Donald Trump Yakında Bitcoin'i Benimseyebilir

Trump, önceki şüpheciliğinden uzaklaşarak Bitcoin'e yönelik olumlu bir değişimin ipuçlarını veriyor.

Yazar Ali Artur
donald trump bitcoin

Eski Başkan Donald Trump geçtiğimiz günlerde, dijital para birimlerine yönelik önceki şüpheciliğinden kayda değer bir sapma olan Bitcoin'e yönelik tutumunda potansiyel bir değişimin ipuçlarını verdi. ABD dolarına yönelik geçmişteki tercihine rağmen, Bitcoin'in merkezi olmayan doğasına açık olması, bakış açısında nüanslı bir değişiklik olduğunu gösteriyor.

Donald Trump Bitcoin'e Olumlu Bakıyor mu?

Fox News'in The Ingraham Angle programında yaptığı bir konuşmada Trump, Bitcoin'in özellikle genç ve Afro-Amerikan topluluklar arasında artan cazibesini kabul etti.

Trump'ın ekonomi politikaları piyasa dinamiklerini etkilemede her zaman çok önemli olmuştur. Federal Rezerv'e yönelik eleştirileri ve liderliğini değiştirme planları, ABD para politikasında önemli değişimlerin habercisi olabilir.

Sonuç olarak, bu değişiklikler Bitcoin'i özellikle enflasyon ve tahvil getirisi dalgalanmalarına karşı bir koruma olarak giderek daha cazip bir yatırım haline getirebilir.

Birçok insan [Bitcoin'i] benimsiyor. Ve giderek daha fazla insanın Bitcoin ile ödeme yapmak istediğini görüyorum. İlginç bir şey görüyorsunuz.

Donald Trump

Dahası, Trump'ın Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC'ler) muhalefeti, hükümet kontrolündeki finansal sistemlere yönelik eleştirileriyle de örtüşüyor. CBDC'lerin daha fazla hükümet gözetimine ve kişisel finansal özgürlüklerin azalmasına yol açabileceğini savunuyor.

Bu nedenle, duruşu istemeden de olsa Bitcoin gibi hükümet kontrolü dışında işleyen merkezi olmayan para birimlerinin cazibesini artırabilir.

Amerikalıları potansiyel hükümet tiranlığından koruma ihtiyacını vurgulayarak bir ABD CBDC'sinin geliştirilmesini önleme sözü verdi. Gerçekten de Trump'ın kripto para eleştirmenliğinden dijital para alanında bir katılımcıya dönüşmesi önemli bir evrime işaret ediyor.

NFT projelerine katılımı ve kripto cüzdanındaki hatırı sayılır varlıklar, dijital varlıklara artan ilgiyi yansıtıyor.