Desteklenmeyen Bilgisayara Windows 11 Yüklemek

Windows 11'in donanım gereksinimleri oldukça yüksektir. Bu makaledeki püf noktaları ile kurulum engellerini aşabilir ve yeni işletim sistemini eski bilgisayarlarınıza yükleyebilirsiniz.

Windows 11, Windows'un eski sürümleri gibi her bilgisayara yüklenemiyor. Windows 10'dan Windows 11'e yükseltme ücretsiz olmasına rağmen, yüksek sistem gereksinimleri nedeniyle milyonlarca Windows 10 bilgisayarı Windows 11'den yoksun kaldı.

Ayrıca, bilgisayarlarını her başlattıklarında Microsoft'ta oturum açmak yerine yerel bir Windows hesabı kullanmak isteyenler kurulum sırasında takılıp kalacaklar: Windows 11 ilk yayınlandığında, yalnızca geçici bir yerel kullanıcı hesabıyla oturum açmak mümkündü. Ancak Windows 11 22H2'den itibaren bu yöntem bile artık çalışmıyor. Bu hilelerle önkoşul denetimini atlayabilir, çevrimiçi zorlamadan kaçınmaya devam edebilir ve tüm zorluklara rağmen Windows 11'i yükleyebilirsiniz.

Windows 11'deki eksik işlevleri etkinleştirin

Windows 11'i yüklemeye çalıştığınızda "Bu bilgisayar, Windows 11 çalıştırmak için en düşük sistem gereksinimlerini karşılamıyor" mesajı mı görünüyor? Öncelikle, neyin yanlış olduğunu bulmak için Microsoft'un PC Sistem Durumu Denetimi programını veya daha iyisi üçüncü taraf yazılımı WhyNotWin11'i kullanın. Bu programlar uyumluluk hatalarını gösterdiğinde, tam olarak ne yapmamız gerektiğini görmek kolaydır.

Windows 11 için en önemli donanım gereksinimi 64-bit işlemcidir. Bu olmadan, küçük hilelerle bile Windows 11 yüklenemez. Böyle bir işlemciniz varsa, "Güvenli Önyükleme (Secure Boot)" özelliği devre dışı bırakıldığı, bilgisayar yanlış önyükleme yöntemini kullandığı veya sabit sürücü eski bir bölümleme şeması kullandığı için yükleme başarısız olabilir.

Her durumda, önce WhyNotWin11 veya PC Health Check tarafından onaylanmayan herhangi bir işlevin daha sonra etkinleştirilip etkinleştirilemeyeceğini doğrulayın. Bu yardımcı olmazsa, aşağıdaki talimatları izleyin. Ancak dikkatli olun: Windows 11'i kurallara uymadan yüklerseniz, hatalar, sistem çökmeleri ve hatta donanımınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Microsoft ayrıca sizi garanti ve güncellemeleri alma olasılığı konusunda da uyaracaktır.

Donanım engellerini ve çevrimiçi zorlamaları aşın

Windows 11 kurulumu, sürüm 2.0'daki eksik TPM güvenlik yongası nedeniyle başarısız oluyor veya Güvenli Önyükleme için anahtar bulamıyor musunuz? Çekirdek sayısı ve saat frekansı yeterli olmasına rağmen işlemciniz Windows 11 ile resmi olarak uyumlu değil. Ya da bir PC ile Microsoft hesabı arasında kalıcı bir ilişkiniz yok mu? Tüm bu sorunlar için Rufus programını kullanabilirsiniz.

Bu ücretsiz araç ve en az 8 GB depolama alanına sahip bir USB bellek, TPM 2.0, Secure Boot, uyumlu işlemci ve Microsoft hesabı üzerinden oturum açma gerekliliklerini aşmanın en kolay yoludur. Rufus ile 4 GB RAM sınırından bile yararlanabilirsiniz. Ancak bu engelin bir nedeni var. Windows 11, 8 GB'tan daha az bellekle yavaş çalışabilir. Eğer uygun bir USB belleğiniz yoksa, işlemci gereksinimleri ve TPM kısıtlaması alternatif olarak bir sonraki paragraftaki yöntem kullanılarak aşılabilir. Şimdi Rufus programında ne yapılması gerektiğini görelim:

