Elvis Presley Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Rock & Roll'un Kralı yeni bir sound neslinin önünü açmak için sıradan bir hayattan geldi ve zamanı aşan bir miras bıraktı.

elvis presley

Müzik pek çok kişinin keyif aldığı bir hobidir ancak farklı kuşaklar tarafından her zaman kabul görmez. Ancak arada bir, sadece türleri değil kişisel zevkleri de kapsayan ve zamana meydan okuyan bir sanatçı ortaya çıkar. Elvis Presley bu olağanüstü sanatçılardan biriydi, birçok türde etki yarattı, filmlerde oynadı ve hatta orduda görev yaptı. Milyonlarca kişi tarafından sevildi, ancak kariyeri ve hayatı 42 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle kısa sürdü.

Elvis Presley Saçlarını Boyardı

1940'larda genç, sarışın Elvis presley
1940'larda genç, sarışın Elvis. Kaynak: Showbiz Cheat Sheet

Elvis'in simsiyah pompadour'u dünyaca ünlüydü. Ancak bu kısmen bir yanılsamaydı. Elvis aslında sarışın doğmuştu ve yaşlandıkça saçları biraz koyulaşmaya başlasa da hiçbir zaman açık kahverengiden daha koyu olmadı.

Kahramanları Tony Curtis ve Marlon Brando gibi görünmeyi arzulayarak saçlarını siyaha boyamaya başladı ve kariyeri boyunca bunu yapmaya devam etti. Ancak, genç bir delikanlıyken saçını boyatmaya her zaman parası yetmiyordu ve ayakkabı boyasıyla idare etmek zorunda kalıyordu. Sürekli olarak boya alabilecek duruma geldiğinde Elvis, imza görünümünü elde etmek için üç farklı tondan oluşan benzersiz bir karışım kullandı.

Elvis'in Bir İkizi Vardı

jesse presley
Jesse'nin adının yanlış yazıldığı bu anıt mezar, Graceland'de her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Elvis Aron (daha sonra Aaron olarak değiştirildi) Presley ailesi tarafından tek çocuk olarak yetiştirildi. Ancak pek çok kişi Elvis'in bir ikiz kardeşi olduğunun farkında değildir. Jesse Garon Presley kardeşinden 33 dakika önce, ölü doğmuş bir bebek olarak dünyaya geldi. İkili 8 Ocak 1935'te Mississippi'de evde dünyaya geldi. Jesse ertesi gün Priceville Mezarlığı'na gömüldü.

Elvis kardeşiyle hiç tanışmamış olsa da, hayatı boyunca ona derinden bağlı olduğunu hissetti. Sık sık kardeşinin mezarını ziyaret eder ve onunla konuşurdu. Bazı psikoloji uzmanları, bu derin bağın Elvis'e müzik sektöründe başarılı olma kararlılığında yardımcı olduğunu ve sanki kayıp kardeşiyle bağlantı kurmaya çalışıyormuş gibi dünyanın dört bir yanındaki dinleyicilerle bağlantı kurmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Müstakbel Eşiyle Ordudayken Tanıştı

Priscilla ve Elvis Presley düğünlerinde
Priscilla ve Elvis Presley düğünlerinde. Kaynak: People

Elvis ülkesine 1958-1960 yılları arasında aktif görevle Ordu'da hizmet etti ve ardından dört yıl daha Ordu Yedek Kuvvetlerinde görev yaptı. Aktif görevi sırasında Batı Almanya'nın Wiesbaden kentinde görev yaptı ve burada müstakbel eşi Priscilla Beaulieu Wagner ile tanıştı. O sırada Priscilla dokuzuncu sınıftaydı ve Wagner de 24 yaşındaydı.

Çıkmaya başladılar ama Elvis 1960'ta ABD'ye geri döndüğünde kısa bir ara verdiler. Ancak, 1963'e gelindiğinde, tekrar ateşli ve ağırdılar ve Priscilla, Elvis'le birlikte olmak ve Graceland'de onunla birlikte yaşayarak eğitimini orada bitirmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. 1967'de Las Vegas'ta evlendiler.

