Dünya Üzerinde Yaşayan En Eski Organizma

Bazı canlı organizmalar birkaç bin yıl yaşayabilmektedir. Klonlama yoluyla çoğalan ve 100 ila 200.000 yıllık yaşlara ulaşabilen koloniler bu konuda rekor kırmaktadır.

Posidonia oceanica, Portofino dalışı, İtalya
Posidonia oceanica.

Bazı şaşırtıcı hayvanların ( örneğin kuruduktan, oksijensiz kaldıktan ya da donduktan sonra yeniden canlanabilen rotiferler gibi) yanı sıra, bilim insanları yaklaşık 23.000 yaşında olduğu tahmin edilen Scolymastra joubini sünger kolonileri keşfettiler.

Bu inanılmaz derecede etkileyici olsa da, Dünya üzerinde dört kattan daha fazla yaşam süresine sahip canlılar var. Örneğin, ABD'nin Utah eyaletindeki titrek kavak ağaçlarının (Populus tremuloides) klonal topluluğu – yaklaşık 40.000 bireyden oluşan tek bir canlı organizma olarak kabul edilir – 80.000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir!

80.000 ila 200.000 Yıllık Bir Deniz Çayırı

Ancak daha da eski organizmalar vardır: Deniz çayırı (Posidonia oceanica). Endemik olduğu Akdeniz'de bulunan çiçekli bir su altı bitkisidir. Bu koloniler 3.500 km'den fazla deniz tabanını kaplayan geniş çayırlar oluşturur.

En büyüğü Formentera Adası (Balear Adaları) kıyısı yakınlarında 15 kilometreden fazla uzanır. 2012'de yapılan bir çalışmada, klonlama yoluyla çoğalan bu süper organizmanın yaşının 80.000 ila 200.000 yıl arasında olduğu tahmin edilmiştir. Ne yazık ki P. oceanica iklim değişikliği tehdidi altındadır. Akdeniz'in ortalamadan üç kat daha hızlı ısınan suları, her yıl kolonilerin %5'inin yok olmasına neden olmaktadır.

Kaynaklar: