Dünyada Kaç Balina Kaldı?

Dünyada kaç tane balina kaldı? Mavi balinadan kambur balinaya, bu görkemli canlılar ve popülasyonları hakkında bilgi edinin.

mavi balina

Yüzyıllar boyunca karaya vuran bir balina, kıyı sakinlerine bol miktarda kaynak sağlamıştır. İnsanlar balina yağı, derisi, kemiği, eti, yağı ve ispermeçetini topladılar. Mum ve fener yakmak için yağ ve ispermeçet kullandılar. Balina eti tükettiler. Kemik ve balinayı (üst çenedeki bir plaka) korseler, yakalar ve çember etekler yapmak için yeniden kullandılar.

1710 yılı civarında insanlar balina bazlı ürünlerin düzenli olarak tedarik edilmesini istediler. Ticari balina avcılığı endüstrisi artan talebe yanıt olarak gelişti. Balina avlama gemileri sonraki iki yüzyıl boyunca mavi, ispermeçet ve gerçek (eubalaena) balinalar da dahil olmak üzere her tür balinanın peşine düştü.

Balina avcılığı 1986 yılında uluslararası düzeyde yasaklandığında birçok türün nesli tükenmek üzereydi. Bilim insanları şimdi kaç balina kaldığını ve koruma çabalarının işe yarayıp yaramadığını belirlemek için çalışıyorlar.

Dünyada Kaç Balina Kaldı?

Bilim insanları dünyada kaç balina kaldığına dair kesin bir rakam verememektedir. Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC) gibi kuruluşlar güven aralığıyla birlikte bir tahmin sunmaktadır. Sorun şu ki, bu tahminlerin çoğu on yıllardır güncellenmiyor.

Balina sayımlarının genellikle insansız hava araçları, anketler veya kızılötesi kameralar kullanılarak yüzeyde yapılan görsel gözlemlerden elde edilmesi bu sorunun bir parçasıdır. Bu teknikler her zaman balina davranışlarıyla örtüşmez. Balinalar sürekli hareket eder, zamanlarının çoğunu su altında, bazen de büyük derinliklerde geçirirler.

Bir başka zorluk da aynı türden balinaların genellikle dünyanın farklı sularında yaşıyor olmasıdır. Bazı bölgelerde nüfus istikrarlı olabilir. Ancak diğer bölgelerde soyları tükenmek üzere olabilir.

Yerel yönetimler veya araştırma grupları tarafından yürütülen bölgesel tahminler, bölgede kaç balina kaldığını ve bunların risk altında olup olmadığını belirlemede daha başarılı olmuştur.

Mavi Balinalar

Yetişkin mavi balinanın havadan görünümü

Mavi balinalar dünya üzerinde yaşamış en büyük canlılardır ve ağırlıkları 150.000-180.000 kiloya kadar çıkabilir. Yüzyıllar boyunca ticari balıkçılık endüstrisinin hedefi olmuşlardır ve artık avlanmıyor olsalar da, başka bir endüstri olan gemicilikten zarar görmektedirler.

Bilim insanları çözümler üzerinde çalışıyorlar. Daha düşük hızlarda (10 knot veya daha az) hareket eden gemilerin mavi balinalarla çarpışma olasılığının daha düşük olduğunu biliyorlar. Bir olasılık, yaygın balina rotalarını haritalandıran ve daha sonra gemilerin yavaşlaması ve balinaları izlemesi için hız sınırları (bir okul bölgesinde olduğu gibi) belirleyen yeni bir teknoloji kullanmaktır.

Kaç tane Mavi Balina Var?

Şu anda dünyada tahmini olarak 15.000 tane kalmıştır. Yaklaşık 2.000 mavi balina Alaska'dan Orta Amerika sularına kadar uzanan Pasifik kıyısı yakınlarında yüzmektedir. Ancak popülasyonları gemi çarpmaları nedeniyle tehdit altındadır. Mavi balinalar oksijen almak için yüzeye çıktıklarında, nakliye konteynırları taşıyan devasa deniz taşıtlarıyla çarpışırlar.

Kambur Balinalar

kambur balina

Kambur balinalar her büyük okyanus havzasında bulunur ve beslenmek için yüksek enlemlerden üremek için alçak enlemlere göç ederler. Ticari balina avcılığı nedeniyle nüfusları yüzde 95 oranında azalmıştır.

Kaç Tane Kambur Balina Var?

Bazı popülasyonlar geri dönüş yapıyor. Ulusal Deniz Balıkçılığı Servisi (NMFS), Alaska sularında yaşayan Orta Kuzey Pasifik popülasyonunun 1966 yılında yaklaşık 1.400 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu tespit etmiştir. Şu anda 21.000'in üzerinde bir sayıya sahip ve bu da tahminlerin üzerindedir.

