Elvis Presley Neden Kral Olarak Anılmaktan Hoşlanmazdı?

Her büyük müzisyen gibi Elvis Presley'in de hayran olduğu başka bir isim vardı.

Elvis Presley 1969 yılında Las Vegas'ta
Elvis Presley 1969 yılında Las Vegas'ta

Ne kadar ünlü olursanız olun, o alanın başı veya sonu olamazsınız. Bu durum, spor, akademik alan, sanatsal türler ve profesyonel iş yaşamı dahil olmak üzere tüm alanlar için geçerlidir. Kendisi de bir futbol efsanesi olan Gary Lineker, Mayıs 2020'de BBC Sport için kaleme aldığı bir makalede Arjantinli Dünya Kupası şampiyonu Lionel Messi'yi överek şöyle yazmıştı: "Her şeyin ötesinde bu vizyona ve farkındalığa sahip olması onu bir oyuncu olarak eşsiz kılıyor… Onun yaptığı şeyleri, onun yaptığı şekilde başka hiç kimse yapmıyor – ve hiç kimse yapmadı."

Michael Jordan basketbol için neyse Messi de Lineker için o. Her iki sporcunun da muhteşem kariyeri ve yeteneklerinin zenginliği sorgulanamaz olsa da, gelecek yıllarda çok daha büyük sporcuların olduğu ve olacağı da bir gerçek. Müzik alanında da bu durum geçerlidir.

Elvis Presley uzun yıllar boyunca sadık hayranları tarafından "Kral" olarak adlandırılmıştır. Ancak bu, megastar sanatçının kendisi için asla kabul edilebilir bir şey değildi. Kendisinden önce gelen ve onun gözünde gerçek Kral gibi görünen başka bir müzisyene çok fazla saygı duyuyordu.

Fats Domino: Gerçek Kral mı?

Fats Domino
Fats Domino. Kaynak: David Redfern/Redferns.

Diğer birçok tanınmış sanatçının kariyerinin aksine, Elvis'inki başlangıçta nispeten gelenekseldi. Kendi favorilerinden etkilenerek ve kendi gizli yetenek ve potansiyelinin farkında olarak, en çok zevk aldığı alanda hedeflerine ulaşmak için yola çıktı. Blues müzisyeni Arthur Crudup, daha çok bilinen sahne adıyla Big Boy, Elvis Presley'nin şöhret basamaklarını hızla tırmanmasında etkili oldu. İlk albümü olmasa da Presley'in "That's All Right Mother" yorumu, bir kayıt sanatçısı olarak atılım yapmasında katalizör görevi görecekti. Şarkının ilk yorumcusu ve bestecisi Crudup'tı.

Daha çok Fats Domino olarak bilinen Antoine Domino, Jr. da Elvis Presley üzerindeki bir başka müzikal etkiydi. New Orleans'lı olan bu sanatçı da oldukça hızlı bir şekilde tanındı. Şubat 1928'in çocuğu henüz yirmili yaşlarının başındayken daha küçük kulüplerde çalmaya başlamış ve Dave Bartholomew ile birlikte ilk albümleri The Fat Man'i çıkarmıştı. Plağın başarısı ve zamanlaması, Domino'nun kariyerinin Presley için hem bir ilham kaynağı hem de bir rakip olması için doğru zamanda başladığı anlamına geliyordu.

Elvis Tacını Paylaşıyor

Fats Domino & Elvis Presley 1969 yılında bir basın toplantısında
Fats Domino & Elvis Presley 1969 yılında bir basın toplantısında. Kaynak: Reddit

Elbette Elvis, sahne alırken leğen kemiğini hareket ettirme şekli nedeniyle "Leğen Kemikli Elvis (Elvis the Pelvis)" olarak da anılıyordu. Aslında, 1956 Eylül'ünde Elvis "TV Guide" ile yaptığı bir röportajda şöyle demiştir: "Bana Pelvis Elvis demelerinden hoşlanmıyorum. Cidden, bir yetişkinin böyle çocukça bir ifade kullandığını hiç duymamıştım."

Yine de Elvis çoğunlukla "Rock 'n' Roll'un Kralı" olarak hatırlanır. Ünü ne kadar büyürse büyüsün ya da kendisine ne kadar çok projenin başına geçme yetkisi verilirse verilsin, bu lakabı kabul etmeyecek kadar mütevazıydı.

Elvis Presley 1969 yılında Las Vegas'ta
Elvis Presley 1969 yılında Las Vegas'ta. Kaynak: The Times

1969 Presley'in kariyerinde çok önemli bir yıldı. O yıl, Las Vegas International Hotel'de şimdiye kadarki en ünlü canlı gösterilerinden bazıları olan olağanüstü performanslarına başladı. Bazıları o yılın gerçekten Kral olarak tanındığı yıl olduğunu iddia edebilir, ancak o muhtemelen buna katılmazdı. Elvis'e göre Rock and Roll'un gerçek efendisi Fats Domino'ydu.

Domino'nun üzücü ölümünü (Ekim 2017'de) okuyucularına duyuran National Post'un aynı yıl düzenlediği bir basın toplantısında Elvis'e Kral olarak hitap edilmişti. Ancak yıllar önce Elvis Presley, kendisi gibi aynı toplantıda bulunan Domino'yu işaret ederek ve "… işte Rock 'n' Roll'un gerçek Kralı" diyerek kendisine laf atanları hemen susturdu. Bu bir defaya mahsus bir tevazu anı da değildi. Independent'a göre Elvis "kimsenin o şarkıları onun gibi söyleyemeyeceğini kabul ederek sık sık Fats'e saygılarını sunuyordu."