Dünyanın en ünlü avokadosunu icat eden postacı adam

Dünyanın en ünlü avokadosunu icat eden postacı adam

Bilim sık sık mutlu kazalar yaratabilir. Avokado, geçtiğimiz yüzyılda birçok ülkede hızla en popüler yiyeceklerden biri haline geldi. Guacamole sosundan onları tost üzerine sürmeye kadar avokado artık popüler bir meyve. Açık ara en popüler avokado çeşidi, üstün tadı ve daha uzun raf ömrü ile Hass avokadosudur. Ancak, eğitimli bilim adamları veya çiftçiler tarafından değil onu arka bahçesinde yetiştiren bir Kaliforniya postacısı sayesinde ortaya çıktılar.

Avokadonun kökeni milyonlarca yıl öncesine dayanıyor ve ilk olarak şu anda Meksika ve Guatemala'da ortaya çıktığına inanılır. İnsanlar tarafından tüketildiğine dair en eski kanıt, bir zamanlar insanların yaşadığı mağaralarda diğer yiyecek kalıntılarıyla birlikte bulunan taşlaşmış çukurlardan geliyor ve en az 9.000-10.000 yıl öncesine aittir.

Avokado tüketme oranımız ışık hızında arttı. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 1,4 milyar kg avokado tüketilir. Hispanik-Amerikalı hanelerin %94'ünün ve tüm hanelerin %70'inin yıl boyunca bir noktada evlerinde avokado bulunuyor.

Birçok farklı avokado çeşidi olmasına rağmen, açık ara en popüler olanı, dünya çapında her yıl yenen tüm avokadoların yaklaşık %80'ini temsil eden Hass avokadodur. İlginç bir şekilde, tüm Hass avokadoları, yaklaşık bir asır önce Kaliforniya'daki La Habra Heights'taki arka bahçesinde "ana ağacı" yetiştiren ve onu bilinmeyen alt türlerden geliştiren Rudolph Hass adlı bir posta taşıyıcısı ve amatör botanikçiden geliyor.

Dünyanın en ünlü avokadosunu icat eden postacı adam
Hass avokadosu bugün dünyanın en iyi avokadosu kabul edilir.

Hass, çorap satarak geçimini sağladı ve ardından kapı kapı dolaşarak çamaşır makineleri sattı. Daha sonra tutkusu ve hobisi bitkilerle çalışmak olmasına rağmen tam zamanlı bir postacı oldu. Zamanı olduğunda, çeşitli bitkiler yetiştirerek ve yeni varyasyonlar yaratmaya çalışarak evinde keyifle uğraş verirdi. 1926 civarında, avokado, odaklanmaya başladığı bir türdü. Bilgiye sahip olmadığı yerlerde kendisine yardım etmesi için kiraladığı profesyonel bir aşılayıcı yardımıyla Fuerte avokadolarını temel olarak kullanarak farklı türleri çaprazlamaya başladı. Böylece bahçesinde yeni avokado ağaçları büyütmeye başladı.

Ancak bu ağaçların meyve vermediklerini görünce uğraşını bıraktı ancak ağaçları dikili bıraktı çünkü onlara bakmak çekiciydi ve çocukları onların etrafında oynamaktan zevk alıyordu.

Yeni avokado ağaçlarının başlangıçtaki başarısızlığına rağmen, bir gün çiçek açmaya ve meyve vermeye başladılar. Verdikleri avokadolar daha küçük, daha koyuydu ve daha kalın, pürüzlü bir deriye sahipti, ancak tadı kusursuzdu. Bu ağaçlar hasatları diğer çeşitlere göre daha bol ve mevsimi daha uzun olmasıyla zamanla çiftçiler tarafından benimsendiler. Ayrıca kabuk gibi gözle görülür fiziksel farklılıkların bu yeni avokadonun daha uzun raf ömrüne sahip olmasını ve meyveyi hızla bozabilecek çürüklere karşı daha iyi koruma sağladığı görüldü.

Rudolph Hass.
Rudolph Hass.

Hass, icat ettiği bu yeni avokado türünün potansiyelini fark edince 1935'te patent başvurusunda bulundu. Bu patenti verildi ancak yetiştiricilerin Hass avokado ağaçlarını başkalarına aşılayarak çok az farklı çeşitler üretmesini engellemek neredeyse imkansızdı. Sonuç olarak, yaşamı boyunca Hass avokadosu patentinden yalnızca 3.800 dolar telif hakkı kazandı.

Hass 1952'de vefat etti, ancak diktiği ilk Hass avokado ağacı, 2002'de kök çürümesi nedeniyle kaybolana dek yaşadı ve meyve verdi.

Hayattaki tüm güzel şeyler planlı değildir. Bir sürü mutlu kaza var ve bir tanesi bir postacının arka bahçesinde yaşandı. Neredeyse kesilmek üzereyken dünya çapında milyarlarca adet satacak olan Hass avokadosuna dönüştü.