Dilimlenmiş ekmeği kim ortaya çıkardı?

Dilimlenmiş ekmek hayatımıza nasıl girdi
President Joe Biden released one of Webb's first images on Monday, and it is "the deepest and sharpest infrared image of the distant universe to date," according to NASA. The rest of the high-resolution color images made their debut on Tuesday.

Ekmek arkeolojik bulgulara göre 30.000 yıl öncesine dek uzanan en eski yiyeceklerden biridir. Peki ekmekte devrim yaratan dilimlenmiş ekmeği kim ortaya çıkardı? Dilimlenmiş ekmek 1928'de icat edildi. Otto Frederick Rohwedder adında bir ABD'li ilk ekmek dilimleme makinesini üretti. Mesleği kuyumcu olan Rohwedder her zaman bir mucidin ve yenilikçinin zihnine sahipti. Optikte diplomaya sahip bir mühendis ve mucitti. Birkaç kuyumcusu olan Rohwedder bir gün ekmek dilimleme makinesi fikrine yoğunlaştı.

Ekmek dilimleme makinesi ve dilimli ekmeğin icadı

Ekmek dilimleme makinesi ve dilimli ekmeğin icadı
Science & Society Picture Library / .

Rohwedder, 1917'de ilk ekmek dilimleme makinesi prototipini üretti. Ekmek dilimle makinesinin icadının saçaklı olmasını beklemezsiniz ancak öyle oldu: Rohwedder bu tutku projesini finanse etmek için kuyumcu zincirini satmıştı. Ancak 1917'de çıkan bir fabrika yangınında hem makinenin prototipini hem de planları kaybetti.

Artık devam etmenin yolu yoktu. Ancak Rohwedder geleceğin ürünü olduğunu düşündüğü şey için 11 yıl sonra yeniden ilham aldı ve 1928'de bu kez hem ekmeği kesen hem de saran bir dilimleme makinesi üretti.

6 Temmuz 1928'de bir gazete bu ilk kez ekmek dilimleme makinesinden övgüyle bahsetti. Gazete, şaşırtıcı düzeyde düzgün ve hassas olan dilimlerin bir kişinin ekmek bıçağıyla dilimleyebileceğinden çok daha iyi olduğunu yazdı. Her ev hanımının bu icattan zevk duyacağını belirtti.

Otto Frederick Rohwedder ve ekmek dilimleme makinesi.
Otto Frederick Rohwedder ve ekmek dilimleme makinesi.

Otto Rohwedder makinenin üretmesi gereken ekmek diliminin kalınlığından emin değildi. Bu yüzden insanların görüşlerini sorguladı ve sonunda yaklaşık 1,3 cm kalınlıkta olmasına karar verdi. Ayrıca dilimlenmiş ekmek normal ekmeğe göre daha hızlı bayatlıyordu. Rohwedder buna da çözüm buldu: Paketi U biçimli kilitle tutturarak dilimlerin daha sıkı durmasını sağladı.

Ekmek dilimleme makinesi için patent aldı ve ardından makinesini Missouri'de fırıncı olan Frank Bench'e sattı. Bench burada Chillicothe Baking Company adlı fırın şirketinin sahibiydi ve makineyle dünyanın ilk dilimlenmiş ekmeklerini sattı. Ekmekler dilimlenmiş ve aynı anda paketlenmişti. Reklamı "ekmek sarıldığından beri fırıncılık endüstrisindeki en büyük ileri adım" oldu. Şirket 7 Temmuz 1928'de Kleen Maid Dilimli Ekmeği adındaki ilk ticari ürünü piyasaya sundu ve hafif başarı kazandı. Birkaç yıl sonra dilimlenmiş Wonder ekmeği piyasaya çıktı ve dilimlenmiş ekmek mutfakların vazgeçilmezi oldu.

Dilimlenmiş ekmek yasaklanır

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikalılar dilimli ekmeğin rahatlığına o kadar alıştı ki her yıl dilimleme makinesi üretimine yüz ton çelik gidiyordu. Makine, savaş zamanı ülkede bir kriz yarattı. Ocak 1943'te ABD dilimlenmiş ekmeği yasakladı.

Dilimlenmiş ekmeğin daha hızlı bayatladığı ve savaşan askerler için gerekli buğdayı hızlı tükettiği söyleniyordu. Ayrıca bozulan ekmek dilimleme makinelerinin metal aksamının onarılması için gereken metalin silah, tank ve gemide kullanılacağı eklendi. Neyse ki dilimlenmiş ekmek yasağı yaklaşık iki ay sonra Mart 1943'te kaldırıldı.

Dilimlenmiş ekmeğin icadı dünyayı değiştirdi. İnsanların ekmek tüketimini artırdı. Çünkü evde sandviç yapmak çok kolay hale geldi. Dolayısıyla tereyağı, fıstık ezmesi ve reçel gibi sürülebilir ürünlerin satışı da görülmemiş oranda yükseldi.