Dövüş Sanatlarında Siyah Kuşağı Vardı

Elvis'in Almanya'da edindiği bir diğer ilgi alanı da karate sanatıydı. Almanya'da ve Paris'teki izni sırasında karate ustalarıyla çalıştı. Turneden sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne döndüğünde, 21 Temmuz 1960'ta kazandığı siyah kuşak sınavına hazırdı. Zanaat eğitimine devam etti ve sonunda 1973 yılında 7. derece siyah kuşak rütbesine ulaştı. Elvis'in arkadaşları, karate yapmanın ona büyük bir manevi huzur ve memnuniyet getirdiğini hatırlıyor.

Beş Farklı Halls of Fame

Rock n 'Roll Hall of Fame'deki Elvis sergisinin bir parçası.
Rock n 'Roll Hall of Fame'deki Elvis sergisinin bir parçası. Kaynak: Rock n' Roll Hall of Fame

Elvis, Rock n' Roll Hall of Fame, Country Music Hall of Fame, Gospel Hall of Fame, Rockabilly Hall of Fame ve R&B Hall of Fame olmak üzere beş Halls of Fame listesi'ne girmiştir. Rock n' Roll türünün devrim yaratması ve gelişmesindeki etkisi nedeniyle sıklıkla bu türün "Kralı" olarak anılmaktadır.

Graceland'i Henüz 22 Yaşındayken Satın Aldı

Graceland, Elvis'in evi
Graceland, Elvis'in evi. Kaynak: People

Elvis'in ikonik evi Graceland, Amerika Birleşik Devletleri'nin en ünlü konutlarından biridir. 1957'de, süper yıldızlığının ikinci yılında, Elvis henüz 22 yaşındayken, evi ve araziyi 100.000 doların biraz üzerinde bir fiyata satın aldı. Ailesi, kendisi ve müstakbel eşiyle birlikte geniş eve taşındı ve daha sonra tek kızları da orada yaşadı. Yaklaşık 14 dönümlük arazisi olan 10.200 metrekarenin biraz üzerindeki evi satın aldı. Daha sonra yapılan tadilat ve eklemelerle Graceland'in büyüklüğü 17.500 metrekarenin üzerine çıktı.

Elvis'in ölümünden beş yıl sonra, 1982'de halka açıldı. Tesis 1991 yılında Amerikan Ulusal Tarihi Yerler Sicili'ne eklendi ve yılda 600.000'den fazla turist tarafından ziyaret edilerek Memphis'in bir turizm destinasyonu olmasına yardımcı oldu. Ziyaretçiler malikanenin odalarını gezebilir, Elvis'in ünlü tulumlarını görebilir ve ahırları ziyaret edebilirler. Graceland yıllar boyunca sadece atlara değil, maymunlara, bir mynah kuşuna, köpeklere ve bir hindiye de ev sahipliği yapmıştır.

Külleri Yakıldı

Elvis birçok müzik hayranı arasında çılgınca popüler olsa da, bazı insanlar onu bir numaralı halk düşmanı olarak görüyordu. Ona ve müzik tarzına karşı çıkanlar, gelişmekte olan rock n' roll türünün Amerika'nın gençlerini yoldan çıkardığına, onları yozlaştırdığına ve uygunsuz yaşam biçimlerine maruz bıraktığına inanıyordu. Çılgın kıyafetleri, seksi güzelliği ve kalçalarını savuran vahşi dans figürleriyle Elvis, muhafazakârların bu türden nefret ettiği her şeydi.

Elvis, kariyeri yükselişteyken popüler bir televizyon programı olan Ed Sullivan Show'da birçok kez sahne aldı. Programdaki 28 Ekim 1956'da gerçekleşen ikinci performansı belki de en unutulmaz olanıdır. Presley, "Hound Dog" adlı hit şarkısını yüksek izlenme oranlarıyla seslendirdi.

