Diyetler Neden Başarısız Olur?

Belirli yaşam tarzı değişikliklerini uygulayarak zor koşullar altında bile uzun vadeli diyet başarısı şansınızı artırabilirsiniz.

Yazar Burcu Kara
Diyet. Tartıda Vücut Ağırlığını Ölçen Kadın Donut Tutuyor. Tatlılar Sağlıksız Abur Cuburlardır.
Tatlılar şüphesiz en sağlıksız abur cuburların başında gelir.

Birçok insan baharı, bikini sezonu başlamadan önce birkaç kilo vermek için bir motivasyon olarak kullanır. Ne yazık ki, birçok kişi kısa süre önce verdiği kiloları hızla geri almaktadır. Peki ama bu neden oluyor? Neden bu kadar çok insan diyetlerini başarısızlıkla sonlandırıyor?

Birçok ülkede nüfusun büyük bir kısmı (yaklaşık yüzde 80'i) geçmişte en az bir kez diyet denemiştir. Ancak bu genellikle kalıcı sonuçlar vermemektedir. "Yo-yo etkisi" nedeniyle, kilo vermeye çalışan pek çok kişi daha önce verdikleri kadar kilo almaktadır. Diyetlerin tek bir kilo kontrol yöntemi olarak uzun vadede etkili olması sadece birkaç istisnai durumda söz konusudur. Bunu engelleyen çeşitli engeller vardır. Sadece başarısız diyetin potansiyel nedenleri anlaşılırsa uygulanan tedavi metotları daha iyi hale getirilebilir.

Diyet. Tartıda Vücut Ağırlığını Ölçen Kadın Donut Tutuyor. Tatlılar Sağlıksız Abur Cuburlardır.
Tatlılar şüphesiz en sağlıksız abur cuburların başında gelir.

Kısa Bir Süre İçin Gıda Alımını Azaltmak Etkili Değildir

Kilo vermek isteyen kişiler için diyetler genellikle mümkün olduğunca hızlı kilo vermenin kalıcı olmayan bir yoludur. Birçok diyet başlangıçtan itibaren o kadar karmaşıktır ki sadece sınırlı bir süre için katlanılabilir. Çoğu zaman, kilo verildikten sonra diyet bir anda sonlandırılıyor. Bu, ideal kan basıncına ulaşıldığında hastanın doktorunun verdiği ilacı kesmesine eşdeğerdir.

"Diyet" terimi Yunanca "yaşam tarzı" anlamına gelir ve bu çok şey ifade eder. Sağlıklı bir kilo kaybının sürdürülmesi için kilo verme döneminin ötesinde diyet ve yaşam tarzında uzun vadeli değişiklikler gereklidir. Bu genellikle diyet planları tarafından göz ardı edilir.

Diyet başarısızlığı oranı, birçok insanın kendilerine imkansız hedefler koyması nedeniyle daha da artmaktadır. Haftalık 5 kilo hedefi koyan herhangi bir kilo verme planının başarısız olacağı kesindir.

Bu tür kilo hedeflerine ulaşamama olasılığının yüksek olmasının bir sonucu olarak, motivasyon azalır ve diyet terk edilir. Herkese uygulanabilecek evrensel olarak etkili bir diyet planı yoktur. Aşırı kilolu insanların sadece küçük bir yüzdesi belirli bir diyet uygulayarak, düzenli egzersiz yaparak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek başarılı bir şekilde kilo verebilir.

Hem Kısıtlamalar Hem de Aşırıya Kaçan Özgürlükler Zararlı Olabilir

"Artık çikolata yok" gibi kategorik yasaklar ilan etmeyen ve "lahana diyeti" gibi belirli yiyecekleri zorunlu kılmayan davranışsal bir çerçeveye sahip diyet planları aslında uzun vadede daha etkilidir. Bu diyetler insanların, yasaklar ya da mutlak kurallar çiğnendiğinde genellikle en basit dürtüler tarafından yönlendirilen tıkınırcasına yemekten kaçınmalarına yardımcı olur.

Süpermarketlerde 200.000'den fazla farklı gıdanın bulunması yaşam kalitesi için bir avantajdır. Ancak yüksek kalori alımı, geniş gıda yelpazesinin bir başka sonucudur. Çok sayıda araştırma, insanların geniş bir seçenek yelpazesine sahip olduklarında daha fazla kalori tüketme eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Yüksek kalorili yemeklerin ekstra büyük porsiyonları kalori alımının uçlarını zorlayabilir. Burada "indirim etkisi" söz konusudur. Müşteri parasının karşılığında çok fazla değer elde ediyor ve bu da onu cazip bir teklif haline getiriyor. Ancak yüksek kalori alımı nadiren dengede tutulduğu için bu kilonuz için kötü bir haberdir. Kilo vermeye çalışırken, çoğumuz bir sonraki öğünde daha az yemeyiz; normalde tükettiğimiz miktarı tüketiriz.

Bu Durumun Kimi Zaman Bir Çaresi Yoktur

Diyet başarısızlığının bazı nedenleri ortadan kaldırılamaz. Örneğin genetik bir eğilim ya da onlarca yıldır süregelen istenmeyen davranışların dışa vurumu bu şekilde tersine dönmeyecektir. Bununla birlikte, yaşam tarzınızda bazı düzenlemeler yaparak, bu koşullar altında bile uzun vadeli diyet başarısı olasılığını artırabilirsiniz.

Çok sayıda sağlıklı aktivite ve antrenmana ek olarak, aile, arkadaşlar ve sizi tedavi eden doktorla aktif iletişim halinde olmak kilo vermeye yardımcı olur.

Bir diyetin başarılı olabilmesi için ulaşılabilir hedefler ve çeşitli takip edilmesi gereken planlar belirlemek çok önemlidir.