Güneş Kremi ve Güneş Spreyi Arasındaki Kritik Fark

Güneş kremi ve güneş spreyleri arasında önemli farklar vardır. Satın alma aşamasında güneş kremi aldığınızdan emin olmalısınız.

Güneş kremi ve spreyi arasındaki kritik fark

Güneş kremi ve spreyi arasındaki fark nedir? Güneşten koruyan ürünlerin yararları büyük. Cildi ultraviyole (UV) radyasyondan koruyorlar. Bu da cilt kanseri, güneş yanığı, erken cilt yaşlanması, cilt renginin değişmesi gibi sorunları azaltıyor. Sprey veya losyon biçiminde iki güneş kremi türü var. Güneş kremi veya spreyi UV ışınlarını filtrelen ve yansıtan bileşenlere sahiptir. Peki, güneş losyonunun sprey formda olmasının dezavantajı nedir?

Güneş kremini sprey formda kullanması görece daha rahat ve hızlıdır. Losyonu elinizin ancak ulaştığı yerlere daha rahat sıkarsınız ve pek artık bırakmaz. Güneş'ten koruma yönüyle yine spreyin kremden pek farkı yok. Ancak her şey uygulamaya bağlı: Güneş kremi ile güneş spreyi arasında çalışma farkı olmasa da uygulama açısından az bilinen önemli bir fark vardır.

İnsanlar güneş spreyini güneş kreminden daha az uyguluyor. Yani daha az koruma alıyor. SPF'ye (Güneş Koruma Faktörü Analizi) göre cm2'ye 2 miligram yoğunluk gerekiyor ancak gerçekte bu miktarın üçte birini uyguluyoruz. Bu oran kreme kıyasla spreyde daha da aşağıdadır. Yani güneş spreyi temelde aynıdır ancak kremden daha çok uygulamanız gerekiyor.

Sprey Güneş Kremlerinin Yarıdan Çoğu Sıvı Gaz

Güneş kremi ve spreyi arasındaki kritik fark

Sprey güneş kreminde yarıdan çok oranda sıvı gaz vardır. Bu gaz, içerideki losyonu sprey şeklinde dağıtmayı sağlıyor. Güneş spreyi şişesinin büyük bölümü propan, bütan ve izobütan gazlarıyla yüklü. Yani her sıkışta aslında normalden az SPF sağlar. Spreyden çıkan şiddetli gaz normalden yüksek miktarda güneş losyonu uyguladığınızı düşündürerek sizi yanıltır.

Daha kalın olan fiziksel veya mineral güneş kremi kaçırdığınız noktaları görmenizi sağlar ancak her cilde uygun değiller. Akneli veya yağlı cildi tıkama yönü olduğundan kimyasal güneş koruyucu kullanmak önemlidir.

Sonuç olarak güneş spreyindeki basınçlı gaz nedeniyle yanılarak cildimize normalden az losyon uyguluyor ve onu UV radyasyonuna açık hale getiriyoruz. Yani sprey güneş losyonu ile güneş kremi arasındaki fark ne kadar iyi uyguladığınıza bağlı. Sprey, çok daha hafif olduğu ve ovulması gerekmediğinden uygulaması kolaydır ve makyaj yapanlar veya kalın saçlı insanların tercihidir. Yine çocuklara güneş losyonu uygulamayı kolaylaştırır.

Güneşe karşı hassas bir cildiniz varsa daha etkili güneş koruması için güneş kremi kullanmak daha doğru görünüyor. Ancak uygulama becerinize güveniyorsanız güneş spreyini iyi uyguladığınız takdirde fark yaratmayacaktır.