Dünyanın En Büyük Adası

Adalar Dünya'nın tüm genişliğine dağılmış durumdadır. Yaygınlıkları o kadar fazladır ki, zaman zaman onlar için kesin bir tanım hazırlamak zorlu bir çabaya dönüşür. Bu karmaşıklıklar göz önüne alındığında, dünyanın en büyük adasını belirlemek kolay bir iş değildir.

uzaydan grönland

Dünyanın en büyük adasının ne olabileceğini merak etmeden önce, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nde yer alan tanımı hatırlamakta fayda var: "Ada, doğal olarak oluşmuş, etrafı suyla çevrili ve gelgit sırasında suyun üzerinde kalan kara parçasıdır." Sonuç olarak, adalar mütevazı nehirler veya göllerin yanı sıra geniş denizler ve okyanuslar içinde de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, gezegenin en büyük adası arayışımız bizi muhtemelen bu yöne götürecektir.

Dünya genelindeki kartografik görünüme üstünkörü bir bakış, Avustralya'yı dünyanın en önde gelen adası olarak sınıflandırmamıza yol açabilir. Yaklaşık 7,692,024 km2'lik yüzölçümü ile böyle bir sınıflandırmanın yapılması çok da zor görünmüyor. Bununla birlikte, bu konu tartışmaya açık olmaya devam etmektedir. Avustralya gerçekten bir ada olarak tanımlanabilir mi?

İlk inceleme, Avustralya olarak adlandırılan jeopolitik varlığın esasen iki kara parçasından oluştuğu gerçeğini ortaya koymaktadır: Avustralya olarak bilinen ana kara parçası ve Tazmanya olarak adlandırılan ikincil bir kara parçası. Dahası, Avustralya Okyanusya kıtasının kapsadığı egemen devletlerden sadece biridir. Sonuç olarak, Avustralya'nın ya da en azından birincil kara parçasının, gerçekten de dünyanın en geniş adası olma özelliğini taşıdığını iddia etmek akla yatkındır.

Avustralya mı Grönland mı?

Bununla birlikte, bir adanın büyüklüğü için önceden tanımlanmış bir üst sınıra sahip olması gerektiği ve Avustralya'nınkine benzer bir eşik değeri önerilmektedir. Bu öneri, kara parçasının adalar listesinden çıkarılarak kıta olarak tanımlanmasını gerektirmektedir. Bu da şu soruyu akla getiriyor: Böyle bir senaryoda, bu derlemede en üstün konuma kim yükselecek?

Grönland (Danimarka) 2,000,000 kilometrekareyi aşan yüzölçümüyle bu unvanı hak ediyor. Tabii ki buzla kaplı yüzeyi içinde birkaç küçük adayı gizlemiyorsa. Sıralamada hemen ardından yaklaşık 785,753 km2'lik yüzölçümüyle Papua Yeni Gine geliyor. Grönland'ın dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden biri olmasına rağmen, Papua Yeni Gine (Endonezya ve Papua Yeni Gine tarafından paylaşılan) inanılmaz sayıda izole kabileye ev sahipliği yapmaktadır ve büyük ölçüde keşfedilmemiştir.

Hemen ardından Borneo adası (Brunei, Endonezya ve Malezya tarafından paylaşılmaktadır) gelmekte, onu Madagaskar, Baffin Adası (Kanada'da yer almaktadır), Sumatra (Endonezya'nın bir parçasıdır), Honshu (Japonya'nın bir parçasıdır), Victoria Adası (Kanada'da yer almaktadır) ve Avrupa sınırları içindeki en geniş ada olma unvanını paylaşan Büyük Britanya izlemektedir.

Dünyanın En Büyük Adaları

The Largest Islands in the World

SıraAdaAlan (km²)Ülke
1Grönland2,166,086Danimarka
2Yeni Gine785,753Endonezya
3Borneo748,168Endonezya, Malezya
4Madagaskar587,713Madagaskar
5Baffin Adası507,451Kanada
6Sumatra473,481Endonezya
7Honshu227,960Japonya
8Victoria Adası217,291Kanada
9Büyük Britanya209,331Birleşik Krallık
10Ellesmere Adası196,236Kanada
Dünyanın En Büyük Adaları.