Dünyanın ilk otomobil kazası

Dünyanın ilk otomobil kazası 1891 yılında Ohio City, Ohio'da meydana geldi.

1372px-Lambert_Automobile_Company_1908

Her şeyin bir yerden başlaması gerekir ve buna yeni bir teknoloji ya da yeniliğin yaygın olarak benimsenmesinin potansiyel dezavantajları da dahildir. Araba kullanmayı öğrenmek bir asır öncesine göre çok daha az zor olsa da, bazı insanlar hala gerekli beceri birikimine sahip değil. Herkesin direksiyon başına geçmek için gereken özelliklere sahip olmadığını söylemek doğru olur, tıpkı herkesin bir uçakla yerden kalkmak için gereken özelliklere sahip olmadığı gibi.

İlk araç, Carl Benz'in 1885 yılında ilk benzinli motorun patentini almasının ardından üretildi. Diğerleri, daha sonra araç olarak adlandırılan bu yeniliğin muazzam potansiyelini gördüler ve kendi versiyonlarını yapma zorunluluğu hissettiler.

John William Lambert: İlk pratik Amerikan benzinli otomobili

John William Lambert 1909 yılında Buckeye İmalat Şirketi'nde.
John William Lambert 1909 yılında Buckeye İmalat Şirketi'nde.

Ford'un 20. yüzyılın başında Model T ile elde ettiği büyük başarı ve Lambert otomotiv markasının yaratılmasının altında yatan büyük gizlilik nedeniyle, Lambert adı ve yaratıcısı bugün çoğunlukla unutulmuştur. Sonuç olarak, şirketle ilgili arka plan verileri eksiktir.

1891: John W. Lambert tarafından yapılan ilk çalışabilir Amerikan benzinli arabası.
1891: John W. Lambert tarafından yapılan ilk çalışabilir Amerikan benzinli arabası.

1887 yılında ilk pratik benzinli motor için aldığı patent nedeniyle John William Lambert, Amerika Birleşik Devletleri'nde modern otomobilin babası olarak kabul edilmektedir. Ohio doğumlu olan Lambert, 29 Ocak 1860'ta Champaign County'de dünyaya geldi. Üniversiteden mezun olduktan sonra babasıyla birlikte çok çeşitli tarımsal ekipman ve malzeme üreten J. W. Lambert and Company'yi kurdu. Lambert benzinli motorların büyüsüne kapıldı ve kendi otomobilini tasarlamak istedi.

Yaptığı ilk otomobil, atsız araba fikrinden esinlenmişti. Bir motorla çalışan üç tekerlekli bir araç olan otomobil, bir arabaya hiç benzemiyordu. Ön tekerlek bir direksiyondur, dolayısıyla toplam üç tekerlek vardır. Prototip hiç kimseye gösterilmedi ve sadece geceleri test sürüşleri yapıldı.

Dünyanın ilk otomobil kazası

Kazanın kendisi ya da kazaya karışan otomobilin türü hakkında fazla bir şey bilinmiyor, ancak John Lambert başka bir şey kullanmayacağı için bunun bir Lambert olduğunu düşünmekte haklıyız. O sırada kullanılabilecek başka bir şey de yoktu. Kazanın yaşandığı yıl göz önüne alındığında, bunun söz konusu modelin ilk üretimi olduğunu varsaymak yanlış olmaz.

John Lambert ve James Swoveland 1891 yılında Ohio City'de Dünya'daki ilk otomobil kazasına karıştı. Lambert'in idaresindeki otomobil bir ağaç köküne çarparak savruldu ve kontrolünü kaybedince bir direğe çarptı. Aracın hızının düşük olması nedeniyle kimse ciddi şekilde yaralanmadı. Bu olay Lambert'e araçlara kapı koymak gibi kamu güvenliğine yönelik önlemler alma konusunda ilham verdi.

Uzun yaşamı boyunca Lambert, aracı geliştiren 600'den fazla ilerleme için patent aldı. Marka, 1905 yılında Amerika'nın en iyisi ödülünü alan bir klasik olmasına rağmen, Ford ve diğer yenilikçi rakipleri tarafından yavaş yavaş gölgede bırakıldı.