Dünyanın En Eski Piramidi Asya'da Keşfedildi

Endonezya'da Gunung Padang arkeolojik alanı nihayet gerçek doğasını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, jeofizik yeraltı araştırmaları sayesinde buranın aslında antik bir piramit olduğunu keşfettiler - bugüne kadar bilinen en eski piramit.

Yazar Burcu Kara
dunyanın en eski piramidi padang gunung
Gunung Padang'ın bir görünümü. Görsel: Wikimedia.

Bu arkeolojik alanın Endonezya'daki eski bir volkanın tepesinde yer alması ilgi çekicidir. Yerel halk tarafından kutsal bir yer olarak kabul edilen ve "Aydınlanma Dağı" anlamına gelen Gunung Padang, 1998 yılında kültürel miras alanı ilan edilmiştir. Ancak, antik megalitik yapılarla taçlandırılmış bu küçük dağın tam doğası belirsizliğini koruyordu.

Her ne kadar 19. yüzyılın sonlarındaki ilk tanımlamalar burayı antik bir mezarlık olarak tanımlasa da, daha sonraki çalışmalar buranın atalar tarafından dikilmiş bazı taşların bulunduğu doğal bir tepe olduğu sonucuna varmıştır. Yeni araştırmalar artık tamamen farklı bir hikaye ortaya koyuyor.

Temelleri 25.000 Yıl Öncesine Dayanan Gömülü Bir Piramit

Gunung Padang'ın yüzeyi özenle yerleştirilmiş megalitlerle kaplı.
Gunung Padang'ın yüzeyi özenle yerleştirilmiş megalitlerle kaplı. Görsel: Natawidjaja ve diğerleri, Archaeological Prospection, 2023.

Gunung Padang'ın yer altını araştırmak için jeofizik teknikler kullanan bir bilim ekibi, eski bir volkan kraterinin tepesindeki bu küçük tepenin doğal kaynaklı olmadığını ortaya çıkardı. İnsanların zaman içinde inşa ettiği iyi düzenlenmiş, çok katmanlı bir yapı gibi görünüyor. Bilim insanları, sondaj yoluyla örnekler elde etti ve volkanik kayalardan oyulmuş olan yapının tabanını tarihlendirdi. Bu piramidin temellerinin 25.000 ila 14.000 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor ve bu da Gunung Padang'ı bugüne kadar bilinen en eski piramit yapıyor.

Olası Gizli Odalar

Üst katlar çok daha sonra, -7.900 ile -6.100 yılları arasında eklenmiştir. Daha sonra piramit kısmen gömülmüş ve son işlem -2.000 ila -1.100 yıl önce gerçekleşmiştir.

Bu, bilim insanlarını şaşırtan karmaşık bir tarihtir. İlk sonuçlar Archaeological Prospection dergisinde yayınlanmış olsa da, araştırma henüz tamamlanmamıştır. Gömülü piramidin içinde potansiyel gizli odalar olduğuna dair işaretler var ve bu da Gunung Padang'ın hala birçok sır barındırabileceğini gösteriyor.

Kapak görseli: Wikimedia Commons