El Niño: Etkili Hava Durumu Olayına Dair Bilgiler

"El Niño" adı (İspanyolca'da Hz. İsa'nın çocuğu) çoğunlukla orta, doğu ekvatorda her iki ila yedi yılda bir Pasifik'te meydana gelen deniz yüzeyi sıcaklığının artması olayını açıklar.

el nino

El Niño'nun ne olduğunu merak edenler için, dünyadaki tüm hava koşullarını büyük ölçüde etkileyen, Pasifik Okyanusu'nun ısısında değişikliklere neden olan olayları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İşte güçlü hava durumu olayı El Niño hakkında önemli bilgiler.

El Niño Hakkında Bilinmesi Gerekenler

el nino

"El Niño" adı (İspanyolca'da Hz. İsa'nın çocuğu) çoğunlukla orta, doğu ekvatorda her iki ila yedi yılda bir Pasifik'te meydana gelen deniz yüzeyi sıcaklığının artması olayını açıklar. Aralık ayı sonuna doğru Peru ve Ekvador'un kuzeyinde sular olağan dışı oranda ısınır ve besin anlamında fakirleşir. Bu sular daha sonra Güney Amerika'da şiddetli yağışlar ile kendini gösterir. El Niño ayrıca Afrika, Asya ve Avustralya'nın bazı bölgelerinde de görülüyor ve kuraklığa neden oluyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), 2019'da El Nino görülme şansının yüzde 75-80 olduğunu açıkladı. Teşkilat bu okyanus-atmosfer olayının şubat ayında gelişimine başlayacağını belirtmişti. Diğer adıyla "Güney Salınımları" yaygın su baskınlarının yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinde ciddi kuraklık sorunlarına ve ortalamada 0,8 C ila 1,2 C artan deniz sıcaklıklarına yol açabiliyor.

El Niño Nasıl Meydana Geliyor?

El Niño, iklimdeki önemli ve kalıcı değişikliklerle bağlantılı olarak ortaya çıkan okyanus ve atmosfer arasındaki güçlü etkileşimlerden kaynaklanır. Altyapı, tarım, sağlık, enerji sektörü ve tüm insan hayatını tehdit etmesi açısından yaşamları olumsuz etkilemektedir.

El Niño'nun etkileri, uzun vadeli iklim değişikliğinin sonuçlarıyla birleşerek
küresel sıcaklıkları da artırabilir. Peki doğayı nasıl etkiler? National Geographic'e göre, deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki artış soğuk suyun sıcak su tarafından aşağı itilmesine neden oluyor. Bu da besin anlamında zengin suların açığa çıkmasını engelliyor ve deniz yaşamını tehlikeye sokuyor. Doğal afet okyanusu etkilese de en dikkat çekici yan etkileri karada yaşanıyor.

Batı Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika gibi bölgelerde görülen El Niño'nun ürettiği sıcak hava ve nem, fırtınaların, taşkınların, yağışların, can ve mal kaybının artmasını sağlar. Ayrıca normalde olmayan sıtma gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Güney-Doğu Asya ve Avustralya'da ise tamamen zıt olaylar yaşanır.

Dünyanın Farklı Yerleri El Niño'dan Farklı Etkileniyor

Bu bölgeler kuraklık, orman yangını ve daha soğuk okyanus suları ile karşılaşır. 1997-98'de dünya, tahminen 2.100 ölüme ve 33 milyar dolar değerinde zarara neden olduğu bilinen en büyük El Niño'yu yaşadı. Moğolistan'da sıcaklık yaklaşık 42 C dereceye yükseldi. Bu dönemde Kaliforniya'dan Mississippi'ye kadar sel ve Florida'da ise fırtınalar görüldü.

WMO'nun duyuruları dünyadaki herkes için bir uyarı niteliğindedir. Bu fenomen 2015-16'da en son meydana geldiğinde insan yaşamı harap oldu. Bu süre zarfında, El Niño kendini göstermeye başladıkça kuraklık, yangın, sel ve mercan ağarması gibi aşırı hava olayları görülmeye başlandı. Atmosferik karbondioksit konsantrasyonları ilk kez 2016 yılında 400 parçaya çıktı ve bu onu tarihte kaydedilen en sıcak yıl yaptı.

WMO, bu kez son El Niño'daki kadar güçlü bir etki beklenmediğini ancak olayın, tarım ve gıda güvenliği sektörlerinde ve su kaynaklarının yönetiminde değişikliklere yol açacağını belirtti. Dünyadaki yağış ve sıcaklık modellerinde ve halk sağlığında etkilerin görülmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), El Niño'nun bir sonucu olarak gıda sıkıntısı çekebilecek ülkeleri listeleyen bir rapor yayımladı. Bu rapor El Niño'nun etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak ve ayrıca yüksek riskli ülkelerde eylem planlarının uygulanmasına önayak olacak.

El Niño nedir? Güçlü hava durumu olayı hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/yeryuzu-tabiat/