Doktorlar Neuralink'in İlk Hastası Hakkında Endişeli

"Neuralink sadece bilmemizi istedikleri kısımları paylaşıyor."

NEURALINK elon musk

Neuralink'in kurucusu Elon Musk bu hafta, şirketinin yoğun bir şekilde incelenen beyin implantlarından birini takan ilk insanın zihniyle bir fare imlecini kontrol edebildiğini iddia etti.

Tek sorun neydi? O zamandan beri Neuralink bu iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt paylaşmadı ve tıbbi araştırmacılar blöfünü görmeye başladı.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir yazıda belirtildiği üzere, bu sadece yeni bir inovasyon değil, aynı zamanda Neuralink'ten iddialarını doğrulamak ya da daha da üzücü olanı, uygulamalarının güvenliğini değerlendirmek için yeterli bilgi alamıyoruz.

Baylor College of Medicine'de implante nöroteknoloji konusunda uzmanlaşmış bir beyin cerrahı olan Sameer Sheth Nature'a verdiği demeçte, "[Neuralink] sadece bilmemizi istedikleri kısımları paylaşıyor" dedi. "Toplumda bu konuda çok fazla endişe var."

Musk geçen ay X platformunda beyin implantı takılan insan hastanın "iyileşmekte olduğunu" iddia etti. Ancak Neuralink'i takip eden herkesin size söyleyebileceği gibi, perde arkasında olup bitenler hakkında endişelenmek için iyi bir neden var.

Şirketin sözde başarılarını gölgede bırakan, maymunlara yapılan muamele hakkında ortaya çıkan tüyler ürpertici ifşaatlardır. Sızdırılan belgeler, implantların bir maymunun beynini parçalamak ve şiddetli beyin şişmesine neden olmak da dahil olmak üzere sayısız grotesk yaralanmaya nasıl yol açtığını ayrıntılı olarak açıklıyor. Birçok vakada maymunlar hayatlarının son günlerini, uzmanların önlenebileceğini söylediği gereksiz acılar içinde geçirdi.

Bu güvenlik endişelerini yineleyen Sheth, Nature'a verdiği demeçte araştırmacıların Neuralink'in robotik cerrahının yetenekleri konusunda hala karanlıkta olduklarını söyledi. Şimdiye kadar sadece bir manken üzerinde "çalışırken" görüntülerini gördüklerini ve bunun da bir yıldan uzun bir süre önce gerçekleştiğini belirtiyor. Aslında, robotik cerrahın insan hasta üzerinde kullanılıp kullanılmadığı hala doğrulanmadı.

Neuralink'in cerrahi kabiliyetleri hakkında soru işaretleri uyandıran bir başka ayrıntı da, beyin implantının başarısız olduğu bir maymunla ilgili başka bir rapor. Bir otopsiye göre, cihazın kafatasına tutturan vidaların "kolayca çıkarılabileceği" kadar gevşemesi üzerine maymuna ötenazi uygulanmak zorunda kalınmıştır.

Bu testler birkaç yıl önce yapılmıştı, dolayısıyla hastanın iyiliği için Neuralink'in o zamandan beri uygulamalarıyla daha güvenli hale geldiğini umabiliriz. Ancak şu ana kadarki yetersiz ayrıntılara dayanarak, Neuralink'in çığır açan bir şey başardığı da açık değil.

Case Western Reserve Üniversitesi'nde beyin bilgisayar arayüzü araştırmacısı olan Bolu Ajiboye Nature'a verdiği demeçte, "Bir insanın imleci kontrol etmesi yeni bir şey değil" dedi. Beyin implantıyla bir imleci kontrol eden ilk insanın 2004 yılında olduğunu ve testlerin bunu maymunlarda daha da uzun süredir gösterdiğini belirtiyor.

Bu arada, diğer beyin implantı projeleri, tamamen felçli hastaların yalnızca zihinlerini kullanarak dijital bir avatar aracılığıyla iletişim kurmalarına veya hayat değiştiren robotik protezleri kontrol etmelerine izin verdi.

Yine de Ajiboye, Neuralink'i henüz yok saymaya hazır değil.

"Nature dergisine verdiği demeçte, "İnsan BCI'larına ne kadar çok şirket katılırsa, bu alanı ileriye taşımak o kadar iyi olur" dedi.