Dünyanın Tek Akciğersiz Kurbağa Türünün Gerçekten de Akciğerleri Varmış

Nadir bulunan Bornean düz başlı kurbağasının akciğerleri olmayan tek kurbağa olduğu düşünülüyordu, ancak artık çok çok küçük akciğerleri olduğunu biliyoruz.

Yazar Burcu Kara
nadir Bornean düz başlı kurbağa
Bornean yassı başlı kurbağasının akciğerleri var. Görsel: Chien Lee/naturepl.com

Borneo'dan küçük bir kurbağanın akciğerleri olmadığı bilinen tek kurbağa türü olduğu düşünülüyordu – ama sonuçta akciğerleri olduğu ortaya çıktı.

2008 yılında Singapur Ulusal Üniversitesi'nden David Bickford liderliğindeki bir ekip, nadir görülen Borneo düz başlı kurbağasının (Barbourula kalimantanensis) 11 örneğini inceledi. Kurbağaların akciğerlerinden hiçbirini bulamadıklarında şaşırdılar. Bickford, "Barbourula'yı açar açmaz bir şeylerin garip olduğunu anladım," diyor.

Bu kurbağalar tamamen suda yaşar ve soğuk ve hızlı akan akarsularda yaşarlar, bu nedenle araştırmacılar birkaç test yaptıktan sonra akciğersizliğin yaşam alanlarına bir adaptasyon olduğunu düşündüler. Deriden nefes almak genellikle amfibilere akciğerlerden vazgeçecek kadar oksijen sağlamazken — şimdiye kadar sadece bir caecilian ve birkaç semenderin akciğersiz olduğu biliniyor — bu türün sadece adanın oksijen bakımından zengin nehirlerinden beslenen ilk kurbağa olduğu düşünülüyordu. Hava ile dolu büyük akciğerler aynı zamanda kurbağaları daha yüzer ve güçlü akıntılara karşı hassas hale getirir.

Ancak şimdi, Florida Doğa Tarihi Müzesi'nden David Blackburn ve meslektaşları Bickford'un iki örneğine bir kez daha baktılar. Onları yüksek çözünürlüklü bir mikro-CT tarayıcıdan geçirdiler ve küçük, ince akciğerleri olan bir solunum sisteminin göz önünde saklandığını gördüler.

"Hemen ikimiz de, neden ağzın altında bir delik var? Orada olmaması gerekiyordu" diyor Blackburn. Ağzın akciğerlerle birleştiği yer olan glottisi fark etmişti.

Bickford, bilimin bu nadir ve zor bulunan tür hakkında daha fazla şey öğrenmesinden "çok mutlu" olduğunu söylüyor. Bu akciğerlerin kurbağanın boyutlarına göre "çok çok küçük" olduğunu, bu nedenle Barbourula'nın büyük ölçüde derisi yoluyla aldığı oksijene dayandığını düşündüğünü de ekliyor.

"Küçülmüş akciğerlerin bir tür işleve sahip olma olasılığına çok açığım, ancak şüpheciyim" diyor.

Çalışmada yer almayan Kansas Üniversitesi'nden Rafe Brown'a göre bu gelişme tamamen beklenmedik değildi. Blackburn 15 yıl sonra daha iyi bir teknolojiye ve karşılaştırma yapabileceği daha kapsamlı kurbağa koleksiyonlarına sahipti. Brown, akarsularda yaşamak üzere evrim geçiren tüm kurbağaların akciğerlerinin büzüşüp büzüşmediğini ve diğerlerinin akciğerleri yoluyla nefes alma yeteneklerini kaybedip kaybetmediğini daha iyi anlamak için artık çok daha fazla türün incelenmesi gerektiğini söylüyor.