windows 11 rufus
Rufus

Rufus

 1. Windows 11 ISO dosyasını masaüstünüze indirin.
 2. En az 8 GB'lık bir USB bellek takın. Dikkat: Üzerinde depolanan tüm veriler silinecektir.
 3. Buraya tıklayarak Rufus'u indirin, programı kurun ve çalıştırın.
 4. Rufus penceresinde, takılı USB belleğin "Sürücü" altında seçili olduğundan emin olun.
 5. SEÇ'e tıklayın, Masaüstü'ne sol tıklayın ve Windows11 ISO dosyasına çift tıklayın.
 6. BAŞLAT üzerine tıklayın.
 7. Çıkan menüde "4GB+ RAM, Secure Boot ve TPM 2.0 gereksinimini kaldır" seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Açıkça belirtilmemiş olsa da, Rufus bu seçenekle uyumsuz işlemci kilidini de kaldırır. Çevrimiçi gereksinimi de atlamak istiyorsanız, "Remove online Microsoft account requirement" seçeneğini işaretleyin. İkinci seçeneğin yalnızca 22H2 sürümündeki bir Windows 11H2 ISO dosyasında görüneceğini unutmayın. Bu ayar görünmezse, buna ihtiyacınız yoktur. O zaman aşağıdaki kılavuzdaki püf noktalarını kullanarak Windows 11'i Microsoft hesabı olmadan yükleyebilirsiniz.
 8. İşlem tamamlandığında Tamam'a ve ardından KAPAT'a tıklayın.
 9. Windows Explorer'ı Win + E kısayoluyla açın, soldaki USB belleğe tıklayın ve ardından setup veya setup.exe dosyasına çift tıklayın.
 10. Verilerinizi ve programlarınızı korurken Windows 11'i yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. Önemli: Yerel bir Windows hesabı kullanmak istiyorsanız ve 7. adımda uygun kutuyu işaretlediyseniz, yükleme sırasında uygun noktada ağ bağlantısını kesmeniz gerekir.

İşlemci gereksinimlerini ve TPM'yi atlayın

Bilgisayarınızda desteklenen bir işlemci yoksa, Windows 11 yükleme işlemini başlatmayacaktır. Donanımı yükseltmek genellikle gereksiz ya da çok pahalıdır. Ancak Microsoft, bu durumlarda Windows 11'in yüklenmesini sağlayacak bir kayıt defteri hilesini mümkün kılmıştır. Bu yöntem aynı zamanda TPM kilidini atlamanıza da olanak tanır.

 1. Windows tuşu + R klavye kısayoluna basın.
 2. Regedit yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Evet'e tıkladıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE, SYSTEM ve Setup öğelerinin her birine çift tıklayın.
 4. Kurulum altında "MoSetup" girişi görünürse, üzerine tıklayın, ardından pencerenin sağ tarafındaki AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU seçeneğine tıklayın ve 7. adımla devam edin.
 5. Aksi takdirde, Kurulum'a sağ tıklayın. Ardından Yeni ve Anahtar'ı seçin, MoSetup yazın ve Enter tuşuna basın.
 6. Ardından MoSetup'a sağ tıklayın, Yeni'ye tıklayın, DWORD değeri (32 bit), boşluksuz, AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU yazın ve Enter tuşuna basın.
 7. Tekrar Enter tuşuna basın ve açılan pencerede "0" değerini 1 olarak değiştirin. Bundan sonra, Tamam ve X'e tıklayın.
 8. Windows 11 ISO dosyasını masaüstüne indirin.
 9. ISO dosyasına çift tıklayın.
 10. Setup veya setup.exe dosyasına çift tıklayın.

Windows 11 yükseltmesi şimdi gerçekleştirildi, programlarınızı ve verilerinizi korumak için ekrandaki talimatları izleyin. Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, TPM'nin güncelleme kilidini atlamak için başka bir yöntem deneyin. Bilgisayar Windows 11'in sistem gereksinimlerini karşılamadığı için yükseltme sırasında yukarıdaki resimdeki gibi bir uyarı mesajı görünebilir. Bu durumda, Windows 11'in cihazda düzgün çalışmayacağını ve güncellemeleri güvenilir bir şekilde alacağınızın garantisi olmadığını bilmelisiniz. Yükleme riski size aittir!

Yukarıda açıklanan Yerinde Yükseltme işe yaramazsa, tek seçeneğiniz Windows 11'i yeniden yüklemektir. TPM ve güvenli önyükleme kilitlerini atlayarak Rufus ile yeniden yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, yukarıdaki "Bypassing TPM and Secure Boot"" bölümündeki talimatları 7. adıma kadar ve 7. adım dahil olmak üzere izleyin. Ardından bilgisayarınızı USB bellekten başlatın ve kurulum için önceki talimatları izleyin.