Diğer popülasyonların durumu o kadar iyi değil. NMFS 2016 yılında dünya çapında 14 farklı kambur balina grubu tespit etti. Bunlardan beşi tehlike altında ya da tehdit altında olarak listelenmiştir.

İspermeçet Balinaları

Gökyüzünden görülen büyük bir ispermeçet balinası.
Gökyüzünden görülen büyük bir ispermeçet balinası.

İspermeçet balinaları dünya çapında derin, buzsuz sularda yaşamayı severler ve 1.000 metrenin altına dalabilirler. Bilim insanları, insan etkileşimi veya iklim değişikliğinden zarar görmeyen ispermeçet balinası popülasyonlarının iyileşme şansı olabileceğini düşünüyor.

Dünyada Kaç İspermeçet Balinası Kaldı?

Ticari balina avcılığından önce, 1710 yılında ispermeçet balinası nüfusu muhtemelen iki milyonun biraz altındaydı. IWC 1986'da moratoryum ilan ettikten sonra nüfus yeniden oluşmaya başladı. 1993 yılında tahminen 736.000 ispermeçet balinası vardı. 2022 yılına gelindiğinde nüfus 844.000'in üzerine çıkmıştır.

Gerçek (Eubalaena) Balinalar

Yavrusuyla birlikte dişi bir Kuzey Atlantik gerçek balina.
Yavrusuyla birlikte dişi bir Kuzey Atlantik gerçek balina.

İspermeçet balinası gibi Kuzey Pasifik gerçek (Eubalaena) balina da ticari avcılığın en yoğun olduğu yıllarda balina avcılarının hedefi olmuştur. Bu balinaların adı, yavaş hareket etmeleri, yağ ile dolu olmaları ve öldürüldükten sonra yüzeyde rahatça durmaları nedeniyle onları avlamak için "gerçek" balinalar olarak gören balina avcılarından gelmektedir.

Balina avcıları on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda gerçek balina nüfusunu neredeyse ortadan kaldırmıştır. Gerçek balinaları avlamak yasadışı hale geldikten sonra bile bazı balina gemileri durmadı. 1960'larda yasadışı Sovyet balina gemileri gerçek balinaların peşine düşmeye devam etti ve on yıl boyunca 770 kadarını öldürdükleri tahmin ediliyor.

Kaç Gerçek Balina Kaldı?

Bilim insanları şu anda sadece 31 Kuzey Pasifik gerçek balinanın hala yüzdüğünü düşünüyor. Endişe verici bir şekilde, kalan balinaların çoğunun erkek olduğu düşünülüyor ve sadece 10 dişinin var olduğu biliniyor. 2017 yılında araştırmacılar bir yavru balina olduğunu öğrendiklerinde çok sevinmişlerdi. Bu, hala üreyen dişiler olduğu ve popülasyonun iyileşme şansı olduğu anlamına geliyordu.

Gerçek balina, tüm balina türleri arasında en nadir görülenlerden biridir. Balenli balinalardır, yani ağızlarını açıp suyu süzerek beslenirler ve bu sırada küçük kabukluları ve planktonları yakalarlar.

Gri Balinalar

Meksika kıyısındaki bir lagüne giren gri balina

Geçmiş yüzyıllarda balina popülasyonlarına yönelik tek tehdit ticari balıkçılık olmamıştır. Birçok modern tehdit arasında gemilerden kaynaklanan yaralanmalar, ağlara dolanma ve iklim değişikliğinin sonuçları yer almaktadır.

Şu anda, Doğu Kuzey Pasifik gri balinası bir tür tehditle karşı karşıya ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) gibi kuruluşlar bunun nedenini anlamaya çalışıyor.

Kaç Gri Balina Kaldı?

NOAA, Doğu Kuzey Pasifik gri balinasını izlemeye 1967 yılında başladı. Balinaları görmek için görsel araştırmalar, kızılötesi kameralar ve dronlar kullandılar. 2016 yılında, nüfusun 27.000 olduğu tahmin edildi; bu sayı, neredeyse 50 yıl önce veri toplamaya başladıklarından bu yana en yüksek sayılardan biriydi.

Ancak Ocak 2019'dan itibaren vahşi yaşam yetkilileri Batı Kıyısı'nda karaya vurmuş ölü gri balinalar görmeye başladı. O yılki araştırmada tahmini sayı 16.650'ye düştü.

Düşüş devam etti ve 2022'den 2023'e kadar yapılan en son tahmin, nüfusun 14.526 olduğunu gösteriyor.