Diyet Gazlı İçecekler Kalp Sorunlarıyla Bağlantılı

Diyet gazlı içecek sevenler için kötü haber: Yapay olarak tatlandırılmış alkolsüz içecekler kalbe zarar verebilir.

Yazar Burcu Kara
diet kola kalp
Görsel: evrenatlasi.com

Amerikan Kalp Derneği'nin Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology dergisinde yayınlanan ve Şangay'daki bir eğitim hastanesinde yapılan yeni araştırma, düzenli olarak önemli miktarda diyet gazlı içecek içmek ile tehlikeli derecede düzensiz kalp atışları arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor.

Mayo Clinic'in açıkladığı üzere, düzensiz kalp atışları için kullanılan tıbbi terim olan atriyal fibrilasyon, kalp çarpıntısı, yorgunluk, baş dönmesi ve nefes darlığını da içeren bir grup semptomla ilişkilidir.

Şangay Dokuzuncu Halk Hastanesi'ndeki endokrinoloji araştırmacılarından oluşan ekip, 200.000'den fazla hastadan oluşan bir veri tabanı kohortuna bakarak, yaklaşık 10 yıllık bir süre boyunca, 2 litreden fazla şekersiz tatlandırıcılı gazlı içecek içenlerin, meyve suyu veya normal gazlı içecek içenlere kıyasla a-fib geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışma özellikle, haftada iki litreden fazla diyet içecek içen kişilerin a-fib geliştirme olasılığının, hiç içmeyenlere göre yüzde 20 daha fazla olduğunu gösteriyor — ancak araştırmacılar bunun neden kalple ilgili korkutucu semptomlara neden olabileceğini tam olarak açıklamakta zorlandılar.

Eğer normal gazlı içeceğe geri dönmeyi düşünüyorsanız, bu da mükemmel bir çözüm değildir. Şangaylı araştırmacılar ayrıca haftada iki litreden fazla geleneksel olarak tatlandırılmış kola içenlerde a-fib semptomlarında yüzde 10 artış olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, kohortun sadece saf, şekersiz meyve veya sebze suyu içen kısmına baktıklarında daha da etkileyici bir şey buldular: düzensiz kalp atışı geliştirme riskinin, kola içen meslektaşlarına göre yüzde sekiz daha düşük olduğu görüldü.

Penn State beslenme uzmanı Penny Kris-Etherton, CNN'e verdiği röportajda diyet gazlı içeceklerle ilişkili diğer olumsuz sağlık etkilerini inceleyen pek çok araştırma olmasına rağmen, bunun a-fib ile ilişkisini inceleyen ilk araştırma olduğuna dikkat çekti.

Çalışmada yer almayan Amerikan Kalp Derneği üyesi Kris-Etherton CNN'e verdiği demeçte, "Bu bulguları doğrulamak ve kalp hastalığı ve diğer sağlık koşulları üzerindeki tüm sağlık sonuçlarını tam olarak anlamak için bu içecekler üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var" dedi. "Bu arada, su en iyi seçimdir ve bu çalışmaya dayanarak, kalorisiz ve düşük kalorili şekerli içecekler sınırlandırılmalı veya bunlardan kaçınılmalıdır."

Günün sonunda, bir miktar diyet gazlı içecek içmek muhtemelen kalbiniz için aşırı alkol alımı kadar kötü değildir, ancak risk ciddiye alınacak kadar ciddidir — ve bu saf meyve sularının daha lezzetli görünmesini sağlar.