Dünya Tarihinin En Sıcak Şubat Ayını Yaşadı

Şubat ayı, küresel ortalama sıcaklıkların sanayi öncesi ortalamanın 1,77°C üzerinde seyrettiği, küresel sıcaklık rekoru kırılan dokuzuncu ay oldu.

şili orman yangını
Şili bu yılın başlarında ciddi bir orman yangını yaşadı. Kaynak: EPA-EFE/Felipe Figueroa

Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) tarafından yayınlanan bültene göre, küresel ortalama sıcaklığın sanayi öncesi ortalamanın 1.77°C üzerine çıkmasıyla gezegenimiz kayıtlara geçen en sıcak Şubat ayını yaşadı. Bu, aylık sıcaklık rekorunun kırıldığı üst üste dokuzuncu ay oldu.

C3S'den Carlo Buontempo yaptığı açıklamada, "Bu her ne kadar dikkat çekici görünse de, iklim sisteminin sürekli ısınması kaçınılmaz olarak yeni aşırı sıcaklıklara yol açtığı için aslında şaşırtıcı değil" dedi.

Avrupa'da Şubat ayında özellikle anormal sıcaklıklar görüldü ve ortalama sıcaklıklar 1991-2020 yılları arasındaki aylık ortalamanın 3,3°C üzerine çıktı. Yüksek sıcaklıklar ve kuru hava, Kuzey ve Güney Amerika'da Şili tarihindeki en ölümcül orman yangını da dahil olmak üzere yangınlara neden oldu ve dünyanın geri kalan kara kütlelerinin çoğunda koşullar alışılmadık derecede sıcaktı.

Okyanus ısısı daha da aşırıydı; Şubat ayındaki ortalama küresel deniz yüzeyi sıcaklığı, Ağustos 2023'ü geride bırakarak denizdeki en sıcak ay olarak kayıtlara geçti. Şubat ayının sonunda tek bir günde kaydedilen 21,09°C'lik ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı en sıcak günlük rekordu ve hem Kuzey Kutbu hem de Antarktika'daki deniz buzu ortalamanın altındaydı.

İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden Richard Allan, hem karada hem de okyanuslardaki rekor sıcaklığın başlıca nedeninin atmosferdeki sera gazı konsantrasyonlarının artması ve Pasifik Okyanusu'ndaki El Niño iklim modelinin ısınma etkisi olduğunu söylüyor. Hava kirliliğinin azalması sayesinde yansıtıcı aerosollerin azalmasının da bazı yerlerdeki sıcaklığa katkıda bulunduğunu söylüyor.