Disneyland'ın uzun tarihinde kapalı kaldığı zamanlar

Hastalık sayısının artmaya başladığı 2020 yılının başlarında Disney, 13 Mart 2020'de parklarını kalıcı olarak kapatacağını açıkladı.

Hem çocuklar hem de yetişkinler onlarca yıldır Disneyland'e akın ediyor. Kaliforniya'daki Disneyland, o zamandan beri Asya ve Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde açılan diğer Disney tema parkları için ilham kaynağı olmuştur. 1955 yılında açılan Walt Disney'in ilk tema parkı, Disney'in kendi yenilikçi tasarımı sayesinde anında ticari bir başarı elde etti.

Park her zaman yılın 365 günü sabah 8'den gece 12'ye kadar açık olmuş, sadece istisnai durumlarda kapanmıştır. Disneyland tarihinde sadece dört kez kendi kontrolü dışındaki olaylar nedeniyle kapanmıştır (ya da kısmen kapanmıştır). Diğer kıyıdaki Disney World ise yedisi kasırga olmak üzere dokuz kez sert hava koşulları nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. Disneyland'in kapanışlarının çoğu büyük ulusal olaylar nedeniyle gerçekleşmiştir.

2021 yılında Disneyland'ı 8,57 milyon kişi ziyaret etmiştir. Park, başlangıcından bu yana o kadar hızlı bir şekilde genişledi ki, artık bu kadar büyük nüfuslara izin veriyor. Düzinelerce restoran ve mağazanın eklenmesi sayesinde artık parkta yapılacak şeyler ilk açıldığı zamanın beş katından daha fazladır. Devasa büyüklüğü ve ziyaretçi kapasitesi nedeniyle Disneyland'i kapatmak zor bir iştir.

Disneyland'ın ilk kapanışları

Başkan Kennedy'nin 22 Kasım 1963'te öldürülmesinin ardından park ilk kez kapatıldı. Ekim 1959'da henüz senatörken burayı ziyaret etmiş olan Kennedy'nin anısına ve saygısından dolayı park kapatıldı. 6 Ağustos 1970'te günün sonunda kısmi bir kapatma gerçekleşti. Üç yüzden fazla "Yippie" (Uluslararası Gençlik Partisi üyeleri) öğleden sonra parkı basarak Tom Sawyer Adası'nı ele geçirdi ve polisi daha fazla kargaşayı önlemek için saat 5 civarında parkı kapatmaya zorladı. Mevcut koşullarda düzeni sağlamanın bir yolu olduğuna inanılıyordu.

1994 yılında Kaliforniya'da meydana gelen Northridge depremi, Disneyland'in birkaç saatliğine kapanmasına neden olmuş, turistik yerler ve binalar güvenliklerinin sağlanması için denetlenmiştir. Parkın sadece birkaç saat kapalı kaldıktan sonra aynı gün yeniden açıldığı göz önüne alındığında, birçok kişi bunun "gerçek" bir kapanma olmadığını savunmaktadır.

Disneyland'in tekrar kapanması için ulusal bir felaketin yaşanması gerekti ve bu da çok uzun sürmedi. Florida'daki Disney World, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne ilk uçakların çarpmasıyla sonuçlanan 11 Eylül 2001 tarihinde açıktı ve faaliyet gösteriyordu, ancak hemen tüm konuklarını tahliye etti ve kapılarını kapattı. Batı Yakası'ndaki Disneyland ise saat farkı nedeniyle o günün ilerleyen saatlerine kadar açılmadı.

Disneyland'ın son kapanmaları

Disneyland Paris
Disneyland Paris

COVID salgını nedeniyle son zamanlarda kapanışlar daha sık ve daha uzun sürelerle gerçekleşiyor. Hastalık sayısının artmaya başladığı 2020 yılının başlarında Disney, 13 Mart 2020'de parklarını kalıcı olarak kapatacağını açıkladı. Disneyland'in yanı sıra Florida, Avrupa ve Asya'daki Disney parkları da kapatıldı. Bu, Disneyland'in Kaliforniya'nın hastalığın yayılmasını yavaşlatmak amacıyla kalabalık miktarını azaltmaya yönelik idari emrine bir ay süren reaksiyonuydu.

Başlangıçta emir parkları içermiyordu; ancak eğlence parkları ve sinema salonlarıyla birlikte parkların da dahil edilmesi planlanıyordu. Disneyland Resort'taki oteller duyurudan iki gün sonra kapatıldı ve ziyaretçilere alternatif seyahat planları yapmaları için bolca zaman tanındı. Downtown Disney'deki bazı mağaza ve restoranlar düşük kapasiteyle çalışmaya devam etti, ancak bölge genel olarak açık kaldı.

Disneyland'in bir yıldan kısa bir süre içinde yeniden açılması gerekiyordu, ancak aslında bundan biraz daha uzun bir süre kapalı kaldı. Nisan 2021'in sonunda park yeniden açıldı, ancak yalnızca %25 kapasiteyle çalışmak, ziyaretçileri Kaliforniya'dan gelenlerle sınırlamak ve parkın içinde her zaman maske kullanımını zorunlu kılmak gibi sıkı düzenlemeler altında. Florida'daki Disney World sadece üç ay kapalı kalmıştı, ancak Disney California Adventure tüm Disney Parkları arasında (Disneyland Paris dahil) en uzun süre (altı ay) kapalı kalan park oldu. COVID sınırlamaları kaldırıldığında Disneyland'in yeniden tam olarak faaliyete geçmesi bir yıl daha sürecektir.