Tarihin ilk profesyonel köpek gezdiricisi

Tarihin ilk profesyonel köpek gezdiricisi

19. yüzyılın sonlarında New York'ta yaşayan genç bir bayan geçimini sağlamak için köpek gezdirdiğini bir muhabir tarafından öğrenince ortalığı karıştırdı. Yıllar içinde köpek gezdirmek değerli ve ilgili bir mesleğe dönüşmüştür. Özellikle daha kentsel alanlarda, köpek sahipleri, tüylü arkadaşlarına düzenli egzersiz ve lazımlık molaları sağlayan hizmetleri bir ebeveynin günlük bakım hizmeti kadar değerli buluyor. Bununla birlikte işler her zaman böyle değildi ve 1890'ların sonlarında New York'ta bilinen ilk profesyonel köpek gezdiricisinin ortaya çıkışı New York Times'ın bir araştırma yazısından gelir.

Bugün yalnızca ABD'de 15.000'den fazla profesyonel köpek gezdiricisi olduğu ve yıllık ortalama 30.000 dolar maaş aldıkları tahmin ediliyor. Bunların %70'inden fazlası kadın ve en çok istihdam edilen alanlar New York ve Şikago. Ortalama olarak, bir köpek gezdirici günde 13 köpek alır ve aynı anda dörtten fazlası önerilmez.

New York'ta 19. yüzyılın sonundan itibaren, köpekler sokaklarda genellikle sosyete hanımları veya çalışanları tarafından dolaştırılırdı. Kesinlikle alt sınıflara mensup olanlar tarafından yapılan bir şey değildi. Ancak New York Times'ın 1899'da keşfettiği genç bir kadınla köpek gezdirmeye dair her şey değişti.

15 Ocak 1899 tarihli sayıda yer alan bir makalede, kimliği belirsiz bir muhabir, tuhaf işine dair yaygara yaratan genç bir bayanı anlattı:

"Geçen Cuma sabahı Beşinci Cadde'de sabah rutini gibi görünen işinden aldığı zevkle yoldan geçenlerde büyük hayranlık uyandıran güzel, şık görünümlü bir kız vardı. Tamamen rahatsız edici bir gündü. Sürekli bir çiseleyen yağmur, yarı yağmur ve yarı sulu kar…

"Şemsiyesi yoktu ve özgürce ve rahatça yürüyordu, yanakları egzersizden pembeydi ve ucunda yakışıklı bir İrlandalı pasör köpeği olan bir tasma tutması dışında elleri serbestti."

Tarihin ilk profesyonel köpek gezdiricisi
Genç köpek gezdiricisi kadın, tıpkı bu kadının yaptığı gibi, Beşinci Cadde'de yoldan geçenlerden büyük ilgi gördü.

Sonraları genç kadının bu iş için seçildiği ortaya çıktı. Sosyeteden bir kadın birkaç hafta önce Kadın Değişim Hareketi'nin bayanlar için iş bulma kurumuna giderek köpeğine düzenli egzersiz yaptırması için kiralayabileceği bir kadın olup olmadığını sormuştu.

Hikayede köpeği gezdiren kızın ismi verilmez ancak o bahar iş için sıraya girdiği ve işsiz olduğu bu dönemde doğan köpek gezdirme fırsatını değerlendirdiği öğrenilir. Daha fazla sorgulama sonucu tam profil ortaya çıktı: Köpekleri günde bir saat gezdirmek için ayda 10 dolar ve köpeklerini günde 30 dakika gezdirmesini isteyenler için ayda 6 dolar alıyordu.

Makale daha önce hiç görülmemiş bu mesleği heyecan verici yeni bir gelişme olarak yorumladı. Zengin evcil hayvan sahiplerine sağladığı karşılıklı faydalar ve işçi sınıfı yürüyüşçülerine sağladığı gelir akışını göz önüne aldı.

"Artık genç kadının sabahları, Beşinci Cadde'de bir aşağı bir yukarı gezerek sosyete hayvanlarına egzersiz yaptırarak geçiyor… Genç kadın için bu iyi bir şey. Şehir sınırları içinde bulabilecekleri en iyi şey olduğu için köpekler için de bir nimet ve köpeklerin düşkün sahipleri için büyük bir memnuniyet. Yani artık yeni bir meslek var ve en az bir kadın bu meslek sayesinde geçimini sağlıyor."

Tarihin bilinen ilk profesyonel köpek gezdiricisi ve köpek gezdiriciliği mesleği işte böyle doğmuş oldu.