sıcaklığı ve pürüzsüz kumlarda çıplak ayakla yürüme hissi gelir. Ancak, deniz suyunun yüksek tuz içeriği çok sayıda ziyaretçi için bir zorluk teşkil etmektedir. Yüzerken ya da şnorkelle dalış yaparken kazara tuzlu su yutulması insanların çoğu tarafından rahatsız edici bulunur. Madem insanların kullanımına yönelik değil, o halde denizlerde neden tuz var?

Derinlerde Gömülü Tuzlu Kayalar

Deniz tuzlarının çoğu uzun oluşum süreçlerinin ürünüdür. Bugün kullandığımız tuzların çoğu, gezegenin derinliklerine gömülü kayalar olarak ortaya çıkmıştır. Kaya, elementlerin etkisiyle parçalanır ve yeniden şekillenir, bu da tuzların kaya parçalarından ayrılmasına neden olur. Yağmur yağdıktan sonra bu parçalar nehirler tarafından toplanarak aşağıya taşınır ve sonunda denizlerde birikirler.

Nehirdeki sirkülasyon azlığı suyun tuzlu olmaktan ziyade tatlı olmasına neden olur. Öte yandan, denizin tuz içeriği çağlar boyunca sürekli olarak artmaktadır. Sudaki tuzun bir kısmı deniz tabanını oluşturan kayalar ve alüvyonlardan kaynaklanmaktadır. Denizaltı volkanları, sadece gazları değil aynı zamanda tuz içeren kaya parçacıklarını da serbest bırakan patlamalar yapma potansiyeline sahiptir.

Deniz Tuzluluğu Dünya Genelinde Değişiklik Gösterir

Tahminlere göre, bu faktörlerin her biri denizlerin mevcut tuz seviyesinin yaklaşık %3,5'e ulaşmasında rol oynamıştır. Bu, bir litre deniz suyuna üç çay kaşığı tuz koymaya eşdeğerdir. Öte yandan, bu tuzluluk oranı yer yer büyük farklılıklar göstermektedir. Çok fazla güneş ışığına maruz kaldığı ve bunun sonucunda çok fazla su buharlaştırdığı için Basra Körfezi'ndeki tuz konsantrasyonu aslında %4'tür. Öte yandan, çok fazla tatlı suyun denize aktığı yerlerde düşük tuzluluk konsantrasyonu bulunabilir.

Örneğin, Baltık Denizi'ndeki su %0,4 ile %2 arasında değişen bir tuz konsantrasyonuna sahiptir ve bu da onu en düşük tuz seviyesine sahip denizlerden biri yapar. Kuzey Denizi'ne sadece küçük bir hatla bağlı olmasına rağmen Baltık Denizi Oder, Vistula ve Neva gibi nehirlerden önemli miktarda tatlı su alır. Baltık Denizi'nin suyu basitçe Kuzey Denizi'nin önemli ölçüde seyreltilmiş suyudur.

Tüm denizlerde ne kadar tuz bulunmaktadır?

Gezegenin sularına dağılmış 50.000.000.000.000.000 metrik ton gibi şaşırtıcı bir tuz bulunmaktadır. Durumun muazzam boyutuna bir örnek vermek gerekirse, dünya okyanuslarındaki tuzun tamamı Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılacak olsa, ülkeyi yaklaşık 5,33 metre yüksekliğe kadar örtebilir.

Bununla birlikte, deniz suyunun yanı sıra diğer bazı su türlerinin tuzluluk seviyeleri önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu durum Antarktika'da bulunan bir gölet ile kanıtlanmıştır. Güney Kutbu'na yakın Wright Vadisi'nde bulunan Don Juan Göleti'nin tuz konsantrasyonu %40,2'ye kadar ulaşabilmektedir. Tüm gezegendeki en tuzlu su kütlesidir ve tuz içeriği tüm denizlerinkinden 11 kat daha fazladır. Aşırı tuzlu yeraltı sularının Don Juan Göleti'ne akması bu tuzluluğun kaynağı gibi görünmektedir.

Tuzlu Su Yutmak Zararlı mı?

Mesela yüzerken deniz suyu yutmak tehlikeli midir? Uzmanların verdiği cevaplar hem evet hem de hayır. Kusma, aşırı miktarda tuzlu su içmenin yaygın bir yan etkisidir.

Bağırsaklardaki tuzlu su, ishal gibi vücuttaki suyu emerek susuzluk yaratır.

Herhangi bir tehlikeli bakteri veya kimyasal içermediği ve yüzerken olduğu gibi yalnızca çok küçük miktarlarda yutulduğu sürece tuzlu su yutmak tamamen güvenlidir. Sofra tuzu ve Epsom tuzunun her ikisi de zaten insanların diyetlerinin bir parçasıdır.