Dünyanın En Küçük Bilgisayarı: Michigan Üniversitesi'nin İlginç Tasarımı

Bir pirinç tanesinden çok daha küçük olan bu bilgisayarın her bir kenarı yaklaşık 0.3 mm

Dünyanın en küçük bilgisayarı
Dünyanın en küçük bilgisayarı - sadece 0,3 milimetre ölçülerinde olan ve kanseri izlemek ve tedavi etmek için yeni yollar bulmaya yardımcı olabilecek bir cihaz. (Kaynak: Michigan Üniversitesi)

Michigan Üniversitesi ve IBM, şimdiye kadarki en küçük bilgisayarı inşa etmek için süregelen bir yarışmaya katıldı. Haziran 2018'de kazanan Michigan oldu. Kurum o ay IBM'inkinden 10 kat daha küçük olan yepyeni bir mikrobilgisayarı görücüye çıkardı. Bir pirinç tanesinden çok daha küçük olan bu bilgisayarın her bir kenarı yaklaşık .3 mm ölçülerinde (Michigan Üniversitesi).

Minik bilgisayar, küçük boyutuna rağmen bir CPU, kablosuz vericiler ve alıcılarla donatılmıştır. Radyo antenlerinin sığamayacağı kadar küçük oldukları için, daha yaygın bir yöntem olan antenleri kullanmak yerine görünür ışık kullanarak veri alıp gönderiyorlar. Bilgisayarda bir baz istasyonunun yanı sıra güç sağlayan bir LED iletim ışığı bulunmaktadır. Fotovoltaik olarak bilinen bir süreç sayesinde ışık enerjiye dönüştürülüyor.

Üniversite, bunu yapabilmek için Michigan mühendislerinin ışığa dayanabilen yepyeni bir düşük güçlü devre türü geliştirmek zorunda kaldıklarını iddia ediyor. Devredeki akımlar LED ışığı ve baz istasyonu ışığı tarafından üretiliyor. Bilgisayarın sınırlı gücüne rağmen, yine de verdiği sonuçların çok isabetli olmasını sağlamak zorundaydılar. Michigan Üniversitesi'nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan David Blaauw, Dennis Sylvester ve Jamie Phillips bilgisayarın tasarımına katkıda bulunan kişiler oldu.

Bir Bilgisayar Nelerden Oluşmalı?

IBM'in mikrobilgisayarı Michigan'ınkinden birkaç ay önce piyasaya sürüldüğünde bu cihazların bilgisayar olarak adlandırılıp adlandırılmaması gerektiği konusunda bir tartışma ortaya çıktı. Insider'a göre Michigan'ın 0.3 mm'lik aygıtı bir CPU'ya sahip olduğu için "gerçek" bir bilgisayara daha yakın. Bununla birlikte, eğer güç kaybederse, içine koyduğunuz her şey kaybedilir. IBM'in Mart 2018'deki duyurusuna kadar tüm bilgisayarlar bunu yapıyordu.

Blauuw bu konuda şu itirafta bulundu: "Onlara bilgisayar deyip demeyeceğimize karar veremedik. İşlevlerini yerine getirip getirmedikleri daha çok bir zevk meselesi" (Michigan Üniversitesi).

Michigan mikrobilgisayarının tasarımcıları, cihaz içindeki akımları yönlendirmek için kapasitörler yerine diyotlar (yarı iletkenler) kullanmak zorunda kalmışlardır; bu da ışığın cihaz üzerindeki etkisini azaltmış ancak elektriksel gürültüyü arttırma tehlikesi yaratmıştır. Ancak bunun bilgisayar olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği konusunda bir etkisi yoktur (Tech Radar).

Bu Küçük Bilgisayar Nasıl Kullanılabilir?

Michigan Üniversitesi tarafından Michigan mikrobilgisayarının öncelikle bir sıcaklık göstergesi olarak işlev gördüğü belirtilmiştir. 1 santigrat derece içinde, sıcaklıkları zaman dilimlerine doğru bir şekilde çeviriyor. Radyoloji ve biyomedikal mühendisliği profesörü Gary Luker bu fikir üzerinde, tümör sıcaklıklarının ölçülmesi amacıyla onkolojide kullanılabileceği düşüncesiyle çalışıyor. Tümörlerin normal hücrelere kıyasla çevrelerini daha aktif bir şekilde ısıttıkları varsayılmaktadır, ancak bu henüz kanıtlanmış değildir. Mikrobilgisayar bunu ispatladığında, tümör gelişimini ilk aşamalarda tespit etmek üzere hastaları izlemek için kullanılabilir.

Ancak sahip olabileceği tek kullanım alanı bu değil. Bir başka üniversite raporunda, Michigan'ın 2x2x4 mm ölçülerindeki önceki en küçük bilgisayarının Güney Pasifik Sosyete Adalarındaki minik salyangozları araştırmak için kullanıldığı iddia ediliyor. Araştırmacılar, bilgisayarları salyangozlara bağlayarak adalardaki diğer salyangoz türlerinin çoğunu yok eden bir olayda, izledikleri salyangoz türünün neden hayatta kaldığını öğrenebildi. Yeni mikrobilgisayar ayrıca göz içinden glokom teşhisi, petrol rezervuarlarının izlenmesi, biyokimyasal süreç takibi, görsel-işitsel gözetim ve biyokimyasal reaksiyonların izlenmesi gibi amaçlarla da kullanılabilir.