Ancak herkes mutlu değildi. Nashville ve St. Louis gibi şehirlerde öfkeli kalabalıklar toplandı, hatta bazıları müziğini ve adabını protesto etmek için süperstarın kuklalarını yakacak kadar ileri gitti. Kısmen bunun bir sonucu olarak, Ed Sullivan'a üçüncü kez çıktığında kanal, yıldızın kışkırtıcı dans hareketlerini sansürlemek için kameraya sadece belden yukarısının görünmesini şart koştu.

Elvis Diş Kapağını Yuttu, Ameliyat Oldu

Elvis, Jailhouse Rock filminden bir sahnede
Elvis, Jailhouse Rock filminden bir sahnede. Kaynak: Turner Klasik Filmler

Bir kaza Elvis'in kariyerini tam da başladığı sırada neredeyse durduruyordu. 1957'de iki filmi vardı ve üçüncü filmi Jailhouse Rock'ı çekiyordu. Filmde Presley'in canlandırdığı karakter bir direkten aşağı muhteşem bir şekilde kayacaktı. Ancak Elvis çekimler sırasında yanlışlıkla yüzünü direğe çarptı ve o kadar sert vurdu ki dişinin kapağı yerinden çıktı. Daha sonra, yaralanmanın etkisiyle kazara porselen parçasını yuttuğunu zannetti.

Ancak ertesi sabah şarkıcı göğüs ağrısı yaşadı ve acilen hastaneye kaldırıldı. Kısa süre sonra diş kapağının şarkıcının sağ akciğerine yerleştiği belirlendi. Kapağı çıkarmak için cerrahın sanatçının değerli ses tellerini ustalıkla ayırması ve sorunlu nesneye ulaşması gerekecekti. Neyse ki doktorun eli rahattı ve bir süre sesi biraz kısık kalsa da Elvis tamamen iyileşti ve birkaç gün içinde işinin başına döndü.

Gösterişli… ve Ağır Kıyafetleri Vardı

Elvis'in imajı, 70'li yıllarda giymeye başladığı gösterişli kıyafetleriyle yakından ilişkilidir. Bunları giymeye başladığında, kıyafetler tüm malzemeleri ve süslemeleriyle birlikte 25-30 kilo ağırlığındaydı, ancak zaman geçtikçe, bazıları karmaşık nakışlar ve mücevherlerle kaplı 75 kiloya kadar çıktı.

Elvis'in en ağır kıyafeti aynı zamanda en pahalı ve belki de en ikonik kıyafetiydi. "Amerikan Kartalı" ya da "Aloha" takım elbisesi 1973 yılında yaratıldı ve Hawaii'deki gösterilerde giyildi. Daha sonra 1973 ve 1974'te turnede de giydi. Beyaz, kırmızı pilili ve mavi astarlı peleriniyle bu takım ikonik hale geldi. Yapımı 65.000 dolara mal olan takım elbisenin Ocak 2024'teki üretim maliyeti 440.400 doların üzerinde olacaktı. Takım elbise bugün Graceland'de sergilenmektedir.

Müzik Okuyamadı ve Şarkı Yazamadı

Mike Stoller
Mike Stoller, "Hound Dog" da dahil olmak üzere Elvis'in kariyerinin hızla yükselmesine yardımcı olan bir dizi şarkıya katkıda bulundu. Fotoğraf: Jessica Pons, 2022. Kaynak: NPR

Muazzam yeteneğine rağmen Elvis hiçbir zaman müzik eğitimi almadı. Ayrıca, kariyeri boyunca 600'den fazla şarkı kaydetmesine rağmen, tek bir şarkı bile yazmadı. Bunun yerine, yıllar boyunca düzinelerce besteci tarafından yazılan şarkıları kaydetti. "That's Someone You Never Forget" gibi bazı şarkılarda ortak yazar olarak listelenmesinin nedeni, plak şirketinin şarkının kaydedilmesi için bu yönde talepte bulunmasıydı.