Rusya SpaceX Uydularına Olası Askeri Saldırı Konusunda Uyardı

Rusya, ABD'yi istihbarat çalışmaları için ticari uydu operatörlerini kullanmakla suçladı ve buna karşılık olarak askeri önlem almakla tehdit ediyor.

Yazar Ali Artur

Haber, Reuters'in bu ayın başlarında SpaceX'in yüzlerce casus uyduyu fırlatmak üzere bir ABD istihbarat ajansıyla imzaladığı gizli bir sözleşmeyi detaylandıran bir rapor yayınlamasından günler sonra geldi.

Reuters'in aktardığına göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova gazetecilere yaptığı açıklamada "Washington'un askeri uzay emellerine hizmet etmesi için özel sektörü çekme çabalarının farkındayız" dedi. Bu sistemler "askeri olanlar da dahil olmak üzere misilleme önlemleri için meşru bir hedef haline gelir."

MilitaryX

İçeriden kaynaklar Reuters'e SpaceX'in Starshield adlı askeri odaklı iş birimi altında devasa bir casus uydu takımyıldızı üzerinde çalıştığını söyledi. Wall Street Journal'ın geçen ay bildirdiğine göre, Elon Musk liderliğindeki şirket 2021 yılında Ulusal Keşif Ofisi ile 1,8 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bu gelişme, SpaceX'in ABD ordusuyla derinleşen bağlarının yanı sıra Pentagon'un yörüngede taktiksel bir avantaj elde etmek için özel sektöre duyduğu güveni de vurguluyor. Aralarında ABD, Rusya ve Çin'in de bulunduğu dünya güçleri, rakip uyduları yok edebilecek uzay tabanlı silah sistemleri geliştirmek için yarışıyor.

Dünya'nın yörüngesinde yaşanacak bir savaşın sonuçları felaket olabilir. Bu yılın başlarında Alman askeri yetkililer, Rusya'nın geliştirmekte olduğu söylenen nükleer enerjili anti-uydu uzay silahlarının sadece Amerikan ya da Rus uydularını değil, menzilindeki tüm uyduları yok edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Reuters'e göre, SpaceX destekli bir casus takımyıldızı ABD ordusuna büyük bir avantaj sağlayabilir ve yerdeki faaliyetlerin sürekli görüntülerini kullanarak dünyanın dört bir yanındaki hedefleri tespit etmesine olanak tanıyabilir.

Reuters'a konuşan bir kaynak "Kimse saklanamaz" dedi.

SpaceX ve ABD ordusu arasındaki ilişki Starlink uydu teknolojisinin Ukrayna'da kullanılması nedeniyle gerilmişti. Musk, kuşatma altındaki ülkenin ordusunu Starlink internetinden kopararak sabote etmekle suçlanıyor.

Rusya'nın son yorumlarının boş tehditlerden öte bir şey olup olmadığını göreceğiz — ancak ABD ordusu kesinlikle dinliyor.